Konuşmak yetmez doğruyu da söylemek gerekir

19. İstanbul Tiyatro Festivali'nde İngiliz Propeller Theatre Company'nin sahnelediği iki saate yakın 'Bir Yaz Gecesi Rüyası'nı izlerken insan her replikte Shakespeare'i yeniden keşfediyor.
Konuşmak yetmez doğruyu da söylemek gerekir

Tiyatro dünyasının yapıtaşlarından biri olan William Shakespeare’in 450. doğum yılı 19. İstanbul Tiyatro Festivali’nde de yerli-yabancı bir oyunla kutlanıyor. Salı akşamı Shakespeare’in oyunlarını sahneleyen topluluklar arasında ayrı bir yere sahip olduğu söylenen Propeller Theatre Company’nin ‘Bir Yaz Gecesi Rüyası’ adlı oyununu izledim.

Oyunu sahneleyen Edward Hall, aynı zamanda Propeller Theatre Company’nin artistik direktörü ve Royal Shakespeare Company’nin kurucularından Peter Hall’un oğlu. Yönetmen, Shakespeare’in en büyüleyici oyunlarından biri gösterilen, aşk ve yanılsamanın çatışmasını anlatan oyunu orijinaline sadık kalarak sahneliyor. Zaten Propeller Tiyatrosu Shakespeare döneminde olduğu gibi sadece erkek oyunculardan oluşuyor. Ancak oyunun dili çağdaş estetik anlayışıyla uyumlu bir hale dönüştürülmüş.

Bu yüzden de iki saate yakın oyunu izlerken insan her replikte Shakespeare’i yeniden keşfediyor. Dört yüzyıl öncesinden insanoğlunun tüm zaaflarını keşfetmesi ve böylesine ironiyle anlatabilmesi insanı bu büyük yazara bir kez daha hayran bırakıyor. Aşk, arkadaşlık, dostluk, kutlamalar hepsi ayrı ayrı ve ince ince sorgulanıyor. Tabii bizler de bu arada bir kez daha geçen yüzyıllar içinde aşk, arkadaşlık söz konusu olduğunda pek bir şeyin değişmediğini görüyoruz.

Ancak oyun çok basit ve kolay anlaşılır değil, anlamak için emek vermek gerekiyor. Tüm kadın rollerinin erkek oyuncular tarafından yorumlanması bir yandan epik bir anlatım gibi dışardan bir gözle izlemesini sağlarken, diğer yandan izleyicinin hayal gücünü de devreye sokuyor adeta bir roman okur gibi.

Kısacası her yaştan, tiyatroya yakın ya da uzak, Shakespeare’i daha önceden tanıyan ya da tanımayan her izleyiciye vaat ettikleri var, Propeller Theatre Company’nin sahnelediği Bir Yaz Gecesi Rüyası’nın. Oyunculuklara gelince hepsinin yorumu, enerjisi, paslaşmaları, birbirlerinden rol çalmamaları, yansıttıkları ekip ruhu tek kelimeyle muhteşem. Arada bile kendilerini ve izleyiciyi oyundan koparmamak için salonda ve fuayede performanslarını sürdürdüler.

‘Bir Yaz Gecesi Rüyası’ bu akşam ve cumartesi de sahneleniyor. Ve Edward Hall, cumartesi akşamı oyun sonrası festivalden onur ödülü alacak. Propeller Theatre Company Shakespeare’in ‘Yanlışlıklar Komedyası’ oyununu da yarın akşam Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde bir kez daha sahneliyor. Yer bulabilirseniz kaçırmayın derim.

İstanbul Tiyatro Festivali dar boğaza girdiği 2004 yılından beri Koç Holding Enerji Grubu Şirketleri Aygaz, Opet ve Tüpraş’ın sponsorluğunda yapılıyor. Bu yıl festival programında yurtdışından yedi, Türkiye’den 31 tiyatro, dans ve performans olmak üzere 100’e yakın gösterim varmış. Ve bu yerli oyunların birçoğu da ilk gösterimini festivalde gerçekleştiriyor. Tiyatro Festivali’nin sadece tiyatroya değil tüm gösteri sanatlarına katkısı büyük.

Ayrıca bu yıl İstanbul Üniversitesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümü’yle işbirliğiyle hazırlanan Festival Kitabı da çok dolu dolu. Bölümden seçilen yedi öğrenci festival öncesi yerli topluluklarla konuşarak oyunların provalarını izleyerek oyunların tanıtım metinlerini hazırlamışlar. Ortaya başarılı bir referans kitap çıkmış...

‘Bir Yaz Gecesi Rüyası’, bu akşam 20.30 ve 24 Mayıs Cumartesi 20.30’da 19. İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde.