Otomobil uçar gider..

İzmir Torbalı'da E. Özgörkey Grubu tarafından KEY Museum adıyla yeni ve çok kapsamlı bir otomobil müzesi açıldı...
Otomobil uçar gider..

Uçsuz bucaksız bir salon içinde 1880’lerden 2011 yılına dek uzanan, aralarında BMW, MINI, Mercedes-Benz, Cadillac, Ford ve Porsche markalarının ilk örnekleri olmak üzere 130 otomobil. 1885’te üretilen ilk motosikletten günümüze 40 motosiklet, 2550 adet model araba. Otomobil temalı eşarp koleksiyonu. İkinci Dünya Savaşı öncesinde otomobilleri süsleyen 300 adet kaput amblemi. 1950’li yıllara ait Shell Benzin istasyonu ve aksesuarları. 1900’lü yılların başından  1960’lara uzanan benzin pompaları ve 50’li yıllara ait reklam panoları...

Evet, belki ilk değil ama İzmir’in ve hatta Türkiye’nin en büyük otomobil müzesi İzmir’de açıldı. KEY Museum’un ardında E. Özgörkey Grubu var. 

Temelleri 1950’li yıllarda Erdoğan Özgörkey tarafından atılan E.Özgörkey Grubu, uzun yıllar Ege ve Akdeniz Bölgesi’nde The Coca Cola Company ürünlerinin üretim, satış & pazarlama ve dağıtımını gerçekleştirmiş. Erdoğan Özgörkey 1998 yılında Coca Cola’ya ait tüm hisselerini satmış. E. Özgörkey Grubu olarak 2000 yılından beri Feast markasıyla dondurulmuş gıda alanında faaliyetlerini sürdürüyorlar.

2001 yılında İzmir'de, Özgörkey Otomotiv adıyla Borusan Otomotiv Yetkili Satıcı ve Servisi açmışlar. Konak Pier’in karşısında dört yıl önce açılan Key isimli bir otelleri  ve Antalya’da turizm sektörüne yönelik çamaşırhaneleri var. Çok dinamik ve başarılı bir ikinci kuşağın işbaşında olduğu grubun adını daha çok duyacağa benzeriz...

 KİBRİT KUTUSUNDAN ARABA MÜZESİNE

İzmir’in Torbalı kasabasındaki Key Müzesi’nin açılışı; onur konuğu, özel müzeciliğin gerçek öncülerinden Rahmi Koç’un 1901 yılına ait De Dion-Bouton marka otomobili çalıştırmasıyla gerçekleşti.

Ailenin ikinci kuşağı, Murat Özgörkey’in  biriktirme tutkusu kibrit kutularıyla başlamış. Kardeşi Selim Özgörkey’in  oyuncak otomobillerini parçalamasından onları kutulara saklayarak kurtulmuş. Sonra bu biriktirme  oyunu onlarla birlikte büyümüş ve zaman içinde gerçek otomobil koleksiyonuna dönüşmüş. Bu tutkulu yolculuğun son durağı da KEY Müzesi.

Koleksiyonlar, Türkiye’nin yanı sıra başta ABD olmak üzere çeşitli ülkelerden gelen parçalarla oluşturulmuş. Otomobillerin restorasyonu ve bakımında da uzman bir ekip görev almış. Kimi zaman hurdadan yaratılan otomobilleri görünce insan sonuç mükemmel, bu ekip yeni otomobiller de üretir demekten kendini alamıyor. Yeniden dökülen metal parçalar, deri aksesuarların her biri çok başarılı.

Müze benim gibi otomobil konusunda hiç bir bilgisi ve otomobillerle ilgisi olmayan birini bile heyecanlandıracak güzellikte. Özellikle de 1950’lerden1970’lerin ortasına dek tasarlanan otomobillerin estetiği, yaratıcılığı bambaşkaymış. Tüm markaların birbirini taklit ettiği, tüm modellerin birbirine benzediği günümüzde araba tarihi içinde yolculuk bana çok iyi geldi...

YENİ MÜZELER DE ÇOK YAKINDA AÇILIYOR

Eğer bir koleksiyoner ruhu diye bir şey varsa bu ruh Murat ve Selim Özgörkey kardeşlerde olmalı. Çünkü koleksiyonları otomobil, model arabalar, motosikletler ve kaporta amblemleriyle sınırlı değil. Satranç,  dolmakalem, berber malzemeleri ve ahşap gemi koleksiyonları var.  Zaman içinde Otomobil Müzesi’nin yer aldığı binada her biri ayrı bir salonda olmak üzere bu objeler de sergilenmeye başlanacakmış. Dünyanın farklı köşelerinden ve farklı yıllara ait 400 satranç takımının yer alacağı müzeyi ise yaz sonunda açmayı planlıyorlar.

ÇEVREDE TURİSTİK VE KÜLTÜREL GEZİ İMKANI

Pazartesi ve salı dışında haftanın 5 günü açık ve giriş ücreti 20 TL olarak belirlenen KEY Museum, İzmir’e yapılan en büyük kültürel ve turistik yatırımlarda arasında. Gerçekten çok etkileyici olan müze, eminim otomobil tutkunlarının Mekke’si gibi olacaktır ama Ege Bölgesi’nin turizmine de ivme katacağı kesin.

İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na 30 km uzaklıkta olan müzeye havalimanından 20-25 dakika,  İzmir’den ise 30-35 dakikada gibi bir sürede ulaşılıyor.

Antik çağların en önemli yerleşim merkezlerinden biri olan Efes Antik Kenti ile aynı rota üzerinde ve müzeye 40 km uzaklıkta. Ayrıca on yılı aşkın süredir kazı çalışmaları devam eden Metropolis Antik Kenti, Torbalı’ya uzaklığı sadece on kilometre. Bölgeye ziyaret tam anlamıyla bir taşla bir kaç kuş olabilir...

 www.keymusem.com