Sağlık ve lezzet nasıl bir arada olur

Kurban geleneği neredeyse bütün dinlerde mevcut. Ama İslam'da aynı zamanda ibadet. Peki kurban eti nasıl dağıtılmalı, ne zaman yenmeli? Hem lezzet hem sağlık nasıl bir arada bulunur?
Sağlık ve lezzet nasıl bir arada olur

Kurban etme geleneğineredeyse insanlık tarihi kadar eski. Tarih boyunca neredeyse tüm uygarlıklar hayranlık, şükran, adak ve kefaret gibi farklı nedenlerle bir canlıyı kurban etmişler inandıkları tanrıları uğruna.
Bugün gerçeklerle efsanelerin iç içe geçtiği, yıllar içinde değişimlere uğrayan bu gelenek Müslümanlıkta diğer dinlerden daha güçlü olarak devam ediyor. Kurban bir ibadet sayılıyor. Adına, amacına uygun kutlanan bir bayramı var.
Tüm tartışmalı yanlarını ve sorgulamayı bir kenara bırakacak olursak bu geleneğin en güzel yanı paylaşma, toplumsal dayanışma... 

Nasıl dağıtılmalı ne zaman yenmeli?
Kesilen kurbanın üçte ikisinin dağıtılması gerekiyor. Kurban etini, diğer adak kurbanlarından farklı olarak kesen de yiyebiliyor. Etin üçte birini evine, üçte birini komşulara, gerisini fakirlere dağıtmak genel bir kural ama isteyen tümünü muhtaç durumda olanlara verebiliyor.
Her ne kadar Anadolu’da kurban kesildikten sonra öğle ya da akşam yemeğinde kavurma yapma âdeti varsa da beslenme uzmanları hayvanın kesilmesinin ardından etinin, 24 saat bekletildikten sonra tüketilmesi gerektiğini söylüyor.
Etler kesilip parçalara ayrıldıktan sonra en az dört –beş saat serin bir ortamda dinlendiriliyor. Et hemen buzdolabına konursa sertleşiyor ve kasılıyor. Çünkü etin serin bir yerde bekletme işlemi yapılmadan yenmesi birtakım sindirim sistemi hastalıklarına neden oluyor.
Torbalara ya da kutulara havayla temas etmeyecek şekilde konan etler besin değerlerini kaybetmemesi ve mikroorganizmaların çoğalmaması için buzdolabında 0-5° derecede 2-3 gün, derin dondurucuda -18° derecede 3 ay saklanabiliyor. 

Kurban etini nasıl yemeli?
Et sadece kendi yağıyla pişirilmeli. Izgara, fırın ya da haşlamada da bu kural geçerli. Kömür ateşinde ızgara ve yağda kızartma yapmak ise kanserojen maddeleri açığa çıkarıyor.
Etin yanında her türlü yeşillikten yapılan bol limonlu salata, taze maydanoz, roka, nane ve sebze haşlama tüketilirse C vitamini desteğiyle demir emilimi artıyor. Sağlık zincirini kırmamak için etin en güzel eşlikçilerinden olan ekmek, makarna, bulgur, pirinç gibi karbonhidrat deposu besinleri de abartmadan tüketmek şart. Kavurmanın üzerine yenecek tatlılara gelince önerilen sütlaç, kazandibi, güllaç, puding, dondurma, ayva, kabak, elma tatlısı gibi hafif tatlılar ama fıstıklı mükemmel bir baklavanın yerini hangisi alabilir?

Kavurmanın incelikleri
‘Kuzu eti kavurma:
Kuz etli kavurma yapmak için önce büyükçe bir bakır, çelik ya da demir döküm tencereye yağları ayıklanarak küçük doğranmış kuzu etleri ve bir bütün soğan konur. Etler bir kaşık zeytinyağı ilavesiyle beş dakika harlı ateşte kavrulduktan sonra ocağı kısıp, 30 dakika kadar pişirilir. Daha sonra tuz, karabiber ve kekik ilave edilerek 15 dakika kadar daha kavrulur. Kavurma bölgelere göre farklılık gösterse de genellikle hemen hemen her yerde bulgur ya da pirinç pilavıyla servis edilir. 

Dana eti kavurma:
Eğer kurban kavurma dana etiyle yapılıyorsa etin kendi yağıyla ya da bir kaşık zeytinyağıyla yapılan ön kavurma sonrası kısık ateşte pişerken içine et suyu ya da bir bardak sıcak su ilave edilir. Tuz, kekik ve karabiber ise et suyunu iyice çektikten sonra konur. Piştikten sonra servis edilir.

Koyun eti ile neler yapılır
But: Şiş, kavurma ve yahni
Kol: Tandır, fırın, kapama
Kaburga: Pirzola, kaburga dolması
Döş ve boşluk: Kıyma
Boyun: Haşlama, çorba
Sakatat: Kavurma, ciğer kavurma, ciğer sarma böbrek sote, bumbar dolması