Sevilen Şarapları'nda Magnesia dönemi

Sevilen'in yeni üretim tesisleri sayesinde orta sınıfın erişebileceği 10- 15 liralık şarapların kalitesi daha da yükselecek gibi görünüyor.
Sevilen Şarapları'nda Magnesia dönemi

İki hafta önce Sicilya’da bağları ve şaraphaneleri dolaştıktan sonra güzel bir rastlantı döner dönmez kendimi Sevilen’in Aydın Ortaklar’daki yeni üretim tesisleri Magnesia ve İsa Bey Bağevi’nde buldum.
Bizlerin Tanzimat’tan bu yana terk edemediği bir reflekstir, mutlaka Batı’da gittiğimiz bir ülkeyle kendimizi karşılaştırır, eksiklerimizi sayar dökeriz. Ama bu kez, Ahmet Örs, Mehmet Yaşin, Teoman Hünal ve Yurtsan Atakan’la birlikte Sevilen’in yeni tesisleri Magnesia’yı dolaşıp, ardından da İsa Bey Bağevi’nde gastronomik bir ziyafet sofrasına konuk olunca gerçekten gururlandık.
Son on yılda birçok alanda olduğu gibi Türkiye’de şarap sektörünün geldiği nokta, geçirdiği değişim inanılmaz boyutlarda. Artık irili ufaklı markalar çok başarılı, dünyanın en iyileriyle yarışacak şaraplar üretiyor.
Güner ailesinin Ortaklar’da Antik dönemin en önemli şarap merkezlerinden biri olan Magnesia kentinin yakınlarında kurdukları Magnesia da en son teknoloji ile donatılmış, kaliteli şarap yapmak için her türlü detayın düşünüldüğü mükemmel bir tesis olmuş. Şaraphanenin bir bölümü de konuk odaları, şarapsever turist gruplarına tadım ve konferans salonu olarak düzenlenmiş. Yasal işlemler tamamlandığında perakende satış butiği açmak da planlar arasında.
Bulgar göçmeni İsa Güner’in 1942 yılında kurduğu, çocukları Coşkun ve Gökhan Güner’in geliştirdiği marka bugün üçüncü kuşak Enis ve Murat Güner’le birlikte yoluna devam ediyor.
On yıl öncesine dek orta ve alt segmentte şarap yapan, iyi de para kazanan Güner ailesi, 2002’den itibaren “şarap bağda yapılır” felsefesini benimseyerek tüm birikimlerini, hatta çok daha fazlasını yeni tesislere, yeni bağlara yatırmaya başlamıştı. Türk şarapçılığının önünü açan rekabet Sevilen Şarapları’na da kalite getirdi. Tabii Fransız önolog Florent Dumeau’nun katkısını da göz ardı etmemek gerek.
Fakat bu değişimin sonucu ortaya çıkan, Napa Vadisi’nden iki gömlek daha iyi olduğu iddia edilen Denizli Güney bağlarını kurmak hiç kolay olmaz. Bölgenin taşlı toprak yapısı bağcılığa çok uygun ama topraktan devasa kayaları, taşları ayırabilmek için bu 450 dönümlük yere maddi manevi büyük emek verilir. Neyse ki tüm bu emekler boşa gitmez ve bu bağlara ilk ekilen Syrah üzümleriyle yapılan Centum, çıktığı 2005 yılından beri kendini kanıtlayan bir şarap olur. Veritas’ın organizasyonuyla nisan ayında İstanbul’a gelerek Türkiye şaraplarını değerlendiren ‘Master of wine’ların 90 üstü puan alan verdikleri şaraplar arasında yer alan Sevilen Petit Verdot, Sevilen 900 Cabernet Sauvignon da bu bağlarda üretilen üzümlerle yapılıyor.
Coşkun Güner, yeni üretim tesisleri Magnesia sayesinde Türkiye’de orta sınıfın erişebileceği 10- 15 liralık şarapların kalitesini daha da yükselteceklerini söylüyor. Güner’in sorun olarak gördüğü, ortak akılla çözüleceğine inandığı bir diğer konu da restoranlarda şarapların çok yüksek fiyata satılması. Restoran sahiplerinin satış fiyatını alış fiyatının 2. 5 katının çok üstünde belirlemelerini pek insaflı bulmuyor. Biz tüketiciler de öyle...

Tadım notları
Sevilen’in Magnesia tesislerinde üretilen ilk şarapların tadımını yaptık. İsabey Chardonnay 2011, İsabey Sauvignon Blanc 2011, R Roze 2011, R Blush 2010, Sevilen II. Parsel Merlot 2011, Sevilen IV. Parsel Cabernet Sauvignon 2011 son derece zarif, aroması güçlü ve aynı zamanda kolay içimli şaraplar. Centum 2009 ve 900 Petit Verdot 2007 ise kompleks yapılarıyla mükemmele yakın yapıda. Yemeklerimize eşlik eden şaraplardan Late Harvest 2009 ve Centum 2007 bir kez daha “Biz artık çok iyi şarap yapıyoruz” dedirtti. Birkaç ay sonra piyasaya çıkacak olan Majestik Kalecik Karası 2011 ise şimdiden fiyat kalite dengesiyle Türkiye’nin en iyi şaraplarından biri olmaya aday görünüyor…

Menderes’in Magnesia’sı
Sevilen’in yeni tesislerine adını veren Magnesia kenti Antik Çağ’ın en önemli şarap merkezlerinden biri. Günümüzde Menderes Nehri kıyısındaki Magnesia kentine ait en önemli buluntuların büyük bir bölümü 2011 yılında Louvre Müzesi’nde açılan özel bir alanda, bir kısmı Berlin’deki Pergamon Müzesi’nde, kalanları da İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor. Magnesia kenti kazıları halen devam ediyor. Bölge hakkında daha detaylı bilgi edinmek isteyenler Nedim Atilla’nın Sevilen sponsorluğunda hazırladığı ‘Batı Anadolu’da Şarap Kültürü’ adlı kitabından yararlanabilirler.

İsabey Bağevi
Sevilen Şarapları’nın Torbalı yolu üzerinde Gölcükler Köyü sapağında İsa Bey bağları var. Buraya ne üretim tesisi ne de şarap ve bağ turizmine yönelik bağ evleri yapmaya izin verilmiş. Şimdilik sadece restoran olarak hizmet verebiliyor İsabey Bağevi. İsabey bağlarına 13 yıldır ekilen üzümlerle yapılan, Master of Wine’lardan 88 puan alan Sevilen Sauvignon Blanc Londra’da Marks & Spencer’ların yiyecek bölümünde satılmaya başlanmış.