Diyetle bir ömür geçmez...

Keşke diyet sözcüğünü ve diyeti bir kenara atıp sağlıklı beslenmeyi bir yaşam biçimi kabul edebilsek...
Diyetle bir ömür geçmez...

21. yüzyıl, dünya tarihine teknolojiden sosyal medyaya bir çok farklı alanda damgasını vuracaktır ama diyet çılgınlığını da bir kenara not etmek gerek. Obezite ve diyet bir elmanın iki yarısı gibi oldu.

Neredeyse yeni bir diyet modeli ya da diyet ürününün ortaya çıkmadığı bir gün geçmiyor. Herkes diyetisyen, herkes diyet yapıyor, herkes diyet hakkında ahkam kesiyor. Kilolar alınıyor, veriliyor, alınıyor veriliyor...

Bu sektörden bir çok kişi nemalandığı için de bu kısır döngü biteviye sürüyor. Ben kendi adıma diyet ürünlerinden olabildiğince uzak duruyorum hatta onlardan korkuyorum.

Bu ürünlerin obezitenin fast food kadar sorumlusu olduğunu düşünüyorum. Çünkü yağsız ya da şekersiz bu ürünler insanlarda istenildiği kadar yenebilirmiş algısı yaratıyor.

O yüzden de diyet ürünleri önermeyen, doktorları, diyetisyenleri çok takdir ediyorum. Zaten işin sırrı çok basit. Spor yap, yürü az ye, dengeli beslen. Her gün tartıl, boş ver deme!

Hafta içinde mutfağıma yeni nesil genç bir yaşam koçu konuk oldu. Hem sohbet ettik hem de birlikte unsuz ve şekersiz kek yaptık. Bugün 30 yaşında olan Mehmet Ali Yılmaz Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulu’nu bitirdikten sonra yurt içi ve dışında beslenme üzerine seminerlere ve eğitim programlarına katılmış. 10 yılı aşkın bir süre profesyonel olarak futbol da oynamış, milli takıma seçilmiş. Üç yıl kadar da aşçılık yapmış.

Sonra iki işini birbiriyle bağlantılı bir biçimde kullanmaya karar vermiş. MaY Fit Life adıyla kişisel beslenme ve spor danışmanlığı yapıyor. Hafta sonları da VOİ Cadde’de için fit mönüler hazırlıyor.

Mehmet Ali Yılmaz diyet sözcüğünü hiç sevmiyor, kullanmak da istemiyor. Ona göre sağlıklı beslenme bir yaşam biçimi olmalı. Bu bilinçle zayıflamak isteyenlere sürdürülebilir kılmak için yaşam koçluğu yapıyor. Bir süreliğine mutfaklarının yönetimini eline alıyor. Çünkü onun mutfağında şeker, un, doğal olmayan ve fermente edilen ürünler yok.

Mehmet Ali ürünlerinde tahıl kullanmıyor, çok ısrar edenler olursa yulaf ununu tercih ediyormuş. Ancak benim tam buğday unundan, bulgurdan vaz geçmem söz konusu değil. Ayrıca yararına da inanıyorum kontrollü kullanılması şartıyla.

Ama birlikte yaptığımız aşağıda tarifini ve yararlarını okuyacağınız bu keki çok sevdim. Çarşamba gününden beri ya kahvaltıda ya da akşam üstü çayla tatlı niyetine birer dilim yiyorum. Tadı muhteşem ve inanılmaz derecede uzun süre tok tutuyor. Nasıl tutmasın içinde yok yok.

Unsuz keki içinden muzu ve Hindistan cevizini çıkararak tuzsuz peynir (ya da lor) ve dereotu ekleyerek yapmayı deneyeceğim. Sizlere de öneririm. Hepimize diyetsiz, sağlıklı, ideal kiloda bir yaşam ve iyi pazarlar dilerim...Unsuz kek /ekmek


225 gr badem unu
75 gr Hindistan cevizi unu/ Hazır satılan kuru çekilmiş Hindistan cevizi
Bir tutam tarçın
50 ml Hindistan cevizi yağı/ ya da sızma zeytinyağı
5 yumurta
3- 4 yemek kaşığı badem sütü/ ya da süt
4 muz
100 gr ceviz (istenirse dövülmüş halde kekin içine eklenebilir)

Yapılışı: Kuru malzemeler ile ıslak malzemeleri ayırıyoruz. Kuruları bir kabın içinde birleştirdikten sonra ıslak malzemeleri başka bir kabın içinde karıştırıyoruz. Yumurtaların akını ve sarısını ayrı ayrı çırpıp, sarısını diğer ıslak malzemelerle karıştırıyoruz. Muzların hepsini bir çatal yardımı ile ezdikten sonra tüm malzemeleri bir arada getirip iyice karıştırıyoruz.

En son olarak da köpük hale gelen yumurtanın beyazını ekliyoruz. 160 dereceye ayarlanmış fırında 45 dakika pişiriyoruz. Demlenmesi için 15 dakika keki soğumaya bırakıyoruz. Buzdolabında üç gün kadar tazeliğini koruyor. İsterseniz bir bölümünü de dilimleyerek buzlukta saklayabilir, arzu ettiğini zaman ısıtıp yiyebilirsiniz.


*Bu kekin 1 diliminde 80-100 kalori 5 gr karbonhidrat 4 gr protein 5 gr yağ var. 1 dilim unsuz ekmek ile 1 dilim buğday ekmeğinin kalorisi hemen hemen aynı ama besleyici yönleri çok farklı. Kuruyemişler uzun süreli enerji kaynaklarıdır. Tekli ve çoklu doymamış yağ barındırırlar. Kan basıncını dengeler, kan şekerini yükseltmez, kötü kolestrerolle savaşır. Vitamin ve lif kaynağıdır.

*Bir dilim ekmeğe gelince ekmek insanı çok acıktırır, içerisinde işlenmiş unlar olduğu için kan şekerine direkt etkiler ve vücuda gereksiz bir çok etki yapar.

*MaY Fit Life, 2 gün önceden aldığı siparişleri evlere, ofislere kadar getiriyor. Sosyal medya hesaplarında bulunan adrese verilen siparişler 2 gün sonra ‘MaY Fit Life’ ekibi tarafından adrese teslim ediliyor.