İngilizlerle en büyük ortak noktamız: Çay ve bisküvi keyfi

Bir yıl önce Yıldız Holding bünyesine katılan ve yakında Türkiye pazarına girecek olan United Biscuits Ceo'su Jeff van der Eems İngiltere Konsolosluğu'nda kadınlara özel 'beş çayı' daveti verdi.
İngilizlerle en büyük ortak noktamız: Çay ve bisküvi keyfi

“Birleşik Krallığın en büyük özelliği nedir derseniz, geleneklere sahip olma, onları sürdürme geleneğidir. Ama aynı zamanda geleneklerine de körü körüne  bağlı değildir, esneklik de gösterilir zamanın ruhuna ve koşullarına uygun olarak...”

Bu sözler, Yıldız Holding Global Kurumsal İletişim Başkanı Zuhal Şeker’in organizasyonuyla;  United Biscuit’s Ceo’su Jeff van der Eems’in İngiliz Konsolosluğu’nda verdiği ‘Beş çayı’ davetinin açılışını yapan Konsolos Leigh Turner’a ait.

Turner konuşmasına “İngilizlerin ruhu yoktur, her şeyi olduğundan daha az ifade ederler. Bir İngiliz’in tek şeye ihtiyacı vardır o da zamandır” gibi humor dolu bir dille ve metaforlarla İngiliz erkeklerini anlatarak devam etti.

“Bir İngiliz için çaysız hayat çok zordur. Ama daha da zoru nedir derseniz,  40’ı aşkın kadın karşısında kadın-erkek ilişkileri hakkında konuşmak” diyen  Turner  yaşamındaki en ilginç beş çayı deneyimini yaşamış olmalı!

 

İNGİLİZLERLE EN BÜYÜK ORTAK NOKTAMIZ

Aslında çay sevgisi İngilizlerle aramızdaki en büyük ortak noktalardan biri.  İngilizlerin ‘Çay saati’ geçmişi 200 yıl öncesine uzanan en önemli ritüelleri arasında. Türkiye dünyada en çok çay tüketen ülke. Sudan sonra en önemli içeceğimiz. İngilizler ise sadece beşinci sırada yer alıyor. Ancak İngiltere’nin farkı  çayın yanında daima bisküvi olması.

Bugün İngiltere’de hanelerin yüzde 99’una da bisküvi kategorisi giriyormuş. Kişi başı tüketim ise yılda 9 kilo. Yılda ortalama 44 kez marketten bisküvi alınıyormuş. Bisküvi diğer atıştırmalıklardan %17 daha fazla alışveriş sepetine atılıyormuş.

 

Yıldız Global Kurumsal İletişim Başkanı Zuhal Şeker ve Müge Akgün

Bir yıl önce Murat Ülker’in uzun süren çalışmalarının ardından Yıldız Holding’in 3 milyar dolara satın aldığı United Biscuits dünyanın altıncı büyük bisküvi üreticisiydi. Bu satın almanın ardından Yıldız Holding, dünyanın üçüncü büyük bisküvi şirketi konumuna yükseldi.

Ceo Jeff van der Eems İngiltere’de çayın yanında tüketilen bisküvilerin büyük bir bölümünün United Biscuits’in ürünleri olduğunu söylüyor. Çay davetinde gruba ait markalar arasında en tanınmışlardan olan The Mc Vitie’s, Jacop’s ve The Carr’s çeşitlerinden tattık.

İngiltere'nin İstanbul Başkonsolosu Leigh Turner, Jeff van der Eems ve Cem Karakaş 

Şeker oranları bizdekilere göre daha düşük, günümüz trendlerine uygun, çok geniş bir ürün yelpazesine sahip, her biri birbirinden lezzetli UB bisküvi çeşitleri mart ayından itibaren Türkiye pazarına da girmeye başlıyor. Ama yine de işleri kolay değil karşılarında Ülker bisküvileri gibi bir rakipleri var!  

Yıldız Holding İcradan Sorumlu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Cem Karakaş’ın vurguladığı gibi zaten hedef global. Bisküvi kategorisinde dünya sıralamasında ikinci sıraya yükselmek, 2016 yatırım yılı olarak planlanmış.

Yıldız Holding’in başarısı ülke olarak bizim de gururumuz, keşke her alanda ünümüz böyle olsa...