'Haut Brion Şatosu'nun öyküsü...

Bordeaux'nun en iyi beş şarabından birini üreten Haut Brion Şatosu, Amerika'nın ünlü finansçı ve üst düzey bürokratlar çıkarmış Dillon ailesi ve bir Lüksemburg Prensi. Mesafeler uzun, öykü biraz karmaşık ama çok ilginç...
'Haut Brion Şatosu'nun öyküsü...

Chateau Haut Brion, Chateau Quintus ve Chateau La Mission Haut Brion şaraplarının üreticisi Domaine Clarence Dillon’ın Yönetim Kurulu Başkanı Lüksemburg Prensi Robert onuruna Sunset'in sahipleri Aliza ve Barış Tansever'in verdiği yemekteyiz.

Prens Robert’in yanında oturuyorum. Bu efsanevi şarap şatolarının okyanus aşırı uzanan öyküsünü, aile bağlarını sorularım üzerine kısaca anlatıyor Prens. Ama hepsi birbirinden özel şarapları tattıkça merakım artıyor. Ve tabii ardından öyküyü tamamlayıp kafamda bir yere oturtmam için epey bir okuma yapmam gerekiyor.

Eminim okuyucularım arasında anlatacaklarımı çok iyi bilenler vardır ama ben yine de bir özet yapmak isterim. Fransa’nın en büyük şarap üretim merkezi Bordo’nun en ünlü bölgeleri Graves, Sauternes, Margaux, St. Julien, St. Estephe, Pauillac, Medoc ve Pomerol. Kırmızılar için Cabernet Sauvignon, Merlot, Cabernet Frank, beyazlar içinse Sauvignon Blanc ve Semillon kupajı kullanılıyor.

Bölgenin en prestijli şaraplarındaki Grand Cru meselesine gelince geçmişi 1885 yılında uzmanlar, sektörün aktörleri 61 şarabı Grand Cru olarak tanımlıyor. Grand Cru da kendi içinde beş kategoriye ayrılmış, Premier Cru en üst seviye.

Chateau Lafite Rothschild, Chateau Margaux, Chateau Latour ve Chateau Haut Brion bu ünvana sahip ve Bordo’nun en iyi beş şarap şatosu kabul ediliyor.HAUT BRİON VE AMERİKALI BANKACI

Ünlü Amerikalı bankacı Clarence Dillon 1934 yılında görüp hem şaraplarına hem kendisine hayran kaldığı Chateau Haut Brion’u ertesi yıl finansal zorluk içinde bulunan Pessac –Léognan’dan satın alır. Aile şirketi Domaine Clarence Dillon olarak tescil ettirir. Oğlu Douglas Dillon Harvard Üniversitesinden mezun olduktan sonra babasıyla çalışmaya başlar. Douglas babasının kurduğu bankanın başına geçerek başladığı kariyerini Rockefeller Vakfı, Brookings Enstitüsü Başkanlığı, Eisenhower döneminde Paris Büyükelçisi ve Kennedy ve Johnson dönemlerinde Maliye Bakanlığı yaparak başka bir boyuta taşır.

Ancak 1961 yılında Hazine Bakanlığı’nın kuralları gereği alkollü içki üretemeyeceği için Haut Brion Şatosunu kızı Joan Dillon’a devreder. Joan babasının büyükelçiliği döneminde Paris’te okur ve babasının görevi sona erince Amerika’ya dönmez. 1967 yılında Luxemburg Prensi Charles’la evlenir. Ertesi yıl oğulları Robert dünyaya gelir.

Ancak Prens Charles attan düşerek genç yaşta ölünce prenses bir kaç yıl sonra Joan Mouchy Dükü’yle evlenir ve bu kez düşes unvanı alır. Oğlu Prens Robert de eğitimi için önce İngiltere’ye sonra da Amerika’ya yollanır. Washington’da Georgetown Üniversitesi’nde felsefe ve edebiyat okur. Bu sırada tanıştığı Harvard’lı profesör ve sinema oyuncusunun kızı Julie’le evlenir. Hatta filme dönüşmese de ikilinin birlikte yazdığı senaryo Spielberg tarafından satın alınır.

Bu yıllar içinde Joan Mouchy yeni eşiyle beraber Chateau La Mission’u satın alır. Dük Mouchy’nin ölümünden sonra da Prens Robert annesiyle beraber çalışmaya başlar. Prens 2005 yılında Clarence Dillon Şarapları’nda yeni bir sayfa açar. Dedesi Clarence’nin adından esinlenerek Bordo’nun ilk premium şarap markası ‘Clarendelle’i yaratır.

İşte Lüksemburg Prensi Robert’in İstanbul’a gelmesinin asıl nedeni bu yeni (diğer şaraplarına göre çok da ucuz) serinin tanıtımı. Çünkü “Inspired by Haut Brion” yazısının da şişenin altında yer aldığı Clarendelle kırmızı, beyaz, rose ve tatlı şarapları yakında Türkiye’de bulunacak.

Prens bu şarapların Avrupa’da satış fiyatının 15-20 Euro civarında olduğunu söylüyor. Figen Mays’in söylediğine göre de bizde satış fiyatı 70 lira civarında olacak. Bu fiyat bir çok yerli markadan daha makul fiyatta vergilere rağmen.

Ancak benim asıl merak ettiğim restoranlar bu şarabı kaçla çarparak satacaklar.

Şimdi restoran sahibi arkadaşlarım bana çok kızacaklar ama korkum Haut Brion adını kullanarak değerinin çok üzerinde fiyat koymaları....