Gerçek ekmek emek ister

Sekiz yıl emek verdiği, geleneksel yöntemlerle yaptığı ekşi maya ekmekleriyle bugün bir sosyal medya fenomenine dönüşen Ali Shiro "Gerçek ekmeğin kokusunun, tadının çocukların koku- tat hafızalarına girmesi için çalışıyorum" diyor.
Gerçek ekmek emek ister

Her ne kadar sosyal medyadaki bilgi karmaşası, pervasızlık ve kaos  zaman zaman rahatsızlık verse de, arada güzel şeylerle de karşılaşıyor insan. Sosyal medya fenomeni Ali Shiro da bu güzelliklerden biri.

Kendisinin daha doğrusu koyduğu ekmek postlarının uzun süre takipçisi oldum. Artık deneme vakti geldi dediğim günlere denk gelen Time Out Ödülleri gecesinde ekmekleriyle inovasyon ödülünü alan Ali Shiro ile tanıştık.

Birkaç gün sonra bana ekmek çeşitlerini yolladı. Beze sarılı, üzerinde özelliklerinin, saklama koşullarının hatta kesilme yönteminin yazıldığı kağıt bile farklı bir ekmek anlayışına işaret ediyordu.

Hazine bulmuş heyecanıyla çavdarlı cevizli ekmeği dilimleyip bir parça ağzıma aldığımda “Tamam işte bu tat, ben ekmeğimi buldum” dedim. Bulduğum babaannemin neredeyse son 30 yıldır gittiğim her ülkede aradığım ekşi maya ekmeğinin tadıydı.  

Fotoğraflar: Mehmet Ateş

 

Kimi zaman Malatya ya da Antep’te bir evde, kimi zaman  Almanya’da küçük bir kasaba fırınında, kimi zaman da Polonya’da bir köylü pazarına karşıma çıktı. Gittiğim her ülkeden ekmek alıp döndüm. Hiç abartmıyorum, Ali Shiro’nun ekmekleri çoğundan daha iyi.

Nedir farkı derseniz, hem geleneksel lezzeti yakalamış, hem de ekşi maya ekmeği, sunumundan saklanmasına her türlü detayını hesaplayarak günümüz koşullarına uyarlamış.

Sonra Ali Shiro ile konuştuk, yazıştık uzun uzun. Anlattı ekmek serüvenini, nasıl başladığını neler yapmak istediğini. Öyküsüne geçmeden önce siz de benim gibi merak ettiyseniz, açıklamakta yarar var. Shiro aslında Ali’nin gerçek soyadı değil. Japonca’da bembeyaz anlamına geliyormuş. 4.5 yaşında Akbaş cinsi köpeğinin adıymış.  ‘Ali Shiro’ artık bir marka.

 

SİNEMADAN EKMEK AŞKINA

Ali Kader Erol uzun yıllar film festivalleri, bağımsız film dağıtımcılığı yaptıktan sonra 2008 yılında yolu yemek kültürüne büyük katkıları olan Arman Kırım ile kesişmiş. Ardından kendini ekşi maya beslerken, unlar, hamurlar içinde bulmuş.

Şimdi aramızda olmayan Arman Kırım'ın açtığı pencere sayesinde artisan ekmekçiliğin tüm dünyadaki önemini ve gerçek ekmekçiliğin saygınlığını keşfetmiş. Ülkemizdeki "ekmek" sorununu daha yakından gözlemlediğinde ise "gerçek ekmek" macerası başlamış.

2008 yılından beri ekşi mayasını besliyor. Mayasıyla yolculuklara çıkmış. Ve en güzel ekmeği yapabileceği, ruhu olan ve kendi ruhunu da besleyecek bir yer ararken 3 yıl önce yolu Bozcaada'ya düşmüş.

“Binlerce yıldır üzüm bağları ve şarap yapımına çok uygun mikroklima ve mikroorganizma dünyası ile bu güzel ada  peşinde olduğum muhteşem ekmeği yapmak için de doğru yerdi.

 

Ada ekmeğinin anne mayası İstanbul’da doğdu ve Bozcaada'da kimlik, karakter kazandı ve olgunlaştıkça gücü ve karakteri, aromaları gelişecek. Gerçek ekmeğin kokusunun, tadının çocukların koku tat hafızalarına girmesi için çalışıyorum” diyor.

MAYA EMEK İSTER

Ali, uzun yıllar ekşi mayasını tüm isteyenlere ücretsiz göndermiş. Ama bir bebek, çocuk gibi baktığı bu canlı organizmayı  hazır verince, ekşi mayalı ekmek yapım sürecinin en önemli basamağı olan ekşi mayayı oluşturma kısmını engellediğini görmüş. Maya yapmayı öğrenmeden ekmek yapmaya geçmenin kalıcı bir alışkanlığa dönüşemeyeceğini düşündüğünden artık kimseye maya göndermiyor. Parayla da satmıyor.

YENİ BİR DÖNEM

Ali Shiro, Bozcaada'da yaşadığı 4,5 yıl boyunca Türkiye’nin dört bir köşesine geleneksel yöntemlerle önce ekmeği göndermiş ödemesini daha sonra almış.  Kimsede de parası kalmamış. İnsanlar mail üstünden sipariş verip neredeyse iki ay ekmeklerinin adadan gemiyle kendilerine ulaşmasını beklemişler.

Ama şimdi yaşamında yeni bir dönem başlıyor. Adadaki evini kapatıp İstanbul’a dönmüş. Yakında yine yollara düşüyor. Anadolu’nun farklı köşelerinde yaşayan, yöresel ürünlerini kitlelere ulaştırmak isteyen küçük üreticileri arayıp bulma işine girişiyor.

Hem ekmek, hem de Ali'nin keşfettiği doğal ürünler ?kısıtlı üretim olduğu için sadece Pudra.com'nun  yeni açılan pazar yerinden alınabiliyor. İşini böylesi iyi ve dürüst yaptığın, geleneksel ekşi maya ekmek kültürünü en iyi şekilde yaşattığın sürece yolun açık olsun Ali Shiro...