Kaldırım operasyonları yeni bir şube açtırdı

Antakya mutfağından benzersiz lezzetler sunan Antiochia, Asmalımescit'teki 'kaldırım operasyonu' sonrası Bodrum'da yeni bir şube açtı
Kaldırım operasyonları yeni bir şube açtırdı

Antakya mutfağını özlediğimde lezzetinden ve malzemesinin kalitesinden emin olduğum Asmalımescit’in çıkmaz sokaklarından birinde bulunan Antiochia’ya giderim. Antakyalı kardeşler Jale Balcı ve Süleyman Gülüm’ün dört yıl kadar önce açtığı Antiochia bu sürede kalitesini hiç bozmadı, hatta çok daha iyiye gitti.
Beş-altı masalı bu küçük lokantanın ince biber soslu lavaşları, muhammarası, zahterli zeytini, humusu, babaganuşu, cevizli roka salatası, içliköftesi ve dürümü Antakya’yı aratmaz. Bu hafta içinde de yolum düştü.
Ama artık Asmalımescit’e her gidişimde hüzünleniyorum. Bir zamanlar neşe içinde restoranların önüne atılmış masalarda yemek yiyen insanların yerini park etmiş arabalar, depo olarak kullanılan boş dükkânlar almış.
Beyoğlu Belediyesi’nin kaldırımları boşaltma operasyonundan sonra dört-beş restoranın bulunduğu sokakta şimdi sadece iki açık mekân var. Antiochia’nın sahipleri Jale Balcı ve Süleyman Gülüm kardeşler böyle giderse bölgedeki birçok yerin daha kapanacağını söylüyor. Onların işleri de sekteye uğrasa da burayı kapatmayı akıllarına bile getirmek istemiyorlar. Ancak önümüzdeki yazdan da umutları olmadığı için aldıkları bir teklifi değerlendirerek Bodrum’a gitmeye karar vermişler. Ne diyelim her şerden bir hayır doğar! 

Antakya mutfağının Bodrum çıkarması 
Haziran başında Bodrum Torba Casa Del Arte Family Resort’ta Antiochia’nın bir şubesini açıyorlar. Balcı orada daha büyük bir mutfağa sahip olacağı için mönüyü büyütmüş. ‘Beach’ ve ‘Antiochia’ olmak üzere iki ayrı mönü hazırlamış. Kaytaz böreği, bulgurlu fellah köftesi gibi atıştırmalıkları gün boyu deniz kıyısında da sunacaklarmış. Oturup iyi bir öğlen yemeği isteyenlere ise klasik Antakya mutfağından örnekler var.
Jale Balcı’nın Bodrum için hazırladığı mönüde bulgur da başköşede. Şekere dönüşmediği, uyku yapmadığı için salatalarda, yemeklerde bol bol kullanacağını söylüyor. Narlı, taze soğanlı, maydanozlu, naneli bulgur salatası, bulgurlu pazı sarması bu yazın favori yemekleri olacak gibi...
Meze tabağı, günün zeytinyağlısı gibi yaza, deniz kıyısına, müşteri profiline uygun çeşitler, atıştırmalıklar da hazırlamış Jale Balcı. Mesela humusu küçük kanepeler halinde, içliköfteyi haşlama yapıp yoğurt sosla servis etmeyi planlıyor. Kısacası İstanbul’dan daha iddialı bir mönüyle karşılaşacağız. Bu kez Jale Balcı’dan Antakya mutfağının özüne dokunmadan modern yorumlarını göreceğiz gibi geliyor bana. Zaten Antakya mutfağı söz konusu olduğunda bunu yapabilecek, kentin kültürüne ve yemeklerine vâkıf ender isimlerden biridir. İki yıl önce yazdığı yemek kitabı da çok başarılıydı. Eminim İstanbul’daki yerlerinin darlığından dolayı yapamadıklarını burada gerçekleştirecek.
Jale Balcı sürekli Bodrum’da olurken Süleyman Gülüm ise İstanbul-Bodrum arası mekik dokuyacakmış. Çünkü Gülüm’ün sıcak sohbetinin de Balcı’nın yemekleri kadar müdavimleri vardır Antiochia’da...

Mimolett de Ege yolcusu
Dört yıl kadar önce sanat oteli konseptiyle Torba’da açılan Casa Del Arte kısa sürede dünyaca ünlü butik oteller arasındaki yerini aldı. Dünya starlarının da zaman zaman konuk olduğu otelin bu yaz konukları arasında bir haftalık yerini şimdiden ayırtan Donatella Versace de varmış. Otelin sahibi Ahu Büyükkuşoğlu, bu yıla bir yenilikle girmek istediği için otelin ana mutfağını da İstanbul’un en iyi şef restoranlarından biri olan Mimolett’in sahibi Murak Bozok’a emanet etmiş. Bozok, bu kez sadece Ege’nin yerel tatlarını kendine has çizgisi ile sunacakmış.

Raflara yeni çıkan ürünler
Büyük kentlerde yaşayanların en büyük sorunlarından biri taze günlük süte ulaşmak. Sağlıklı, hijyenik ortamda üretilmiş, güvenle içip çocuklarımıza içirebileceğimiz taze süt bulmak kolay değil. Doğal dondurmalarıyla piyasaya giren ve kısa sürede kalite ve lezzetiyle ön plana çıkan L’era Fresca’nın ürettiği sütler şimdi kendi şubelerinin yanı sıra şişelenmiş olarak Migros ve Macro gibi marketlerde satılmaya başlamış. Ben yoğurt da yaptım gayet başarılı oldum.