Fast food'a karşı right food...

Her şey bir film gibi... Ve her bir detayı tüm içtenliğiyle bir senaryo gibi anlatan Virginia Angus'un yaratıcısı Mustafa Burak Altay'ın sıra dışı öyküsü...
Fast food'a karşı right food...

Sirkeci Mercan nam-diğer Tahtakale bir zamanlar toptan ticaretin kalbinin attığı yer. Burak Altay, Mercan’da 1903’de askı işine başlayan Altay ailesinin üçüncü kuşak üyesi.

Babasının dedesinin yanında küçük yaşlarda ticareti öğrenir. Tembeldir, yerinde duramaz yaramazdır ama aklı ticarete iyi çalışır. Babası Fahri Altay 1999 yılında liseyi bitirdiğinde onu Amerika’ya Los Angeles’a işletme eğitimi almaya yollar.

Burak küçüklüğünden beri motosiklet tutkunudur. Biraz da özgürlüğün verdiği rahatlıkla babasının çok karşı olduğu Harley aksesuarları toplamaya başlar. 1,5 ay sonra babası ablasıyla beraber Burak’ı ziyarete gider. Evde Harley logolu eşyaları görünce “Sen motor mu alıyorsun der ve o dakika eğitim hayatı biter. Apar topar geri dönerler. Son gün Santa Monica’da bir Arjantin restoranına akşam yemeğine giderler.

Burak oradaki etlerden çok etkilenir. Dönüşte yine babasıyla çalışmaya başlar, askı işinin boyutlarını büyütür. Bu arada Bahçeşehir Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü’nde okur. 2005 yılında  Algida’nın Türkiye kiosklarının bayiliğini yapar. Pizza Point bir marka yaratır ve onu da satar. Ancak aklı hep Amerika’da son gece gördüğü gibi bir Arjantin restoranı açmaktadır.

Babasını nihayet on yıl sonra ,2009 yılında Urla’daki evin bahçesinde ceviz ağacının altında babasını ikna eder. Ve böylece Burak Altay’ın  bizim de ceviz ağacının altında dinlediğimiz Virginia Angus öyküsü başlar.

Babasını ikna eder etmez Arjantin’e gider, restoranları dolaşır, etçilerle bağlantı kuracağı sırada öğrenirler ki et ithalatı yasaktır. Planlar değişir, bu kez Virginia’da hayvan çiftlikleri dolaşılır, devlet üniversitesinden destek alır. Ve 2010 yılında Amerika’nın Virginia eyaletinden getirilen Black Angus cinsi sığırlarla Sakarya’da bir çiftlik kurulur.

Türkiye’ye ilk kez getirilen bu ırk iki yıllık bir süreçte ıslah edilir.

Sonra fuar fuar gezmeye başlarlar. Bursa’daki fuar stantlarını 12.800 kişi ziyaret eder.  Etçi ile çalışmaya başlarlar. Masa, Nusret, Günaydın, Özgür Kasap, Bebek Chalai gibi yerler etlerini almaya başlar. Gider Londra’da kesim teknikleriyle ilgili eğitim alır.

Ancak bu arada restoranlar karkas almayı bırakınca ellerinde kaburga fazlalıkları kalır. En iyisi bir hamburgerci açmak diye düşünür.

Şimdi sıra babayı tekrar ikna edip bir restoran açmaya gelmiştir.

Baba bir yer kiralamalıyız dediğinde “Bak sen bu Amerikan etlerini Mercan’daki esnafa satmayı, yedirmeyi başarırsan İstanbul’u her yerinde satarsın, bizim dükkanda aç da başarını görelim”der.

Mustafa Burak Altay bunu da başarır. Dedesinin Mercan Yokuşu’ndaki mekanında açtığı dükkan, etlerinin kalitesi ve hamburgerlerin lezzetiyle kısa sürede lezzet meraklılarının akınına uğrar, 2014 yılında ikinci dükkan Nişantaşı’nda açılır.

Virginia Angus, sıradan bir fast food değil, gurme hamburger olarak haklı bir ün yapar. Burak Altay bunu “Right Food/ Doğru Besin” felsefesi ile açıklıyor.

GELELİM FELSEFESİNE

Birinci kural iyi malzeme iyi fiyat. Tabii sağlık, hijyen kuralları ve lezzet de işin olmazsa olmazı. Altay, “Bizde ne yeneceği ve kaç para ödeneceği bellidir. Yalnız et ve hamburger değil ekmekten, patatese ve ev yapımı limonataya kadar her ürün bir proje olarak ele aldık.

Bizde sürprizlere yer yoktur. Servisimiz de hızlıdır” diyor.

Doğru söze ne denir, gerçekten de öyle. Bugün 34 yaşıda olan Burak Altay’ın eminim daha önünde başarıyla katedeceği daha çok yol var....

ANGUS HAKKINDA

İskoçya’nın kuzey bölgesindeki Aberdeen’de yerli ırkların karışımından meydana gelmiştir. Dünyada en sık; İskoçya, Avustralya, Yeni Zelanda, Arjantin ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yetiştirilmektedir. ?Angus’un en önemli özelliği tüm vücudu tamamen siyah olmasıdır. Dünyadaki birkaç boynuzsuz sığır ırkından biridir.?Angus etinin kas lifleri arasında yağın dağılımı yani mermerleşme çok homojendir. Etin lezzeti buradan gelmektedir.