Duke İstanbul'un açılış performansı ve beklentiler

"Trump AVM'de açılan, günümüz Londra'sının farklı kültürlere açık mutfak trendlerini İstanbul'a taşıyan Duke İstanbul'dan şimdi beklenen açılıştaki başarısını sürdürmek"
Duke İstanbul'un açılış performansı ve beklentiler

Restoran açılışlarına çoğu zaman mekânı görmek, nasıl bir yer olduğunu anlamak için uğrarım. O gecenin ikramları hemen hemen hiçbir zaman restoranın mutfağı hakkında bir fikir vermez.
Çarşamba akşamı Trump Alışveriş Merkezi’nde açılan Duke İstanbul’a gittiğimde de beklentim yüksek değildi. Ancak sunulan yemeklerin çok büyük bir bölümü bugüne dek hiç bir açılışta olmadığı kadar lezzetliydi. Servis de çok hızlıydı. Bin kişiye yakın bir kalabalığı aç bırakmadan, mutsuz etmeden ağırlamak kolay değildir.
Duke İstanbul’un dünyaca ünlü şefi Mickael Weiss ve camlı bir bölmeyle ayrılmış açık mutfakta çalışan aşçılar ordusu sayesinde bu zorluk aşılmıştı. Tabii Duke’un ortaklarından Borsa Lokantaları, Masa, İstanbul Modern, İKSV X Restoranların sahibi Rasim Özkanca’nın tecrübesini, lojistik desteğini ve Doğan Medya Grup Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Ali Yalçındağ’ın mükemmeliyetçiliğini de göz ardı etmemek gerek.
Duke’a gelenleri açık mutfağın olduğu bir ana restoran, şefin masası, ortada büyük bir bar karşılıyor. Bu bölüm bir koridorla şarap kavı ve özel davetler için hazırlanan yemek odalarına bağlanıyor.
Restoranı çevreleyen teras ise ‘İngiliz Bahçesi’ olarak tasarlanmış. Terasın bir köşesine pizza fırını, bir köşesine de sushi bar kurulmuş. Ayrıca yaz süresince mangalda çeşitli ızgaralar da yapılacakmış.
İlk gecede izlerini gördüğümüz kadarıyla ünlü şef Mickael Weiss geleneksel ve modernin harmanlandığı, farklı yemek kültürlerine açık günümüz İngiliz mutfağından örnekler sunacağa benziyor.
Duke İstanbul’un açılışındaki performansı beklentileri de yükseltti. Umarım kalite ve lezzet artarak devam eder. Ve en önemlisi de fiyat kalite dengesi tutturulur ve bizler de gönül rahatlığıyla gideceğimiz bir yere daha kavuşuruz.
Bu arada “Londra’ya bu kadar giderim, hiç ‘Duke’ isminde bir restoran duymadım” diyenler de var. Londra’da ve farklı ülkelerde 30’un üzerinde restoranı olan D&D London Group, bugüne dek farklı ortaklıklarla açtığı her yeni konseptteki yere farklı bir ad veriyor. ‘Duke’ da İstanbul’a özel...

Serra Yılmaz Cibalikapı Mutfağında


Serra Yılmaz oyunculuğunun yanı sıra yemek yapmaktaki yeteneğiyle de ünlüdür. Sofrasına konuk olan dostları, arkadaşları onun bu özelliğini hep anlatırlar. Şimdi ise isteyen hayranları onun yemeklerini tadabilecek. Serra Yılmaz Cibalikapı Balıkçısına konuk şef oluyor. Yılmaz, 13- 15 Mayıs arası Moda Cibalikapı Balıkçısı’nda; 19-21 Mayıs tarihleri arasında da Haliç Cibalikapı Balıkçısı’nda mutfağa girecek. Hazırladığı mönü ‘domatesli, zencefilli soğuk çorba gazpaçoz’, ‘bahriyeli sardalyesi’, ‘votkalı makarna’, ‘altın çilekli kremalı balık’, ‘limonlu sorbe’, ‘cinli kuzu yanında greyfurtlu patates püresi’ ve ‘sürpriz tatlı ve meyveden oluşuyor. Ayrıca tüm yemekler şarap eşleşmesiyle sunuluyor.

Kadeh Kadeh DLC


Doluca’nın genç şaraplar serisi DLC’yi kafe restoranlarda kadehle sunduğu etkinliği 14- 31 Mayıs tarihleri arasında yapılıyor. Bu yıl İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya’da yapılacak olan Kadeh Kadeh DLC’ye katılan mekânlar arasında tüm CookShop’lar, Kırıntı’lar, Chocolate’lar North Shield’ler, NumNum’lar, Mama, Go Mongo ve Kitchenette’ler ve Litera, Ponte, Zoe, Hardal, Rigatoni, Lilu gibi restoranlar var. Doluca ve başka markaların da zaman zaman yaptıkları bu etkinlikler sayesinde şarapseverler farklı üzümlerden farklı şarapları tatma fırsatı buluyor; hem de her yemeğin yanında aynı cins şarabı içmek zorunda kalmıyor. Etkinlik süresince bir kadeh DLC’nin fiyatı 14 TL.

ÜSTATLARIN SEÇİMİ


Şarabın dünyaca ünlü üstatlarının seçimiyle (MOW), bu yıl 90- 94 arası puanla ‘Üstün bir karakteri ve stili olan sıra dışı şarap’ sınıfına 17 Türkiye şarabı girdi. Kavaklıdere Pendore Syrah 2010 ve Kavaklıdere Prestige Boğazkere 2004 92 puan, Vinkara Doruk Boğazkere 2010, Suvla Sur 2010, Sevilen Magnesia KK 2011, Suvla Merlot 2010, Prodom Syrah-Kalecik Karası 2011 ve Melen Shiraz Reserve 2010 ise 91 puanla zirveyi paylaştı. Şaraplarımıza bir ödül haberi de Londra’dan geldi. Sommelier World Awards’ta Arcadia Fresh Cabernet Plus Rose 2010 Altın Madalya aldı.

Yıldızı Yükselenler


Her zaman şaraplarımızın aldığı madalyalar söz konusu olur. Bu kez bir madalya haberi Efes Pilsen’den geldi. Efes Pilsen’in filtreleme sisteminden geçirmeden ürettiği ‘Unfiltered Bira’ dünyanın en saygın bağımsız kalite enstitülerinden biri olan Brüksel merkezli Monde Selection tarafından Altın Madalya’ya layık görülmüş.