Avrupa'nın en asil başkenti

Avrupa'nın en çarpıcı olmasa da yüzyıllarca imparatorluklara başkentlik yapmış, insanı keşfettikçe etkisi altına alan en asil kenti Viyana bugün sadece geçmişini pazarlamıyor...
Avrupa'nın en asil başkenti

Yıl 1988 olmalı, arabada Leonard Cohen’in en sevdiğim şarkılarından biri olan ‘Take This Waltz’ parçasını dinleyerek güzel bir bahar akşamı hem de dolunayda Viyana’ya giriyorum...

Daha sonra farklı mevsimlerde birçok kez Viyana’ya gittim. İlk romantik buluşmanın heyecanı başka olsa da her defasında da ayrı bir keyif aldım. Sanıyorum sonbahar ve kış ona en yakışan mevsimler.

Viyana Avrupa’nın en çarpıcı başkentlerinden biri değil belki ama yüzyıllarca imparatorluklara ev sahipliği yapmış etmiş en asil kent diyebiliriz. Mimarisiyle doğasıyla gösterişsiz bir güzelliği, büyüleyiciliği var bu kentin, insanı keşfettikçe etkisi altına alan.

Viyana sadece geçmişini pazarlayan bir kent de değil. 14 ve 16. yüzyıllar arasında Habsburg İmparatorluğu’nun en önemli kentlerinden biri olan Viyana’da Schönbrunn Sarayı gibi Unesco Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan saraylar da BM Merkezi Uno City gibi modern döneme ait mimari yapılar da var. Biraz klişe olacak ama eskiyle yeni gerçekten de uyum içinde yan yana.

İmparatorluk Sarayı’nın çevresinde bulunan Museum Quarter yaklaşık 200 bin metrekare alanıyla dünyadaki en büyük ve önemli sanat komplekslerinden biri. Belvedere Sarayı, Jugendstil Sanat Evi Secession, Gotik mimarisiyle her bakışta insanı şaşırtan Aziz Stephen Katedrali görülmesi gerekli yerler arasında. Hundertwasser’in müze evi ve sokağı ise benim Viyana’da en sevdiğim ve her gidişte bir kez olsun önünden geçmek istediğim yer.

Schönbrunn Sarayı’nda Mozart ve Strauss konserine gitmek, İspanyol Binicilik Okulu’nda atların gösterisini izlemek, Hotel Sacher’de ‘Sacher Torte’, Demel’de kahve ve pasta ve Gasthaus Zur Oper’de ‘Wiener Schnitzel’ yemek klasik bir Viyana turunun olmazsa olmazları arasında.

Viyana parkları ve rahat kaldırımları, trafiğe kapalı sokaklarıyla tam bir yürüyüş kenti. Bu kadar turistik gezi beni sıkar sokaklarda dolaşmalıyım derseniz önerim 6. Bölge’deki yiyecek içecek pazarı Naschmarkt. Birinci bölgedeki Flohmarkt da Viyana’nın hatta kimilerine göre Avrupa’nın en iyi bitpazarı. Burada ilginç antikalar, küçük objeler bulmak hâlâ mümkün. Mariahilfer Strasse ise kentin en lüks alışveriş caddesi.


YEME- İÇME-EĞLENCE

Albertina Passage
Son yıllarda Viyanalılar arasında popüler olan bu mekân restoran ve gece kulübü olarak hizmet veriyor. Yemekler (biraz Günay Restoran usulü) canlı caz müziği eşliğinde ve dans ederek yeniyor. Hafta sonları çok kalabalık, rezervasyonsuz yer bulmak mümkün değil.

Do&Co Restaurant&Bar
Stephen Katedrali’nin tam karşısındaki Haas Haus birkaç yıldır Atilla Doğudan tarafından butik otel olarak işletiliyor. Otelin terasında muhteşem katedral manzarasıyla Do&Co restoran, bir alt katında da bar var. Restoranda döner dahil Türkiye’den her türlü meze ve yemeği bulmak mümkün.

İspanya Binicilik Okulu
Dünyanın en eski ve tek kraliyet binicilik okulu Viyana’da 1572’de kurulmuş. Bir zamanlar ‘Spanische Hofreitschule’nin ünlü Barok tarzı binasında Avrupalı diplomatları etkileyen özel davetler de verilirmiş. Bugün tam bir turistik atraksiyon. Okulda 72 at gösteriler için eğitiliyormuş. Dört yaşında başlayan eğitim, altı yıl sürüyormuş. Gösteriler çok etkileyici, gelenekleri sürdürmek de güzel ama yine de insan atlara neden böyle doğasında olmayan hareketler yaptırılıyor demekten kendini alamıyor. Atlar özgür olmalı, koşmalı, ayakları üstünde zıplatmanın, boyun eğdirmenin ne anlamı var?

Gasthaus Zur Oper
Gasthaus Zur Oper Viyana şinitzelinin tadılabileceği en iyi restoranlardan. Şinitzelin yanı sıra geleneksel Viyana mutfağından yemekler de servis ediliyor. Avusturya şarapları ve biraları da bulunuyor. Viyana Avusturya’nın en önemli şarap bölgesi. Çok iyi beyaz şarapları ve Pinot Noir’ları var. Hem yemek hem de içki fiyatları makul. Bir büyük tabak şinitzel, patates salatası ve bir bardak şarap ya da bira ve üstüne de bir ‘Turkish coffee’ içerseniz ödeyeceğiniz fiyat 25 Euro civarı.