Dünya bir sahnedir

Fatoş Karahasan yeni kitabı Akla ve Kalbe Giden İletişim Yolları'nda yaşam senaryosundan mutsuz olup da nasıl değiştireceğini bilemeyenlere yeni yollar ve roller öneriyor...
Dünya bir sahnedir

"Bütün dünya bir sahnedir/ Ve bütün kadınlar ve erkekler sadece birer oyuncu/ Girerler ve çıkarlar/ Bir kişi bir çok rolü birden oynar/ Bu oyun insanın yedi çağıdır...”

Uzun yıllar önde gelen reklam ajanslarında üst düzey yöneticilik yapan, son yıllarda ise akademik dünyaya geçiş yapan ünlü pazarlama, iletişim uzmanı ve yazar Fatoş Karahasan’ın ‘Akla ve Kalbe Giden İletişim Yolları’ kitabı William Shakespeare’nin bu cümleleriyle başlıyor.

Evet, gerçekten de hepimiz farkında olsak da olmasak da o sahnenin bir parçasıyız. En büyük korkumuz da başarısız olmak, beğenilmemek, sevilmemektir. Rolümüzü en iyi şekilde oynamaya, zorluklarla karşılaşsak da gereklerini yerine getirmeye çalışırız. 

Sonra bir bakarız ki o roller bir parçamız, hatta karakterimiz olmuş, ama içimizde de anlamsız bir boşluk doğmuş. İç sesini unutmuş, yaşamın kontrolünü kaybetmiş, kendini ifade etmekte zorlanan, gergin, korku ve kaygılarla boğuşan mutsuz insanlar olup çıkmışız.

Sürekli yanlış anlaşıldığımızı, haksızlığa uğradığımızı düşünüyoruz.

Durduğumuz noktada kendimizi yeteneksiz, yalnız, beceriksiz hissetmeye başladıkça da kaçışlar artıyor. Suskunluklar başlıyor.

Fatoş Karahasan aslında son derece insanı olan bu zaaflarıyla baş edemeyenlere önce yalnız olmadıklarını gösteriyor, sonrada çıkış yolları sunuyor.

KONUŞMA KORKUSU EVRENSELDİR

“Pek çok ortamda yanlış anlaşıldığınızı düşünüyor veya kendinizi ifade etmekte zorlanıyor musunuz? Birkaç kişiden oluşan küçük bir grubun önünde bile ayağa kalkıp konuşma fikri sizi korkutuyor mu?

Önemli bir sunum öncesi, bildiklerinizi unutacağınızı düşünüp, günlerce kaygılanıyor musunuz? Kalabalık bir topluluk önünde konuşurken sesinizin ve ellerinizin titremesi yüzünden cesaretiniz kırılıyor mu?”

Siz de benim gibi bu soruların bir çoğuna “evet, evet” diye cevap verdiyseniz kalbi çarpanlar kulübüne hoş geldiniz. Bu kaygılarım yüzünden televizyonda çalıştığım yıllar boyunca kamera önüne çıkmaktan kaçtım ve soranlara “Ben kamera arkasını daha çok seviyorum” dedim durdum! Hatta buna kendimi de inandırdım.

Çok ısrar edenlere de cevabım hazırdı, benim yeteneğim yok...

Sevgili arkadaşım Fatoş Karahasan’ın özel sohbetlerimizde bana söylediği gibi aktaracak olursam: “Yok böyle bir şey Müge’ciğim; yetenekli olduğunu düşündüğün başarılı dediğin sunucuların, iyi konuşmacıların tümü yeteneklerini çalışarak geliştirmiştir emin ol.

Ama sen korkup kaçmayı seçmişsin. İletişimin de kuralları teknikleri ve incelikleri var, üzerine düşseydin, sen akıllı kadınsın bunu da çözerdin”...

İLETİŞİMİN ŞİFRELERİ

Fatoş Karahasan, ‘Akla ve Kalbe Giden İletişim Yolları’nda ‘İletişim sürecinin öğeleri’, ‘Sözel olmayan iletişimin şifreleri’, ‘Özgüven arttırma çalışmaları’, ‘Çatışmaları çözmek’, ‘Doğru zamanda doğru soruyu sormak’, ‘Gerginlikle başa çıkmak’, ‘Sunum korkusundan kurtulmak’, ‘Dikkat çekici açılış ve kapanış teknikleri’, ‘Zor durumlarla başa çıkmak’, ‘Başarılı bir iletişimci olmanın yedi yolu’ gibi başlıklar altında iletişimin şifrelerini veriyor.

Bunu da işaret parmağını bize doğru uzatarak ders verir edasıyla yapmıyor. Yılların verdiği birikim ve deneyimle, birçoğumuzun zaman zaman boğuştuğu, kendini yetersiz hissettiği iletişim sorunlarını yalın ve içten bir dille anlatıyor. Ne iş yaparsanız yapın, kendinizi ya da çevrenizde bu gibi sorunlarla boğuşanları anlamak, hatta destek olmak için okuyun derim...