Bakırköy'e İKSV dokunuşu

Bakırköy Belediyesi Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi'nin etkinlik programını İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı'nın hazırlayacağı söyleniyor. Bu işbirliği İstanbul'un farklı belediyelerinin elinde bulunan ama etkin kullanılamayan merkezlere ve salonlara da örnek olabilir.
Bakırköy'e İKSV dokunuşu

Bakırköy Eski Belediye Başkanı Ünal Ateş Erzen’in 10 yıllık hayallerimden biriydi dediği Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi’nin açılışı mart ayında yerel seçimler öncesi sessiz sedasız yapılmıştı. Uzun süre Kılıçdaroğlu’nun gelmesi beklenmiş bu istek gerçekleşmeyince, açılış Deniz Baykal ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın’ın katılımıyla yapılmıştı.

Seçim öncesi dillendirildiği gibi Mustafa Sarıgül’ün araya girmesiyle, son anda Dr. Bülent Kerimoğlu belediye başkan adayı olmuş ve Ünal Ateş Erzen partiden istifa etmiş, ardından da Kerimoğlu yüzde 70’e yakın oy oranıyla seçimi kazanmıştı.

AKM’nin kapalı, doğru dürüst bir konser ve etkinlik salonunun olmadığı İstanbul gibi bir megapolde yapılan kamuya ait bir sanat merkezi ve çok amaçlı salonun önemi büyük. Hele de bu salon 1000 kişi kapasite, dünya standartlarında akustik, 391 metrekarelik döner sahne ve 24 metre yüksekliğe ve orkestra çukuruna sahipse.

Bu yüzden de yeni başkan Kerimoğlu’nun kendisinden önceki başkanın eseri olan sanat merkezi olarak inşa edilmiş binayı sahiplenip sahiplenmeyeceği kültür sanat çevrelerince merakla bekleniyordu.

Program oluşturulmadığı, hatta satılacağı haberleri duyulmaya başlanmıştı. Gerçekten de Bakırköy Belediyesi’nin sitesine girip bakıldığında Leyla Gencer Kültür ve Sanat Merkezi’ne ilişkin hiç bir bilgi görülmüyor. Yetkililer ise sadece yeni sezonun eylül ayında başlayacağını söylüyor.

Ancak Başkan son olarak aldığım duyumlara göre bir süredir karamsarları hayal kırıklığına uğratacak bir projenin üzerinde çalışıyormuş. İstanbul Kültür Sanat Vakfı Leyla Gencer Opera ve Sanat merkezi için özel bir program hazırlıyormuş.

CRR gibi aylık programlar çerçevesinde konserler düzenlenecekmiş. İKSV kültür, sanat ve müzik etkinlikleri konusundaki başarılarını kanıtlamış bir kurum. Eğer bu işbirliği gerçekleşirse Bakırköy kısa sürede İstanbul’un kültür ve sanatıyla da konuşulan ilçeleri arasına girer. En önemlisi de Bakırköy ve çevresinde yaşayan yüzbinlerce kişi konserler, gösteriler için kentin bir ucundan diğer ucuna gitmek zorunda kalmaz. Belki gelecekte İKSV’nin neredeyse yılın tamamını kapsayan kendi bünyesindeki etkinliklerinin bir bölümü bu salona ve hemen yanı başındaki açık hava konserleri düzenlenebilecek alana kaydırılır.

Ve umarım Bakırköy Adliye’sinin hemen yanında bulunan Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi kısa sürede sadece bölgenin değil tüm İstanbul’un cazibe merkezlerinden biri olur...