Oryantalistler İzmir'de buluştu

Arkas Sanat Merkezi'nde açılan 'Batılının Fırçasından Ege'nin Bu Yakası' sergisinde başta Zonaro olmak üzere Osmanlı İmparatorluk yaşamını anlatan ressamların yapıtlarından örnekler yer alıyor
Oryantalistler İzmir'de buluştu

Lucien Arkas Türkiye’nin en önemli armatörlerinden biri. Hatta konteynir taşımacılığında dünya liderleri arasında. Arkas Holding’in gemicilik dışında farklı alanlarda faaliyet gösteren şirketleri de var. İki yıl kadar önce İdol Şaraplarını ve bağlarını satın alarak şarap sektörüne de adım attı. Bugün LA Şarapçılık olarak üretim yapıyorlar.
Ama Lucien Arkas aynı zamanda tam bir sanat tutkunu. İyi bir resim koleksiyoneri, büyük çoğunluğu 20. yüzyıl resmi olmak üzere 1000’nin üzerinde tablosu var. Ve aynı zamanda nadir kitap ve gemi maketi koleksiyonları yapıyor. 20 bini aşkın kitap koleksiyonunda 1500’lü yıllardan kalma el yazmaları da bulunuyor. Bu yüzden de Arkas’ın gelecekle ilgili planları arasında bir müze açmak ilk sırayı alıyor.
“İzmir’in en büyük eksiklerinden biri ciddi bir sergi alanıydı” diyen Lucien Arkas iki yıl kadar önce Fransız Konsolosluğu binasını restore ettirerek bir bölümünün 20 yıllığına bir sanat merkezi olarak kullanım hakkını aldı. Kasım 2011 yılında da ‘Arkas Koleksiyonunda Post - Empresyonizm’ başlığıyla da ilk sergilerini düzenlediler. 

Oryantalist resimler
Ardında da ‘Batılının Fırçasından Ege’nin Bu Yakası’ başlıklı ikinci sergi geldi. 15 Nisan Cumartesi günü açılan sergide resim dili ve görselliği bu topraklardan esinlenen oryantalist ressamların yapıtları yer alıyor. Bu proje Türkiye’de Oryantalist resim dendiğinde ilk akla gelen isimlerden biri olan Mersinli koleksiyoner Erol Makzume ve Lucien Arkas’ın işbirliği daha doğrusu koleksiyonlarının en güçlü resimlerini bir araya getirmeleriyle ortaya çıkmış.
‘Batılının Fırçasından Ege’nin Bu Yakası’ sergisi 150 yıllık bir zaman dilimini kapsıyor ve 52 oryantalist ressamın 109 yapıtı yer alıyor. Bu yapıtlardan 60 kadarı Erol Makzume koleksiyonuna ait. Sergiye adını veren Ege Bölgesi ve İzmir İstanbul’dan sonra oryantalist sanatçıların en fazla ilgi gösterdiği yerler arasında ama sergide İstanbul ve çevresinden resimler de var.
Arkas, “Batı’ya, Batılının hayatına, sanatına bakışına duyduğumuz hayranlık kadar Batılının da Doğu’yu yorumlaması, buradaki hayata karşı duyduğu tarifsiz merak ve duyguların ekseninde hayata geçirdikleri eserleri toplu olarak İzmirlilere sunmak istedik” diyor, neden oryantalistler sorusuna cevap olarak.
Oryantalistler sergisinde saray ressamlarının da, zorlu bir yolculuğu göze alarak deniz ve gemi yolculuğuyla gelen seyyah ressamlarının da, hiç gelmeden, anlatılanların, okuduklarının ışığında düş gücünü kullanıp bu toprakları saray yaşamını resmedenlerin yapıtları da var. Üsluptan ziyade aralarındaki bağı konuların oluşturduğu oryantalistlerin bu sergideki harem, hamam, gündelik yaşam, kent görünümü ve bayram, düğün gibi törensel olayları betimledikleri yapıtları bir kez daha “gerçek mi hayal mi” sorusunu akla getiriyor. 

Zonaro’nun 25 yapıtı
Sergide; 1854- 1929 yılları arasında Türkiye’de yaşayan, II. Abdülhamid’in saray ressamı Zonaro’nun 25 yapıtı yer alıyor. 50 yıldır İstanbul’da bir evde saklanan ve şimdi Arkas koleksiyonuna dahil edilen ‘Bayram’ isimli tablosu ise ilk kez sergileniyor.
Ege âşığı Alexander Gabriel Decamps, Edouard Richter, Henri G. Schelesinger, Ferdinant Max Bredt, Rudolf Ernst, Gyula Tornai, Carlo Bossoli, Amadeo Preziosi, De Mango ve Gustave Boulanger de sergide yapıtları yer alan diğer ünlü oryantalistler arasında.
Kimi resimlerin ilk kez sergilendiği bu kapsamlı oryantalist eserler sergisi 16 Temmuz’a dek açık kalıyor. Egeliler ve hatta İzmir’e seyahat edecek sanatseverlerin kaçırmaması gereken bir sergi, yolunuzu düşürün derim. 

İlk resmi Çallı’ya ait
1700’lü yıllarda Marsilya’dan İzmir’e göçen bir ailenin oğlu olan Lucien Arkas resim toplamaya Brüksel’de güzel sanatlar okuyan kızı Claire Arkas sayesinde başlamış. İlk aldığı resim resmi bir çok koleksiyonerde olduğu gibi İbrahim Çallı’ya aitmiş. Ardından da Şevket Dağ gelmiş. Şimdi koleksiyonunda Renoir da Vaserely de var.