Hayalimdeki belediyecilik anlayışı

Hani hayalinizde bir politikacı tipi vardır ama onu bir türlü ete kemiğe bürünmüş halde bulamazsınız. Hafta içinde Antalya Muratpaşa belediye başkanı Ümit Uysal'la tanışınca ve 14 ayda gerçekleştirilenleri görünce 'İşte nihayet' diye içimden geçirdim...
Hayalimdeki belediyecilik anlayışı

Belediyenin sorumluluğunda olan herhangi bir konuda şikayetiniz varsa telefon ya da mail yoluyla iletiyorsunuz. Turunç Masa’ya yaptığınız şikayetiniz hemen kayda geçiyor ve sorun istek ve taleplerinize 48 saatte cevap veriliyor.

Yaşlı, hasta ve ve engellilere kendi evlerinde ücretsiz bakım sağlanıyor. Bu bakımlar yetmediği noktada hastaneye nakil yapılıyor.

Sokak hayvanlarının tüm kontrollerinin yapılması bakımlarının sağlanmasının yanı sıra ‘Sokakta Sahipsiz Hayvan Kalmasın Festivali’ düzenleniyor.

Öğrencilerin, ihtiyacı olanların, engellilerin kullanımına açık ücretsiz halk çamaşırhaneleri var.

Kentin ana caddelerinde çöp yığınları görmüyorsunuz. Konteynerler yer altına alınmış. Sürdürülebilir çevre ve doğal kaynakların korunması için geri kazanım çalışmaları yapılıyor.

Bugüne dek ne doğup büyüdüğüm kasabada ne de daha sonra İzmir, İstanbul gibi kentlerde beklentilerimi karşılayan, yukarıda bir özetini vermeye çalıştığım bir belediyecilik anlayışıyla tam olarak karşılaştığımı söyleyemem.

Bozuk kaldırımlar, çöplük gibi sokaklar, geciken otobüsler, yaya yollarına park eden araçlar, çarpık yapılaşma, sokak hayvanları gibi belediye hizmetleriyle ilgili şikayetlerinize muhatap bulamazsınız.

Ama hafta içinde Antalya Muratpaşa İlçesi Belediye Başkanı Ümit Uysal’la tanışınca ve 14 ayda gerçekleştirilenleri görünce ‘işte nihayet, demek ki olabiliyormuş’ diye içimden geçirdim.

İlk gözüme çarpan da hayırsever genç işadamı Bilal Köleoğlu desteğiyle yeni açılan bir kreş ve çocuk yuvası oldu. Yuva, her çocuğun içinde olmaktan büyük keyif duyacağı şekilde son derece modern döşenmiş. Öncelik yalnız annelerin, asgari ücretle çalışanların, şehit ve yetim ailelerinin çocuklarında. Ücret 200 lira, kontenjanın yüzde onu da bu ücreti de veremeyeceklere ayrılmış.

Sonra sıra Falezlerin üzerinde muhteşem deniz manzaralı ‘Yaşlılarevi’ne geliyor. Burası 60 yaş üstü için deniz kenarında muhteşem manzaralı adeta beş yıldızlı, aynı zamanda sosyal buluşma noktası ve rehabilitasyon merkezi. Belediye Başkanının konutu da Engelliler Sosyal Tesisleri’ne dönüştürülmüş. O da deniz manzaralı ve yemyeşil, rengarenk şiltelerle, rahat koltuklarla masalarla döşenmiş.

Belediyecilik adına bugüne dek Muratpaşa Belediyesi olarak Ümit Uysal ve ekibinin yaptıkları kadar hedefleri de heyecan verici. Binalardaki görsel kirliliğin giderilmesi, kent estetiği ve kimliğinin sağlanması amacıyla pilot bölge Mevlana caddesindeki binalar dijital ortamda yapılan referandum sonucu belirlenen renklere boyanacak.

Semtlerin spor sahası ve park yeşil alana kavuşturuluyor. Halkla toplantılar yapılarak sorunlar dinleniyor. Küçük esnafın turizmden pay alabilmesi için özel çalışmalar yapılıyor. İlçe sınırları içinde bulunan 150’den fazla camii, cemevi, kilisenin temizlenmiş, onarılmış. Türkiye’de ilk defa bir ilçe sınırlarında yer alan cemevinin tapu devri ilgili derneğe yapılmış.


Yüzbinlerce kitabı internet üzerinden halka ulaştıracak Dijital Kütüphane de yakında kuruluyormuş. Başkan’ın anlattığına göre sporun kitleselleştirilmesi için de her mahallede çalışmalar sürdürülüyormuş. Halkın kullanımına açık farklı semtlerde yüzme havuzu açma planlama çalışmaları yapılıyormuş. Avrupa’nın en büyük sivil toplum merkezinin de temeli atılmış.

Bizim kuşağımız belediyecilik rant kapısıdır anlayışıyla büyüdü, yerel yönetimler de hiç yüzümüzü kara çıkarmadı! Eminim ki böyle şeffaf, hizmete yönelik çalışan ya da çalışmaya çalışan başka belediye başkanları da vardır, dileğimiz sayılarının artması.

Antalya’nın en eski yerleşim bölgesi olan Muratpaşa kentin beş ilçe belediyesi arasında 450 bini aşan nüfusuyla merkez ilçesi. Bu ilçede yapılanlar ve yapılacaklar aslında tüm Türkiye’deki belediyelerde uygulanmaya başlasa ülkenin sorunu kalmaz. Ülke hayal ve hak ettiğimiz bir hale bürünür...

ÖYKÜ YAZARI MÜZİSYEN HUKUKÇU VE BELEDİYE BAŞKANI
Muratpaşa’nın doğma büyüme Antalyalı belediye başkanı Ümit Uysal Ankara Hukuk Fakültesini bitirdikten sonra memleketine dönüp avukatlık yapmaya başlamış. 1970 doğumlu Uysal genç yaşta evlenmiş ve baba olmuş, biri 17 yaşında olmak üzere iki çocuğu var.

10 yıl boyunca kentin önde gelen avukatları arasında yer almış. Yine aynı yıllarda siyasetle atılmış. 2002 yılında CHP Antalya İl Başkanlığı görevini üstlenmiş. 24 Mart 2014 yerel seçimlerinde Muratpaşa Belediye Başkanı seçilmiş. Avukatlık ve siyaset gibi iki yoğun alanda çalışmasına karşın şiir ve öykü yazmayı, gitar çalmayı da hiç ihmal etmiyor.