Eğitime gönül vermiş bir STK: TEV

48 yıl önce eğitim önceliğiyle yola koyulan 'Türk Eğitim Vakfı' bizlere sivil toplum örgütlerinin önemini, küçük desteklerin bir araya geldiğinde nasıl mucizeler yaratılabildiğini gösteriyor...
Eğitime gönül vermiş bir STK: TEV

Kızı Defne adına fon açarak bir öğrencinin eğitim masraflarını üstlenen Can Tongo “İyi örnekler yaratılmasında sivil toplum örgütleri kadar bizlerin sorumluluğu da var” diyor. Tongo, TEV’in kendi ya da yakınlarının adına özel burs fonu oluşturma imkanı sağlayan “Bir Destek, Umut Dolu Bin Gelecek!” kampanyasının binlerce destekçisinden sadece biri.

Bu olanağı sağlayan da 1967’de Vehbi Koç’un öncülüğünde eğitim hareketi başlatmanın gerekliliğine inanan 205 iş adamı tarafından kurulan Türk Eğitim Vakfı. Türkiye’nin en önemli sivil toplum örgütlerinden biri olan Türk Eğitim Vakfı her geçen gün hedeflerini büyüterek yoluna devam ediyor.

Hafta içinde TEV Mütevelli Heyeti Başkanı Rona Yırcalı ve TEV Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koç, Genel Müdür Yıldız Günay kurumsal bağışçılar, her biri iş yaşamında iyi yerlere gelmiş mezun bursiyerleriyle Divan Merkez Han’da bir araya geldik. 

48 yıl önce çağdaş bir eğitime ulaşma hakkı hedefiyle yola çıkan TEV adeta bir seferberlik ruhuyla çalışıyor. Bugüne dek açtıkları 27 eğitim kurumu arasında 15 ilköğretim okulu, üç Anadolu lisesi, üç yurt, kütüphane, ve çıraklık merkezi var. Bu okullar sonra Milli Eğitim Bakanlığı’na devrediliyor. Ayrıca 2001 yılında üstün yetenekli öğrencilerin eğitim gördüğü Türkiye’deki tek okul olan TEVİTÖL’ü (TEV İnanç Türkeş Özel Lisesi) devralmışlar.

Bunların tümünün kaynağı da bireysel ve kurumsal bağışlar. İlköğrenimden doktoraya verilen eğitim burslarının sayısı ise 217.500’i yurt içi, 1665’i yurt dışı olmak üzere toplam 219.165. Bu bursların dağılımı ise yüzde 80’i ihtiyaç, yüzde 20’si ise ihtiyaç olarak yapılıyor.

TEV burs miktarları ilk öğretim ve meslek liseleri öğrencileri için 150, yüksek öğrenim 400, lisans üstü 700, doktora 1000 ve üstün başarı için 1500 lira. TEV’in 1999 Marmara depreminden bu yana afet bursları da var.

TEV’in Soma Maden Faciasının ardından 2014 yılında hayata geçirdiği Soma Umut Fonu ödenmiş ve taahhütleriyle birlikte 5 milyon liranın üzerinde bağışla Türkiye’nin en büyük ve en uzun süreli burs desteği olma özelliğine sahip. 165 öğrenciye okul öncesi eğitimden üniversite sonuna dek burs veriliyor.

Ayrıca özel fonlarla ile bağışçılar diledikleri miktarda, kendilerinin belirlediği dönemlerde ve belirli sayıda öğrenciye destekte bulunabiliyor.

KIZ YURTLARI ÇOK ÖNEMLİ

TEV’in faaliyet alanları sadece burslarla, maddi destekle sınırlı değil. Eğitimde fırsat eşitliği yaratmak için kız öğrencilerin eğitimi konusuna öncelik veriyorlar. Bu yüzden de kız yurtları açıyorlar. Bugün Trabzon, İzmir ve Ankara’da kız yurtları var ve bu sayede aileler kızlarını yaşadıkları büyük kentlere üniversite eğitimi için yollayabiliyor.

“Zeki Müren’i Okumak, Zeki Müren’le Okumak”,  “Bir Destek, Umut Dolu Bin Gelecek!”, “Bu Adımda Umut Var”, TEV Gönüllülük son dönemdeki yeni projeler ve etkinlikler.

Ayrıca, tüm servetini TEV ve Mehmetçik Vakfı’na bağışlayan ve bu kararıyla bir çok insana örnek olan Zeki Müren de aramızdan ayrılışının 20. yılında sergiler ve konserlerle anılacak. Ancak bu proje için kurumsal sponsorlar aranıyor. TEV Gönüllülerinden oluşacak Umut Takımı ise bu yıl ilk kez Avrasya Maratonu’nda koşacak.

Bizim gibi sosyal devlet olmanın tüm şartlarını yerine getiremeyen ülkelerde sivil toplum kuruluşlarının varlığı hayati önem taşıyor. Tüm bireyler olarak bizlerin de görevi büyük özveriyle çalışan bu vakıflara elimizden gelen desteği sağlamak…