Radikal Gusto'ya hoş geldiniz

Gastronomi dünyasında olup bitenlere daha geniş bir yelpazede yer vermek üzere Radikal'de 'Gusto' başlığı altında yolumuza devam ediyoruz... Peki neden Gusto?
Radikal Gusto'ya hoş geldiniz

Üzerinden tam on yıl geçmiş... Referans Gazetesi’nde film eleştirisi, kültür sanat üzerine röportajlar yaparak başladığım gazetecilik serüvenimin ikinci yılında Genel Yayın Yönetmeni Eyüp Can Sağlık beni yanına çağırarak “Hafta sonu yayınlanacak bir gurme sayfası açalım” dedi.

İlk cümlem “Yok yapamam bir koca sayfa, olsa olsa dörtte bir sayfayı doldurabilirim” oldu, dün gibi hatırlıyorum. Ama Eyüp Can bir şeye bir kere karar verdi mi pes etmeyenlerdendir. 

Her zamanki gözlerinin içinin de güldüğü gülümsemesiyle “Yaparsın yaparsın, bütün gün bize anlattıklarını, yaptığın yemekleri yazsan yeter, sana bir hafta süre, bir sayfa tasarla, gel konuşalım ve uzatmadan da başlayalım” deyince tabii bana söyleyecek pek fazla bir şey kalmadı.

Ama küçük manevralarla ‘Gurme’ sayfasını bir daha geniş yelpazede bir yaşam sayfasına çevirmeye çalıştım, nedenlerini anlattım. Ve ‘Müge Akgün’le Kent Yaşam” sayfasına başladık.

Yemek ve içki kültürü, restoranlar, sektöre yön veren isimler, seyahat, tasarım gibi ana konuların yanı sıra ‘Yıldızı Yükselenler’, Raflara Çıkanlar’, Şehirden Kaçış’, Şehirde Kaçış’, ‘Yeni Açılanlar’ başlıkları altında kültür sanat etkinlikleri duyurusu gibi kent insanını ilgilendirdiğini düşündüğüm konulara elimden geldiğince yer vermeye çalıştım.

Sonra değişim vakti geldi, Referans yoluna Radikal’le birleşerek devam etme kararı aldı. Radikal Hayat’ın içinde yeme-içme üzerine yazılarımı eklerin başına gelen Çınar Oskay’ın isteğiyle- emir demiri deler- ‘Gurme’ yaptık. Genç ve dinamik ekiple uzun süren toplantılarda seksi başlık ne demek de dahil bir çok şey öğrendim!

Bir süre sonra da Radikal yoluna dijitalde devam etme kararı aldı.

Pazar günleri kültür sanattan tasarıma farklı konularda yazarken cumartesi günleri yeme-içme yazıları geleneğini sürdürdüm.

 

Şimdi de gazetemizin yeni formatına uygun olarak Genel Yayın Yönetmenimiz Ezgi Başaran’la beraber yelpazemizi genişletmeye karar verdik.  ‘Gusto’ başlığı altında gastronomi dünyasında olup bitenlere yer vermeye çalışacağız.

Hem dünya genelinde hem de Türkiye’de restoranlardan yediğimiz besinlere yeme-içme konularına inanılmaz bir ilgi ve merak var. Ama bu ilgi bazen bilgi kirliliğini de beraberinde getirebiliyor.

Türkiye ve dünya mutfakları, yiyecek içecek sektöründe olan bitenler, bazen haberler bazen arka planı, tarım, sürdürülebilirlik, iyi temiz ve adil gıdaya ulaşım, yemek tarifleri, restoran dünyasındaki gelişmeler, artık gastronominin bir parçası olduğu seyahatler ‘Müge Akgün’le Gusto’ sayfasının, web diliyle “sekmesi”nde yer alacak konular arasında.

 Umarım Gusto gelecekte Radikal Kültür Sanat ve Kitap gibi bir marka haline gelmiş bir bölüm olur. Aslında benim genel çerçevesini çizdiğim bu sayfayı hem sektörün önemli aktörleri hem de yukarıda yazdığım konuların her biriyle ayrı ayrı ilgilenen okuyucularımızla beraber oluşturacağız. Eleştirilerinizi, yorumlarınızı, önerilerinizi bekliyorum... muge.akgun@radikal.com.tr

RADİKAL GUSTO SAYFASINA GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ...