Doğa dostu tarıma yatırım ve talep artıyor

Türkiye'nin ilk organik gıda markası City Farm büyüyor. Umarız bu büyümenin fiyatların makul seviyelere inmesine faydası olur...
Doğa dostu tarıma yatırım ve talep artıyor

Bugün sanayileşme (kimilerine göre gelişme) sonrası kullanılmaya başlanan kimyasal maddelerden arınmış, çevreye zarar vermeyen, her aşaması kontrollü ve sertifikalı üretim biçimine organik tarım diyoruz. Kısacası binlerce, yüzlerce yıl öncesinin tarım yöntemleri bugün organik tarım olarak adlandırılıyor. Politik olarak ifade edersek ‘iyi ve temiz’ gıda.

Ancak günümüzde organik ya da ekolojik tarımla üretilmiş ürünlere erişmek kolay değil. Slow food felsefesiyle söylersek henüz adil değil. Ancak son 20 yıldır kimyasallarla yapılan tarımın insan sağlığına zararı ve açlığa da çözüm olmadığının anlaşılmasıyla beraber doğa dostu organik tarıma yatırım ve talep artıyor. Pahalı bir tarım yöntemi ama yaygınlaştıkça fiyatların biraz daha makul seviyelere ineceği öngörülüyor.

Türkiye’deki ilk organik gıda markası City Farm, 1997 yılında çocuklarıyla beraber şehri terk ederek Cumhuriyet Köyü’ne yerleşen, emlakçılık yapıp, bahçelerinde sebze meyve yetiştirirken organik tarımla tanışan Karen Ardete ve Ferhan Denizel tarafından kurulmuş. İlk mağazalarını 2000’de Ulus’ta açmışlar.

Ancak özsermayeleriyle bu işi büyütmenin ne kadar güç olduğunu anlayınca 2002’de Esas Holding’le ortaklığa gitmişler. Esas Holding markaya çok emek vermesine rağmen 2010’da yiyecek işinden çıkmaya karar verdiğinde ise şirketin genel müdürü olan ve 36 yıldır gıda işiyle ilgilenen Ayhan Sümerli, City Farm’ın dahil olduğu ORYA AŞ’yi satın almış.

Aynı zamanda Organik Ürün Üreticileri Derneği Başkanı da olan Sümerli sonra da konsepti yaygınlaştırmak için markaya ait mağaza sayısını arttırmaya karar vermiş. İstinyePark’ta olan tek mağazayı çok hızlı bir şekilde çoğaltma yoluna giderek Bağdat Caddesi, Yeşilyurt, Ankara, İzmir, Nişantaşı, Anadoluhisarı ve Göktürk mağazalarını açmış.

Bugün altısı İstanbul’da olmak üzere sekiz City Farm var. Sebze, meyve, kuru gıda, bakliyat, yumurta, süt ve süt ürünleri, beyaz ve kırmızı et olmak üzere 270 çeşit organik ürünü tüketicilere sunuyorlar. Kimi temel kuru gıda ürünlerini büyük zincir mağazalara da veriyorlar.

Büyümek isteyen City Farm’ın yüzde 49 hissesi Aralık 2013’te Gedik Holding’e bağlı Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı tarafından 4.410.000 TL yatırım bedeliyle satın alınmıştı. Gedik GYSO Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Topaç, uzun süredir gıdaya yatırım yapmak istediklerini, yüzün üzerinde şirketi inceledikten sonra gıdada City Farm’la ortaklığa karar verdiklerini söylüyor.

İlk yıl için 4-5 milyon liralık yatırım yapmayı planlıyorlar. Hedefleri ise şu an değeri 9 milyon lira olan şirketi, üç yıl içinde halka açılacak 40 milyon liralık bir şirket haline getirmek. Ürün miktarını arttırdıktan sonra büyüme hedeflerini gerçekleştireceklerini düşünüyorlar. İlk yapacakları yatırımlardan biri de modüler yumurta ve et tavuğu çiftliği kurmak. İkinci proje ise şeker başta olmak üzere salça, nar ekşisi, zeytinyağı gibi ileri işlenmiş organik ürünler yapmak.


Organik ve doğal tarım neden önemli?


Daha çok makine daha az insan emeği küçük çiftçileri yok etmek üzere. Doğal ya da sertifikalı organik tarımda ise insan emeği önemli. Kırsal yaşamın varlığı organik ve doğal tarıma bağlı olmaya başladı.

Öte yandan yerel tohumlar da konvansiyonel tarım yöntemleriyle, hibrit ya da genetiğiyle oynanmış tohumlarla yok olmak üzere. Biyolojik çeşitliğimiz yok olduğu ölçüde yerel tatlarımız da yok oluyor. Organik tarım (aynı zamanda doğal tarım) toprağın verimliliğinden insan sağlığına sürdürülebilirlik demek. Yönetmeliğe göre organik ürünlerin hiçbir aşamasında kimyasal ve sentetik madde kullanılmaması lazım.

Türkiye’de henüz çok büyük bir pazar payına sahip değil. 150 kadar irili ufaklı üretici var. Ancak yine de son on yılda organik tarım yaklaşık yüzde 800 artmış. İnsan hakları ve çevreye saygılı bu üretim keşke daha ekonomik olup yaygınlaşabilse...


Yumurtanın organiği olur mu?


- 3000 tavuk için kümes büyüklüğü 500 metrekare, önünde minimum 10 dönüm organik arazi ve bu arazinin üzerinde organik tohum kullanılmış yonca ekildiyse...
- Hayvanların tüm yiyeceği yemler organik ve sertifikalıysa...
- Harici aydınlatma ve karartma yapılmazsa, tavuklar uygun hava koşullarında asgari 12 saatini açık havada geçirirse...
- Kuş gribine karşı da üst tarafı ağla kapatılırsa...
- Tavuklar hiç bir şekilde antibiyotik uygulamasına tabi tutulmaz, 81 gün sonra kesim yapılırsa sonuç organik yumurtadır.