Post-modern aile gazinoları

Değişmeye yüz tutan eğlence anlayışıyla gazino kültürü ikinci doğuşunu yaşıyor. Sezen Aksu 'Yeniler ve Yeni Kalanlar' adlı yeni şarkısını ilk kez Maçka Küçükçiftlik Park'taki gazino gecesinde seslendirdi.
Post-modern aile gazinoları

Bir dönem Türkiye’de özellikle de İstanbul başta olmak üzere büyük kentlerdeki eğlence anlayışında gazinoların ve meyhanelerin yeri bambaşkaydı. Hiç gitmeyenler bile gazino geleneğini 60’ların, 70’lerin Yeşilçam filmlerinden çok iyi bilirler.
1980’lerden sonra değişen toplumsal dinamiklerle beraber meyhaneler değilse bile gazinolar hemen hemen yok oldu. Son yıllarda ise biraz nostaljik bir tatta olsa da gazino programları yapılmaya başlandı.
Gazino kültürüyle ilk tanışmam İzmir’de okuduğum yıllara denk gelir. İzmir Fuarı başlamadan aylar önce gazeteler takip edilir, ilanlara bakılır, kim nereye gelecekmiş öğrenilir ve biletler satın alınırdı. Rakip fuar gazinoları Emel Sayın, Gönül Yazar, Muazzez Abacı gibi assolistleri kapma yarışına girerdi.
Alt kadroda da mutlaka sinemadan sahneye geçmiş bir yıldız bulunurdu. Filiz Akın, Hülya Koçyiğit, Mine Mutlu, Sevdağ Ferdağ ve daha niceleri. Ajda Pekkan’ın ise yeri ayrıydı, Zeki Müren’den başka kimsenin alt kadrosunda çıkmadı sanırım.
Evet, neredeyse 30 yıllık bir aradan sonra bir kez daha bir gazinoya gittim... Sezen Aksu’yu dinlemek her nerede olursa olsun çok ama çok keyifli. Maçka Küçükçiftlik Parkı, çarşamba akşamı bir dönemin açıkhava gazinosuna döndürülmüştü. Küçükçiftlik, gazino olduğu günleri aratmayacak denli tıklım tıklım doluydu. Âdet olduğu üzere sahneye önce solist altı çıktı: Türkiye’nin en özel seslerinden Levent Yüksel. Balkan şarkılarıyla bildiğimiz Suzan Kardeş de birkaç parça seslendirdi.
Ve gecenin assolisti Sezen Aksu, sahneye ‘Çalsın Sazlar Bu Gece’ şarkısıyla çıktı. Ardından Müslüm Gürses’in ‘Tanrı İstemezse Yaprak Düşmezmiş’ şarkısı geldi. Sezen Aksu her yere olduğu gibi gazino sahnesine de çok yakışıyor.
Gecenin sürprizi ise Sezen Aksu’nun ‘Gelenlere gidenlere, gönülden sevenlere, ümidi yeşertenlere, hayatı yüceltenlere, yeni sevgiliye selamlar olsun’ diye başlayan yeni şarkısı ‘Yeniler ve Yeni Kalanlar’ı ilk kez seslendirmesiydi. Bu parçada Sezen Aksu’nun ilk bestelerinin havası var, kıvrak ve duyarlı.
Görünen o ki Türkiye’de yeme-içme kültüründe yeni bir dönem başlıyor. Sezen Aksu da her zamanki duyarlılığıyla bu değişimi fark etti ve yeni nesil gazino gecesinde sahne alarak tavrını koydu. Belki yeni nesil yerine post modern gazino demek daha doğru olabilir...
Gazino mönüsü Hilton’dan
Tahinli çam fıstıklı soğan, zahterli kırma zeytin salatası, patlıcan ezmesi, şakşuka, humus, kekikli tulum, yaprak sarma, midye dolma, ıspanaklı tarator, acılı ezme, babaganuş, muhammara, lakerda, çerkeztavuğu, mini otlu köfte, ege otları böreği, keşkekli kuzu incik, Maraş dondurmalı keşküllü fukara, mevsim meyveleri ve her türlü içecek.
Hilton’un hazırladığı mönü bu kadar kalabalığa bu kadar kaliteli yemek dedirtecek kadar başarılıydı. Gazino gecelerinin fiyatı her şey dahil 100 lira. Maçka Küçükçiftlik Park’ta Gazino Geceleri, 3 Ekim’de Selami Şahin ve Yeliz’le devam ediyor, 9 Ekim’de Hülya Avşar ve Fettah Can’la sona eriyormuş.


İstanbul'un ünlü meyhaneleri

Meyhanelere nedense sonbahar ve kışın yakıştığını düşünürüm. İstanbul’da gerçekten de saymakla bitmeyecek kadar çok. Sözleri Turhan Ağırbaş’a, bestesi Avni Anıl’a ait unutulmaz şarkıdaki gibi “Bu akşam bütün meyhanelerini dolaştım İstanbul’un” demek artık mümkün değil ama bahçelerden, teraslardan kapalı mekânlara yavaş yavaş geçmeye başladığımız günlerde İstanbul’un dört bir yanından meyhane seçenekleri...
Koço/ Moda
Çukur Meyhane/ Beyoğlu
Sofyalı 9/ Asmalımescid
Giritli/ Cankurtaran
Karaköy Lokantası
Boncuk/ Balıkpazarı
Yakup/ Asmalımescit
Cavid’in Yeri/ Asmalımescid
Meyhane/ Kadıköy
İsmet Baba/ Kuzguncuk
Zarifi/ İstiklal Caddesi
Eleos/ Yeşilköy
Kör Agop/ Kumkapı
İnciraltı Meyhanesi/ Beylerbeyi
İmroz/Beyoğlu
Levendiz/ Ortaköy
Safa/ Yedikule
Cumhuriyet Meyhanesi/Tepebaşı
Safi Meyhane/ Şişhane
Prinkipo/ Büyükada
Barba Yani/ Burgazada
Madam Despina Meyhanesi/Kurtuluş
Kalamata/ Akaretler
Münferit/ Galatasaray
Dedikodulu Meyhane/Caddebostan
Kuleli Meyhane/Fatih
Degustasyon/ Beyoğlu Balıkpazarı
Galata Meyhanesi/ Galata
Demeti/ Cihangir
Moda Meyhanesi/ Moda
Nurzade/ Mecidiyeköy

Müzedechanga’da içinden sanat geçen yemekler
Emirgan Sakıp Sabancı Müzesi’nin restoranı Müzedechanga Rembrandt ve Monet sergileriyle başladığı yemek-sergi eşleşmesi gecelerine ‘Anish Kapoor İstanbul’da’ sergisi için hazırladığı ‘Heykelsi Tatlar’ mönüsü ile devam ediyor. Bu kez yemekler Anish Kapoor’un sonsuzluk hissi uyandıran renklerinden, formlarından yola çıkılarak hazırlanmış. Yemeklerin servisinde ise Arik Levi ve Sebastian Herkner’in Verreum - Gaia&Gino markası için tasarladığı sanatçının ayna yansıtmalı işlerine gönderme yapan vazo, mumluk ve tabaklar kullanılmış. İçinden sanat geçen yemeklere ilgisi olanlara duyurulur. Ancak bu özel mönü sadece müzenin geç saatlere dek açık olduğu çarşamba ve cuma akşamı servis ediliyor ve rezervasyon gerekiyor.