Shake Shack Avrupa'ya İstanbul'dan girdi

" New York'taki kafeleri ve lüks restoranları ile ün yapan Amerikalı işletmeci Danny Mayer Türkiye'ye hamburger zinciriyle giriş yaptı... "
Shake Shack Avrupa'ya İstanbul'dan girdi

Son Amerika seyahatimde ünlü bir hamburger zincirinin şubelerinden birinin mönü tabelasında büyük tek bir hamburgerin karşısında 780 kaloriyi gördüğümde kendi kendime hiçbirinin kapısından adım atmama sözü vermiştim.
Tabii ki bu sözümü üzerinden bir hafta bile geçmeden bozmak zorunda kaldım. İstanbul’a gelen yeni bir hamburger zinciri nedeniyle. Amerika’da dokuz yıl önce yola koyulan Shake Shack Avrupa’daki ilk şubesini İstinye Park’ın yiyecek-içecek katında açtı.
Modern tarzda “yol üstü hamburgercisi” olarak tanımlanan Shake Shack; Union Square Cafe, Gramercy Tavern, Eleven Madison Park, Tabla, Blue Smoke, The Modern gibi New York’un ünlü restoranlarının da yer aldığı, restoran işletmecisi Danny Meyer’a ait Union Square Hospitality Group’un (USHG) bir parçası.
New York’taki Madison Square Park’ta 2004 yılında açılan ilk Shake Shack’ten bu yana şehrin birçok noktasında ve ülkenin farklı kentlerinde varlar. Dubai ve Kuwait City’den sonra üçüncü yurt dışı kent olarak İstanbul seçilmiş. Hem de hızlı bir büyüme planıyla. Yakında İstiklal Caddesi’nde Gloria Jeans Cafe’nin yerinde ikinci şubelerini açıyorlar. Caddebostan’da da yer arayışındalar. Ne de olsa köfte ekmek geleneğinden gelen bir toplumuz.
Ama Danny Meyer de çok iyi bir işadamı nerede ne tutacağını biliyor olmalı. Danny Meyer, yayınlandığı 2006 yılında ‘bestseller’ olan ‘Setting the Table’ adlı iş yönetiminde misafirperverliğin güce dönüşmesini anlattığı kitabının önsözüne şöyle başlıyor: “21 yıl içinde beş beyaz masa örtülü restoran, bir caz kulüp, yol üstü burger ve sosis satan yerler, üç modern müze kafesi, catering şirketi açtım ve yönettim. Benden uzak olsun, onların hiçbirini kapamak gibi bir deneyim yaşamadım ve asla yaşamamak için de duacıyım.”
Meyer’in işlettiği MoMA’nın kafelerinde ve restoranında bir kaç kez yemek yemiştim. Yemekler güzel ve yaratıcıydı ama beni en çok etkileyen tüm servis elemanlarının ilgisi ve süratiydi. İşin doğrusunu söylemek gerekirse Shake Shack’in hamburgerleri çok lezzetli. İyi kalite ve daha az yağlı bir etten yapıldığı belli oluyor. İçine de bulamaç gibi ne buldularsa koymamışlar. Soslar yanında ek olarak geliyor, istediğiniz kadar ilave ediyorsunuz.
Birkaç tane almakla yetindim ama patatesler de - Danny Meyer’le yenilen özel bir yemek diye mi bilemem- evde kızartılmış kadar özenli ve lezzetliydi. Sosisler için aynı şeyi söyleyemeyeceğim, belli ki bizlerin ağız tadına uygun olsun diye çok oynamışlar, bir kez daha gözden geçirmelerinde yarar var.
Mönüyü hazırlayan baş şefe dayanamayıp kalorileri soruyorum. Bir hamburgerde ortalama 500, sosislerde de 400 kalori var. Hamburger, patates, bir tatlı çeşidi ve bir içecekten oluşan mönüyü afiyetle yiyip bitirdiğinizde bu size en az 1500 kalori olarak geri dönüyor.
Sağlıklı yapıldığı sürece nihayetinde köfte ekmek patates olan hamburgeri günah keçisi ilan etmemek gerekiyor. Arada bir yendiğinde ölümcül değil tabii ki. Yeter ki içinde çok fazla sentetik madde ve sağlığa zararlı et olmasın. Ki sektörde saygın bir adı olan Danny Mayer’in imzası olan bir hamburgerde ya da sosiste böyle bir tehlike olacağını sanmıyorum.
Her gittikleri ülkenin mutfağına uygun düzenlemeler de yapıyorlarmış. Bizdeki mönüye de sucuklu hamburger ve bir tatlı eklenmiş. Şekerle, tatlıyla aram hiç iyi değildir ama bize özel hazırlanan makaronlu, muzlu custard (bir cins yumurtalı ve vanilyalı muhallebi ) soslu dondurma çok başarılıydı. Aslında böyle yerlere gidildiğinde ya tatlı ya sosis –patates hamburger yiyip çıkmak gerekiyor.
Bir de benim New York’tan hatırladığım kadarıyla Shake Shack’larda bira ve şarap servisi vardır. İstinye Park’ta yiyecek katında yer aldığı için mi bilmiyorum sadece alkolsüz meyan köklü bira servis ediliyor. Umarım bu bir mahalle baskısı değildir, şarap ve bira servisi Taksim şubesinde olur...