Çocuklarınızdaki kaşınma ve kızarıklığı hafife almayın

Aşırı kaşıntılar ve sonrasında oluşan kızarıklıklar, cilt sertleşmesi bir cins egzama olan Atopik Dermatit'in belirtileri olabilir...

Pazar günkü yazımda uzun uzun anlattığım gibi Fransa’nın Languedoc bölgesinde bulunan Avéne Hidroterapi Merkezi’ndeyiz. Burada sorunlu ciltler dermatolog ve psikologlar eşliğinde özel jakuzili banyolarda termal suyun nimetlerinden faydalanıyor. 21 gün uygulanan termal kür terapi ve tedavileriyle hastalığın belirtilerinin azalması, atak dönemlerinin oluşumunun gecikmesi hedefleniyor. Bu süre zarfında ilaç kullanımına da ara veriliyor.

Avéne’de yapılan kaplıca tedavisi cilt hastalıklarını tümden tedavi etmiyor belki ama istikrarlı hale getiriyor. Verilen terapiler sayesinde hastalar özellikle de çocuklar sorunlarıyla nasıl baş edebileceklerini öğreniyor.

BORA’NIN ÖYKÜSÜ
Bora Evcen beş yaşından beri ‘atopik dermatit’i olan 9 yaşında bir erkek çocuğu. Bora’nın dört beş yaşlarında kaşıntıları, kızarıklıkları başlayınca hastalığı teşhis edilmiş. Gece atakları, uykusuzluk ve huzursuzluğu artınca da ilaç tedavisine geçilmiş.

Bora Evcen, Eau Thermale Avéne’in ve Pierre Fabre Dermo Kozmetik Ülke Direktörü Orhan Koçer tarafından geçen yıl başlattıkları proje kapsamında termal su tedavisiyle ünlü Avéne’ne davet edilmiş. Gitmeden önce ise üç ay kadar İstanbul’da Dermatoloji profesörü Necmettin Akdeniz ve uzman doktor Burçe Can Kuru tarafından takip edilmiş. İlaç kullanımına ara verilmiş.

Bora’ya tedavi süresince anne ve babası dönüşmeli olarak eşlik etmiş. Bizler de dermatolog Burçe Can Kuru’yla birlikte tedavinin son seanslarına katıldık. Hem Bora’yla sohbet ettik hem de kendisine Atopik dermatit hakkında merak ettiklerimizi sorduk.

Bora belki bu destek tedaviyle hastalığından hemen kurtulmayacak. Yine atakları olacak. Ama Avéne’deki üç haftalık tedavi süresince öyle vakalarla karşılaşmış ki bir zamanlar ‘neden ben böyleyim’ diye üzülürken ‘Annecim benim hastalığım hiç bir şeymiş’ demeye başlamış. Bu bile onun hastalığıyla baş etmesi ne katkı.

Ve en önemlisi Bora bu gezide sıla ve aile özlemini ilk kez keşfetti sanırım. Havaalanına giderken ‘Anne İstanbul’a kaç saat kaldı, galiba artık dayanamayacağım’ deyişini hiç unutmayacağım...

 

Atopik Dermatit nedir?
Atopik Dermatit, her yaşta başlayabiliyor. Ancak genellikle vakaların % 50 kadarına ilk yaş, % 80 kadarına ise ilk beş yaş içinde rastlanıyor. Atopik Dermatit hastası çocukların %20-30’unda hastalık erişkinlikte de devam ediyor. Genetik yatkınlık, deri bariyer fonksiyon bozukluğu, bağışıklık sistemi zayıflığı başta gelen nedenler arasında. Bebeklikte ve çocuklukta yüz, kol, bacaklar ve eklemlerde kaşıntı ve kızarıklık ana belirti; deri kuruluğu ve deri enfeksiyonuna yatkınlık, gıda intoleransı da ikincil bulgular arasında bulunuyor.

Ancak, Atopik Dermatit’i tetikleyiciler kişiden kişiye farklılık gösteriyor. Ciltteki kuruluktan, rahatsız eden maddelerden uzak durulması; stres, sıcak ve terleme, enfeksiyon ve alerjik besinlere dikkat edilmesi gerekiyor. Tedavi sürecinde amaç akut dönemde gelişen atakları önlemek, kronik dönemde ise uygun deri bakımını sağlayarak atak sayısını azaltmak.

Atopik dermatitli çocuklar ilerde iyileşir mi? Atopik dermatit küçük çocuklarda daha şiddetli ve daha inatçı. Yaş ilerledikçe hastalığın şiddeti azalıyor. Kendiliğinden iyileşme 5 yaş üzeri çocuklarda özellikle hafif vakalarda %40-60. Erken çalışmalar atopik dermatitli çocukların %84’ünde ergenlik döneminde de hastalık belirtilerinin devam ettiğini gösteriyor. Atopik dermatitin yaygın olması, erken başlaması, ilave olarak astım ve saman nezlesinin olması, serum IgE seviyesinin yüksekliği, ailede atopik dermatit öyküsünün bulunması hastalığın ileriki seyri açısından kötü kriterler.

Atopik dermatit önlenebilir mi? Bebeğin ilk altı ayında anne sütü ile beslenmesi atopik dermatitten koruyucu olabiliyor. Koruyucu tedavi yöntemleri ile atakların sayısı ve tekrarı azaltılabiliyor.