Türkiye'de beğenilip de dünyada tutmayan bir ürün yok...

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker'le birlikte dünyanın önde gelen çikolata markalarından Godiva'nın yeni piyasaya çıkacak ürünlerini tattık...
Türkiye'de beğenilip de dünyada tutmayan bir ürün yok...

Yıl 1995 olmalı Brüksel’de Grand Place’dayız. Efsanevi Belçika çikolatası Godiva’nın küçük dükkanına giriyoruz. Dünyanın en iyi çikolata markalarından birinin 70 yıl önce ilk açılan dükkanında olmak bile başlı başına heyecan verici geliyor. O zamanlar rejim, diyet gibi tasalar da yok, gönlümüz ne çekerse alıp akşam otel odasında çikolata ziyafeti veriyoruz kendimize.

Ve aradan 20 yıl geçmiş. Kim derdi ki Godiva Çikolataları Türkiye’nin önde gelen yeme-içme grubunun olacak ve Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker ile birlikte henüz dünyada satışa çıkmamış ürünlerin tadımını yapacağız.

Murat Ülker Godiva’nın yönetim kurulu toplantısına katılmış, Amerika’dan dönerken de henüz Türkiye’de olmayan, hatta kimileri dünya genelinde satışa çıkmamış ürünlerden yanında getirmiş.

Yıldız Holding Global İletişim Başkanı Zuhal Şeker Tucker’ın davetiyle Beykoz Cafe Crown’ın üst katında Ahmet Örs, Aydan Üstkanat, Mehmet Yaşin, Murat Ülker, Ali Ülker’le  beraber bir masa etrafında toplanıyoruz. İşimiz zor! Sağımız solumuz, önümüz arkamız çikolata. Godiva Ülke Genel Müdürü Hande Ertan da bizlere Türkiye’de bulunan ürünleri de tattırmak istiyor.

 

Murat Bey özellikle yeni denemeleri, 2016 Mart’ından itibaren piyasaya çıkacak ürünler hakkındaki düşüncelerimizi öğrenmek istiyor. Bir yandan da her zamanki esprili haliyle “Aman Godiva şeflerinin haberi olmasın, aman bu tadım aramızda kalsın” diyor.

Bu arada limonun vanilya, karabiberin çileğin tadını ortaya çıkarması gibi bilmediğimiz bir çok ayrıntıyı öğreniyoruz çikolata dünyası ve aromasını derinleştiren eşlikçileri hakkında.

Murat Bey Godiva’nın analiz laboratuvarındaki çalışmalara da katılıyormuş dönem dönem. Konuşurken pek fazla detaylara girmek istemese de anladığım kadarıyla önerilerde de bulunuyor.

Murat Ülker’in çikolataya ilgisi ve bilgisinin Godiva’yı satın aldıkları son sekiz yılla sınırlı olduğunu düşünmüyorum. Ne de olsa çocukluğundan itibaren Ülker çikolataları ve gofretleriyle iç içe geçmiş bir yaşam var geride.

SIRA TADIMDA

Tadıma önümüzdeki yıl dünyada ilk kez piyasaya çıkacak fındık ve badem dolgulu beyaz çikolata kaplı ve üzerinde tuzlu fındık olan trüfle başlıyoruz.

Godiva’nın tüm ürünlerinde Türk fındığı kullanılıyormuş. Murat Ülker yıllar önce 2.5 milyon dolarlık yatırımla Giresun’da fındık işleme fabrikası açmış. 4.5 milyar liralık da fındık almış. “Ülkede yer gök fındık ne gerek vardı bu yatırıma” diye kendisini eleştirenler çok olmuş. Ancak ertesi yıl fındık çıkmayınca yatırım neredeyse bir yılda geri dönmüş.

Sohbetle beraber tadım da ilerliyor. Sırada frambuazlı, beyaz çikolatalı trüf var. Çok aşina olduğumuz tarçın gibi aromalar alıyoruz içinde ama tam olarak ne olduğunu çıkartamıyoruz. Murat Bey “Mesir macunu gibi işte” deyince taşlar yerine oturuyor. Karanfil, Hindistan Cevizi ve tarçın gibi baharatlar veriyor o mistik tadı.

Dördüncü ürün tarçın, kakule, siyah çikolata ve portakallı ganaj. Damağımda bıraktığı muhteşem tat ve rayiha tüm önceki tatları unutturuyor.

Daha sonra sırasıyla sütlü, siyah çikolatalı, zencefilli, tarçınlı, Hindistan cevizli, karanfilli, kırmızı meyveli bir çok farklı çeşit de deniyoruz. Hepsi birbirinden ilginç ve lezzetli. Murat Bey’e “Godiva’da Türk damak tadı dönemi başlıyor diye bir algı oluşabilir mi?” diye soruyorum.  

Cevabı “Sanmıyorum, ürünler doğudan batıya farklı damak tatlarına hitap edecek gibi üretiliyor. Ama bildiğim bir şey var, Türkiye’de tutup da dünyada tutmayan bir ürün yok” oluyor.

Ben büyük bir çikolata tutkunu değilim, tatlıya da çok fazla direncim yoktur. Ama portakallı, bademli, Antep fıstıklı, yaban mersinli ve çilekli siyah çikolatalar tatlı yiyeceğim zaman birinci tercihimdir. Korkarım bu listeye iki muhteşem lezzet daha eklenecek. Portakallı ganaj ve  ‘Dark sin cake’.

Japonya ve Çin’e gittiğimde Godiva mağazaları ve satış noktalarındaki sıralar beni şaşırtmıştı. Godiva ucuz bir ürün değil, çoğunlukla yakınlarına hediye vermek üzere özel günlerde alınır. Ama özellikle Çinlilerin “ Kendimizi şımartmak ve ödüllendirmek istediğimiz zaman alırız” sözü bana ilginç gelmişti. İnsanın arada kendini ödüllendirmeyi düşünmesi güzel bir duygu.

Ama tabii ki maksat iyi bir çikolatayla ödüllendirmeyse tadıma katılan Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Ülker’in söylediği gibi, bu keyfi onda biri fiyatına Ülker çikolata ya da başka sevdiğiniz yerli bir marka ile de yapabilirsiniz...