Kadehler ne için kalkıyor?

Kadehlerimizi şarap sektörünün dünyadaki diğer üretici ülkeler gibi desteklenmesine kaldırdık

Kadeh kaldırmak ritüeli her zaman içki içmekten çok bir şeyleri paylaşmayı, kutlamayı hatırlatır bana. Yoksa “kebapla da viski içilir” deyip alkollü içkileri hayatın merkezine koymak istemem. Ama konu yüzyıllar önce bu topraklarda keşfedilen şaraba ve kültüre gelince iş değişir. Çünkü Anadolu’nun neresinde olursa olsun bağları, üretim tesislerini, verilen emeği görüp de saygı duymamak mümkün değil.
85 yıldır yoluna devam eden Doluca’nın başlattığı, şişe açtırma zorunluluğu olmadan istenilen şarabı tatma imkânı veren ‘İstanbul Kadeh Kaldırıyor’ beş yılı geride bırakmış. Etkinliğin başladığı 19 Ekim akşamı Doluca ailesinin üçüncü kuşağı Sibel Kutman’la Anjelique’in muhteşem manzarası eşliğinde kadehlerimizi kaldırdık.
Neye derseniz tabii ki zamlara değil. Ülke ekonomisine her anlamda katma değeri olduğuna inandığım bağcılığın, şarap sektörünün dünyadaki diğer üretici ülkelerde olduğu gibi teşviklerle desteklenmesine, vergi yükünün azaltılmasına. Türk yurtdışında şaraplarının tanınıp talep görmesine, önemli bir ihracat kalemi olmasına.
Sibel Kutman’a sürpriz ÖTV artışının tüketiciye nasıl yansıtılacağını soruyorum. “Hiç kaçarımız yok, ÖTV yüzde 20 arttı. Biz de bunu yüzde 7- 14 arası artışla yansıtmak zorundayız” diyor. Ve şarap gibi görece çok küçük bir sektörden alınan ÖTV’nin devlet bütçesine katkıdan çok kayıtdışını kamçılayacağını düşünüyor. Ona göre bugün yüzde 15 civarında olduğu tahmin edilen kayıtdışı büyük bir ihtimalle artacak.
Ayrıca bu yıl dolu yüzünden mahsul zarar gördüğü için kaliteli üzüm bulmakta zorlanmışlar, daha doğrusu fiyatlar artmış. Ama Saroz, Mürefte ve Denizli’de toplam 3500 dönüme yaklaşan kendi bağlarında ise geç hasadın faydasını görmüşler. Özellikle de en erken 2013’te piyasaya çıkacak 2011 rekoltesi kırmızılardan çok umutlu Sibel Kutman.
Ve bu yıl ilk kez Çerkezköy tesislerinde üretime başlamışlar. Bir diğer yenilik de Şans Restoran’ın üst katında açtıkları ‘Doluca Wine Lounge’. Burada şarap kursları, yemek-yemek uyumu geceleri düzenleniyor. 

75 farklı şarap kadehte
Her yıl kasım başında yapılan ‘İstanbul Kadeh Kaldırıyor’ bu yıl bayrama denk gelince tarihler öne alınmış. Vogue, Topaz, Şans, Anjelique, Mikla, Borsa, Sunset Gina, İstanbul Modern, İKSV X, Da Mario, La Brise ve Masa’da 10 gün boyunca 30’a yakını yerli, gerisi ithal 75 şarap kadehle sunuluyor.
Signium ve Tuğra Boğazkere 2009 Sibel Kutman’a en çok heyecan veren, nasıl karşılanacağını çok merak ettiği şaraplar. Yılın hasadının en iyi üzümleri seçilerek yapılan ve özel bir kupajla sınırlı sayıda üretilen 2009 Signium da benim çok sevdiğim Tuğra serisinden ilk kez denedikleri Boğazkere de bu yılın en kişilikli ve güçlü şarapları arasında ilk sıralarda yer almayı hak ediyor.
Türkiye’nin en büyük üç üreticisinden biri olan Doluca aynı zamanda şarap ithalatı da yapıyor. Şimdilik listede Fransa, İtalya, İspanya Avustralya, Amerika ve Şili şarapları bulunuyor.
İKK etkinliğine katılan restoranların hepsinde kadeh şarap fiyatları aynı. Üzüm cinslerine ve ülkelerine göre olmak üzere iki ayrı mönü hazırlanmış. Listede 12 liraya DLC Öküzgözü de, 23 TL’ye Signium 2009 da, 60 TL’ye Chablis Premium 2007 de yer alıyor.
Seçim size kalmış, hangi üzüm cinsini ya da ülke şarabını merak ediyorsanız şişe açtırmadan bir kadeh siparişiyle bu fırsatı yakalama şansınız var.