İfrata kaçmayan yaz iftar sofraları

Mantığı yılda bir ay, açlıkla kendini sınamak, biraz da empati yapmak üzerine kurulu oruç tutmak günümüzde iftar sofralarıyla anılır oldu.

Tabii ki bu durum ‘Ramazanda oruç bozma ritüelleri çağın eğilimlerine ayak uyduruyor’ diye açıklanabilir. Ama yüzlerce çeşit yiyeceğin yer aldığı açık büfe geleneği iftar sofrası için hiç uygun değil.
Kimi lokantalar, özellikle de otel restoranları hem kolay hem de çekici olduğu için bu yolu tercih ediyor. Amaç gün boyu aç kalındığı için kendini ya da karşısındakini ödüllendirmek olmasa da insanoğlunun böyle bir sofrayla karşılaştığında ifrata kaçmaması doğasına aykırı.
Oysa gün boyu aç kaldıktan çılgınca yemenin ne ruha, ne de vücuda yararı var. Hele de mevsim yazsa, ortalama 16 saat açlığın ve susuzluğun ardından sofraların çok daha yalın olması ve hafif yemeklerden oluşması gerekiyor. 

En iyisi geleneksel olan
Aslında en güzeli ve sağlıklısı da geleneksel iftar adabımız: Bir bardak su, birer siyah ve yeşil zeytin, peynir, pide, hurma ve bir kase çorba. Bir saat kadar aradan sonra bir tabak zeytinyağlı sebze, etli bir yemek, hoşaf- pilav ve sütlü hafif bir tatlı. Semizotu, enginar, taze fasulye, bezelye, barbunya, domates, patlıcan, bamya, biber, kavun karpuz, şeftali, kayısı ve vişne gibi yaza özgü sebze ve meyvelerle yapılacak salatalar, zeytinyağlı yemekler, hoşaflar, kompostolar ve tatlılar saymakla bitmez.
İstanbul’daki esnaf lokantalarının en iyilerinden biri olan Hünkar’ın ikinci kuşak sahibi ve şefi Feridun Ügümü bizler için hem mütevazi hem sağlıklı hem de zengin bir iftar sofrası hazırladı.
İster evlerde, ister lokantalarda buluşulsun iftar sofralarının en güzel yanı ailelerin, dostların arkadaşların bir araya gelmesi ve geleneksel Türk mutfağının unutulmaya yüz tutmuş kimi yemeklerinin tekrar hatırlanması. Evet, sıcak yaz günlerinde oruç tutanlara da tutmayıp iftar sofralarını paylaşanlara da huzurlu ve sağlıklı Ramazanlar…

Masanın üzerindeki yemekler ve fiyatları
*İftariye tabağı 7 TL
*Soğuk ayran aşı çorbası 7 TL
*Su böreği 8 TL
*Karışık dolma tabağı 15 TL
*Kadınbudu köfte 20 TL
*İncikli islim kebap 28 TL
*Tavuklu yaz türlüsü
*Pilav 7 TL
*Kayısı–vişne kompostosu 7 TL
*Fırın sütlaç 7TL
*Tavuk göğsü 7 TL
*Kalburabastı 7 TL
*Kadayıf 7 TL
*Aşure TL

.