İstanbul restoranları Ankaralılardan sorulur!

İstanbul'un en ünlü restoranlarının büyük bir bölümünün sahibi ya da işletmecisi Ankaralı. Bu egemenlik gün geçtikçe de artacağa benziyor. Trilye İstanbul'a geliyor ve Suvla Kanyon'da yeni bir restoran ve tadım bar açıyor...
İstanbul restoranları Ankaralılardan sorulur!

İki hafta kadar önce Yücel ve Gülin Özalp’tan “Colonie’de dostlarımıza, arkadaşlarımıza ve müdavimlerimize erken bir yeni yılı karşılama partisi veriyoruz,” diyen bir davet aldım.

O akşam yeme-içme sektöründen her biri alanının en iyileri arasında olan o kadar çok isimle karşılaştım ki, bu isimlerin rekabeti bir yana bırakıp bir araya gelmesi çok hoşuma gitti.

Yücel Özalp’e bu düşüncemi dillendirirken yanımızda Mangerie ve Delicatessen’lerin sahibi ve şefi Elif Yalın da vardı. “Aslında biliyor musun bu akşam burada bir araya gelmemizin nedeni neredeyse hepimizin Ankara’dan ya mahalle ya da okul arkadaşı” olması dedi.

Şöyle bir etrafıma bakındığımda Elif’in yanı sıra Sushi Co’dan Selim Yalın, Big Chef’in kurucusu Gamze Cizreli gözüme çarptı. Sonra saymaya başladık, baktım bitecek gibi değil.

Gerçekten de oturup liste yapınca öyle bir tablo ortaya çıktı ki İstanbul yeme-içme sektörü restoran sahibi ve işletmeci olarak neredeyse Ankaralılara teslim.

*Yücel Özalp Topaz, Colonie ve Escale’nin sahibi

*Elif Yalın Mangerie ve Delicatessen kurucusu ve şefi

*Gamze Cizreli Big Chef’lerin yaratıcısı ve ortağı

*Cem Mirap Lucca ve Cantinery’in sahibi

*Handan ve Ahmet Özbek kardeşler Leb-i Derya ve Ferah Feza’nın ortakları

*Savaş Ertunç, Müzedechanga’nın ortağı

*Selim Yalın Sushi Co’nun ortaklarından

*Sabiha Apaydın Mikla ve Kronotroplar’ın müdürü

*Kaya Demirer, Frankie ve Jamie’s Oliver’ın kurucu ortağı

*Cenk Baysan, 360’ın işletmecisi

*Gül Etker, Kiss the Frog

*Ali Sayar, İşletmeci

*Emre Ergani, The Bar

*Ender Sanal, Eski Buz Bar işletmecisi, Tost Bildiklerim

*Tulin Bozüyük Lokanta Armut ortağı ve Barbare Şarapları Satış Pazarlama

Bu listenin önemi Ankaralıları bir araya getirmesinin yanı sıra aynı zamanda sektörün kalite çıtasını yükselten ve etik bir anlayış getiren isimlerden oluşması. Ve açtıkları, işletmesini üstlendikleri ya da ortağı oldukları yerlerin de saygın ve kendini kanıtlamış mekanlar olması...

 ANKARALILARDAN İKİ YENİ YER DAHA

Listede şimdilik bu isimler var ama yakında iki Ankaralı daha İstanbul yeme-içme sahnesine giriyor. Ankara ve balık dendiğinde ilk akla gelen iki isimden biri olan Süreyya Üzmez ünlü Trilye Balık Lokantası’nın bir şubesini yakında Bebek’teki Posedion’un yerine getiriyor.

Üzmez’in hantallığından bir türlü kurtulamayan İstanbul balık restoranları geleneğine ivme ve yaratıcılığıyla renk katacağından hiç şüphem yok.

Bir diğer heyecan verici gelişme de Suvla Şarapları’nın sahibi Selim ve Pınar Ellialtı’dan geliyor. Kanyon’un üst katında Hakkasan’ın yerine Suvla Restoran, Tadım bar ve satış butiğinden oluşan üç bölümlü bir yer açıyorlar. Eceabat’taki Suvla üretim tesisleri yanındaki restoran, satış ve tadım barı tasarımından yemeklerine çok başarılıydı. Eminim Kanyon’daki yer çok daha iddialı olacaktır.

Mekanda Suvla şaraplarının tümü kadehle de sunulacakmış. Restoranda sadece kendi şarapları değil, diğer üreticilerin kendi stillerini en iyi temsil edeceğini düşündükleri şaraplarına da yer verilecekmiş.

Restoranın mutfağının başında gelen genç şef Şebnem Gürçay da Ankaralıymış. Şef someliye ise Neo Lokal’den tanıdığımız işinin ehli bir isim Bilal Aydın. Mönüde ağırlıklı şarküteri, pizza, ızgara, makarna tarzı yemekler yer alacakmış. Şeflik eğitiminin tanı sıra WSET diploması da olan Gürçay ve Aydın sayesinde şarap-yemek uyumu eminim en üst düzeyde olacaktır. Kilye ürünleri kullanılarak yapılan yemekleri sayesinde Gelibolu yarımadası lezzetlerini de deneyimleme fırsatımız olacaktır. Bu ay içinde açılacak Suvla Wine&Etc’yi merakla bekliyorum...
Morini: Başak Soykan, Yaprak Baltacı ve Aslı Sayar