Sanayi bölgesinin orta yerinde yeşil bir cennet

Workinn Hotel çevreye duyarlı yeşil bina olarak inşa edilmiş. Umarım çevreciliği ve teknolojiyi harmanlayan tesislerinin sayısı gün geçtikçe artar.
Sanayi bölgesinin orta yerinde yeşil bir cennet

Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde minimalist bir anlayışla inşa edilmiş modern bir tasarım otelindeyiz. Otel daha kapısından içeri girmeden insanı etkisine alıyor. Binanın dış yüzeyi alüminyum bir perdeyle çerçevelenmiş ve üstüne yaseminler sarılmış. Otelin bahçesini çevreleyen duvarlar dikey bahçe olarak tasarlanmış.

Kapıdan içeri girince de aydınlık ve neşeli bir lobi ve restoranla karşı karşıya geliyorsunuz. Her şey iş insanlarının çok yoğun bir günün ardından tüm enerjisini geri alacağı huzur ve konforlu bir yaşam alanı olarak düzenlenmiş.

Otelin hem mimari tasarımı hem de dekorasyonu Feng Shui öğretisinin doğanın akışına uyumluluk ilkesine göre oluşturulmuş. Feng Shui’nin ‘yin’ ve ‘yang’ dengesi otelin lobiden başlayarak her yerinde uygulanmış.

Workinn Hotel hem çevreye duyarlı yeşil bina hem de akıllı bina olarak inşa edilmiş. Yağmur suları toplanarak kullanıma sokuluyor, lavabolarda kullanılan su filtre edilerek bahçe sulanıyormuş. Bina da gün ışığından maksimum yararlanacak şekilde tasarlanmış.
Bu birçok ilki bir araya getiren ekibin başında Sedat ve Şebnem Uyar çifti var. Uyar ailesinin Goldenkey Bördübet, Hisarönü ve Kartalkaya’daki butik otellerinden haklı bir ünü var. Doğaya saygılı, tasarımın ne demek olduğunu kanıtlayan ilk örnekler arasındadır onların yaz ve kış otelleri.

Bu kez de yanlarına çok güçlü bir ekip almışlar. Workinn’in mimari projesi ve uygulaması rahmetli Behruz Çinici’nin oğlu, daha sonraları ortağı Can Çinici’ye teslim edilmiş. Feng Shui uygulamasını ise Esra Koyuncu üstlenmiş.

Yemekler de iddialı

Workinn’in mutfağı sadece otel müşterilerinin değil, tüm bölgede çalışanların da gelip yemek yiyeceği biçimde planlanmış. Mutfak da uzun yıllar Hisarönü Goldenkey’de çalışan ve özellikle Türk yemeklerinde çok iyi olan Halis Çiftçi’ye teslim edilmiş. Her gün değişen öğle yemeklerine özel set mönünün yanı sıra Türk ve dünya mutfağından örnekler sundukları alakart mönü de hazırlamışlar.

Öğle yemeğinde denediğim ıspanaklı ve kıymalı pide, hamsi tava, ızgara köfte ve patates kızartması gibi yemeklerin hepsi çok başarılıydı. Şarap ve bira mönüleri zayıftı ama onun da yakın bir zamanda düzeleceği sözünü verdiler.

Workinn Gebze’de Türkiye’nin ihracatının yüzde 15’ini yapan 10 sanayi bölgesinin ortasında bulunuyor. Yüzde 10-15 pahalı olsa da doğayı koruyan, çevreciliği ve yüksek teknolojiyi harmanlayan endüstri tesislerinin yapılması hepimizin geleceği için çok önemli. Umarız her geçen gün böylesi bilinçle, sorumlulukla yapılmış yaşam alanlarının sayısı artar...

Tam tadında...

Sedat Uyar 16 yıldır yiyecek işinde. 1997’de kurduğu, silahlı kuvvetlere hazır gıda üretimi yapan ‘Unifo’nun ardından ileri teknolojiyi biraz daha geliştirdikten sonra Unifood Profesyonel ile HORECA sektörü için üretime başlamış. Kısa sürede likit ve gaz teknolojisiyle ürettikleri, katkı maddesi içermeyen çorba, bulyon, çeşni, sos gibi ürün çeşidini 70’e çıkarmışlar. En ileri teknolojiyle üretilen yiyecekler bugün 23 ülkeye ihraç ediliyormuş.

2011 yılında da ‘ta!da!’ adıyla öğrencilerin, çalışanların ya da seyahate çıkanların yararlanacağı taze ve doğal ürünleri piyasaya sunmaya başlamışlar. Ekmek yapımından başlayarak her aşamasının aynı tesiste başlayıp bittiği dilimli üçgenden uzun sandviçlere, etsiz çiğ köfte dürümden mezelere, hazır yemeklerden nemlendirilmiş kuru meyvelere uzanan geniş bir yelpazede üretim yapılıyor.
Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Unifo insanı şaşırtacak ölçüde modern ve hijyenik kurallara bağlı. Hazır gıda konusunda hep kaygılarım olsa da yaşam koşulları gereği bundan tümden kurtulmamız imkânsız. Böylesi insan sağlığına ve doğaya saygılı tesisler görmek insanı biraz olsun rahatlatıyor. 

Yeni açılanlar

Gün geçmiyor ki Karaköy’den yeni bir restoran kafe açılış haberi gelmesin. Dört hafta önce kapılarını açan Naif, Kemankeş Mahallesi’nin en yenisi. Dört katlı bir binanın giriş katında yer alan Naif sıcak dekorasyonu ve modern Türk mutfağı olarak tanımlayabileceğim yemekleriyle bölgenin yeni ilgi odağı yerlerden biri olacağa benziyor. Bulgurlu yaprak sarması ve kadayıfa sarılı kabak mücverin müdavimleri bile olabilir.