Okullarda mutfak bahçesi eğitimi keşke bizde de olsa...

Avustralyalı şef, yemek yazarı, gıda eğitimcisi Stephanie Alexander'ın on dört yıl önce okullarda başlattığı mutfak bahçesi projesi dünyanın kaybetmekte olduğu değerleri çocuklara yeniden öğretiyor...
Okullarda mutfak bahçesi eğitimi keşke bizde de olsa...

Hazır yemek ısmarlama, endüstriyel gıdalarla beslenme, ayakta atıştırma, televizyon karşısında sehpada yemek nüfusun büyük bir bölümünün kentlerde yaşamaya başlamasıyla tüm dünyanın ortak sorunu haline geldi.

Bir masa etrafında yemek yemeyi özel günlere özgü sanan kuşaklar yetişti, hala da yetişiyor. Büyük kentlerde yaşayan çocukların büyük bir çoğunluğu tarla nedir, sebze meyve nasıl yetişir bilmiyor. Süpermarkette satılan ürünler olarak tanımlayabilir, ne diye sorulsa...

Geçen hafta içinde ‘Avustralia in Turkey 2015’ etkinlikleri kapsamında Avustralyalı çok özel bir kadın, şef, yemek yazarı ve eğitimci Stephanie Alexander’la beraberdik.  Alexander bizlere kurucusu olduğu Avustralya merkezli 'Kitchen Garden Foundation'u, çocuklarla beraber gerçekleştirdiği şehir bahçeciliği projelerini anlattı, deneyimlerini paylaştı.

Alexandre, 30 yıllık şeflik, yemek üzerine 14 kitap ve yüzlerce makalelik deneyimini şimdi bahçede yetiştirilen taze ürünleri mutfakta kullanmak, insanların yemek yapma konusundaki isteksizliklerini ortadan kaldırmak ve büyüme çağındaki çocuklara masada topluca yemek yeme zevkini ve alışkanlığını geri kazandırmak için kullanıyor.

Alexander, 2001 yılında Melbourne Collingwood Koleji'nde  ‘Mutfak Bahçesi Program’ının pilot uygulamasını başlatmış. Ardından da 2004'te de ilköğretim okullarında sebze bahçelerinin tanınmasını destekleyen ve kar amacı gütmeyen bir vakıf olan Kitchen Garden Foundation’ı kurmuş.
 
Mutfak bahçesi programı haftalık mutfak ve bahçe derslerini içeren ve beceriye dayalı öğrenme sağlayan bir model. 8-12 yaş grubundaki çocuklar bu dersler sırasında  ömür boyu kullanacakları beceriler elde ediyorlar. Sebze bahçeleri ve ev tipi mutfaklarda kendi sebze ve meyvelerini yetiştirmenin ve pişirmenin eğlenceli yanını keşfediyorlar.
 
Avustralya’da 837 okulda 100.000’den fazla çocuğun katıldığı ve devlet, kurumsal sponsorlar ve hayırsever kuruluşlar tarafından desteklenen program, 2015 yılı sonuna kadar Avustralya’daki okulların % 10’unda birincil müfredatta yer alacakmış.
 
ABD ve kimi Avrupa ülkelerinde de aynı formatta olmasa da okullarda bahçeciliği ve yemek pişirme dersleri var. Türkiye'de de yakında böyle bir ihtiyaç hasıl olabilir.
 
Ne diyelim, geleneksel değerlerimizi kaybetmeseydik, şehir bostanları projeleri ranta kurban edilmeyip yaşatılabilseydi ülkemizdeki okullarda  Mutfak Bahçeleri Eğitimine pek de ihtiyaç kalmazdı. Ama sanıyorum küçük ölçekli tarımı, bahçeciliği öldürme üzerine kurulu devlet politikası sayesinde yakında sadece büyük kentlerdeki çocuklar için değil, Anadolu kasabalarında da toprakla bağı kalamayan çocuklar için böylesi programlar gerekecek...

Stephanie Alexander Kimdir?

Avustralya merkezli Kitchen Garden Foundation’ın kurucusu Stephanie Alexander 1940 yılında Avustralya’da doğdu. Yemek tutkusunu, farklı kültür ve lezzetlere meraklı annesi sayesinde keşfeden Alexander, farklı ülkelerde edindiği deneyimleri çalışmalarına yansıtarak yerel malzemeler ve yöntemlerden faydalandı. Üniversiteden mezun olduktan sonra İngiltere ve Fransa’da yaşayan Alexander, profesyonel anlamda yemek ile Avusturalya’da açtığı ilk coffee lounge sayesinde tanıştı. 1980’li yılların başında yemek hakkında yazılar yazmaya başlayan Alexander, 1985 yılında 500.000 kopya satan ilk kitabı “Stephanie’s Menus for Food Lovers”ı yayınladı.