İştah açan filmler

Atilla Dorsay'ın seçtiği en iyi yemek filmleri Bilgi'de gösteriliyor

Bilgi Üniversitesi ve Mutfak Dostları Derneği işbirliğiyle ortaya çıkan ‘En İyi Yemek Filmleri’ projesinde gösterilen filmler, sinema sanatının yanı sıra yeme-içme kültürüne ilgisi ile de bilinen, aynı zamanda Mutfak Dostları Derneği üyesi olan Atilla Dorsay tarafından seçilmiş.
4-28 Mayıs tarihleri arasında her biri yemeğin farklı bir anlamı üzerine eğilen ‘Babette’in Şöleni’, ‘Vatel’, ‘Tampapo’, ‘Eti Senin Kemiği Benim’, ‘Şarküteri’, ‘Bir Tutam Baharat’, ‘Aşçı, Hırsız, Karısı ve Âşığı’ ve ‘Büyük Tıkınma’ filmleri gösteriliyor.
Yemek için yaşamakla yaşamak için yemek arasındaki uzun yolda gidip gelen yemek, bazen ‘Babette’in Şöleni’nde olduğu gibi tüm parasını yatıracak kadar tutku; bazen ‘Aşçı, Hırsız, Karısı ve Âşığı’nda olduğu gibi ihtiras ve aşkın göstergesi; bazen ‘Şarküteri’de olduğu gibi yamyamlığa varan bir çılgınlık; bazen de ‘Büyük Tıkınma’da olduğu gibi intihar biçimi olabiliyor.
Etkinliğin dün akşam yapılan açılış galasında Tassos Boumetis’in ödüllü filmi ‘Bir Tutam Baharat’ gösterildi. Büyük bölümü İstanbul’da geçmesine ve Yunanistan’da çok ses getirmesine rağmen nedense Türkiye’de gösterime girmeyen filmin galasına yönetmen ve filmin oyuncuları da katıldı.
Eğer vaktiniz olursa yemek ve yemek kültürünün tarih boyunca süre gelen serüvenine eğilen bu filmleri kaçırmayın. Tabii, kimini izlerken yemeğin bir sanat, kimini izlerken de insanı insanlıktan çıkaran bir hazza dönüşebildiğini unutmadan...
*Filmler Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampüsü’nde ücretsiz gösteriliyor.

PROGRAM
*Babette’in Şöleni, 4 Mayıs 17.00
*Vatel, 5 Mayıs 21.00
*Tampopo, 11 Mayıs 17.00
*Eti Senin Kemiği Benim 12 Mayıs 21.00
*Şarküteri, 18 Mayıs 17.00
*Bir Tutam Baharat (yön: Tassos Boulmetis), 19 Mayıs 21.00
*Aşçı, Hırsız, Karısı ve Âşığı 25 Mayıs 17.00
*Büyük Tıkınma 26 Mayıs 21.00

.