Türkiye'nin en büyük 'pub'ı Antep'te

Zengin mutfak kültürüyle yüzlerce çeşit yemeğiyle en önemli kentlerimizin başında gelen Antep'e Türkiye'nin en büyük North Shield Pub'ı açıldı...  
Türkiye'nin en büyük 'pub'ı Antep'te

Sabah beyran çorbası veya kaymaklı-fıstıklı katmerle güne başlayan, öğlen kebapla, akşam evlerde yapılan etli sebzeli tencere yemekleriyle devam eden ve geceyi ciğer ve uykulukla sonlandıran bir kentte, Antep’teyiz.

Gaziantep yemeği bir kültüre hatta sanata dönüştürmüş bir kent. Kendilerini de “Antepliler 20 saat yer geri kalan dört saatte de yarın ne yiyeceklerini düşünürler” diye tarif ediyorlar! Türkiye’nin en önemli ve zengin mutfağı unvanına sahip kente zaten başka türlüsü de yakışmaz.

Cumartesi akşamı Gaziantep yeni bir ilke daha imza attı. Türkiye’nin en büyük North Shield Pub’ı yine bölgenin en büyük alışveriş merkezi olan Prime Mall’da açıldı.

Her ne kadar adı sanki ithal bir zincir etkisi bıraksa da, North Shield Pub’lar aslında yerli bir marka.

Bundan 25 yıl önce eğitim için gittikleri İngiltere’den döndükleri günlerde “Dostlarımızla arkadaşlarımızla buluşacağımız bir mahalle barı yapsak mı” diyen Teoman ve Lale Hünal tarafından Ataköy Marina’da hayata geçirilir. Kısa sürede ünü tüm kente yayılır.

İkinci, üçüncü şube derken bugün Türkiye genelinde İstanbul, İzmit, Ankara, Van, Adana, Kıbrıs, Gaziantep yakında açılacak Bursa ve Çorlu’yla beraber sayıları 20’ye ulaşır. Bunlardan 18’sı franchise sadece iki tanesi Hünal ailesine ait.  Hünal çiftinin büyük kızları iç mimar Seda Bilgin tüm North Shield’lerin tasarımından, şef Esen Blake ise mönülerinden sorumlu.

Teoman Hünal “Hobi diye başladığım bir yerin şubelerinin Türkiye’nin dört bir yanında çok kaliteli insanlar tarafından açılması beni çok duygulandırıyor” diyor.

HEM BENİM HEM DE KENTİN YAŞAMINA RENK KATSIN

Gaziantep North Shield ise kentin ünlü kadın doğum uzmanlarından Nida Dai’e ait. Nida Hanım çok sevdiği mesleğini asla bırakmayı düşünmüyor. Enerjisi ve heyecanına hayran olduğum Nida Hanım yiyecek içecek işine daha önce girmiş. Polen Tantuni adlı küçük bir yeri daha var.

Bu kez de hem kendi yaşamına hem de Antep’e renk katacak bir yer açmak istemiş. Neden bir pub derseniz bu yılın başında sosyal medyada gördüğü bir North Shield fotoğrafına hayran olmuş ve açacağım yer böyle olmalı demiş ve harekete geçmiş.

Teoman Hünal’a ulaşmış. Konuşup anlaşmışlar. Altı ay içinde yer bulmuş, ekibini kurmuş, tüm mutfak ve bar ekibini İstanbul’a eğitime yollamış. Dekorasyon, mönü derken ortaya 400 metrekare kapalı, 375 metrekare açık alana sahip 250 kişilik Türkiye’nin en büyük ve en şık North Shield’i çıkmış.

Ekip müdür Tolga Bakır, şefi Ali Kızıldağ, dört aşçı, altı barmen, 14 servis sorumlusu, sosyal medya yönetmeni, yönetim danışmanı, güvenlik şefi gibi 35 kişiden oluşuyor.

Esen Hünal, gelip bir süre kaldığı Antep North Shield için de diğer şubelerle aynı mönüyü hazırlamış. Ancak Antep’e özel, şefin spesiyalitesi üç dört farklı yemek de bulunuyor.

Nida Dai doktorluğunun verdiği disiplinle hijyen kurallarına, malzemelerin tazeliğine, kalitesine özellikle önem vermiş. Çok büyük bir soğuk hava odaları var. Malzemelerin taze ve mevsiminde olmasına özen gösteriliyor.

Ali Kızıldağ’ın iki gün içinde patates kızartması, köfte, şinitzel ve ‘fish&chips’ olmak üzere tattığım yemeklerinin tümünün lezzeti yerindeydi. ‘Fish&chips’ kullandıkları balık için üşenmemişler Norveç’ten ‘Cod/ morina’ balığı ithal etmişler. Tabii ki Antep gibi gastronomisiyle cazibe merkezi bir kente başka türlüsü yakışmazdı. Nida Hanım, “Pub yemeği de sunsak görevimiz en iyi malzemeyi kullanmak” diyor.

Pub’ın açılışının duyurusu yapılmadığı halde ilk üç gün dolup taşmış. Açılış davetine katılan binin üzerinde konuk da North Shield’in Antep’in cazibe merkezi yerlerinden bir olacağının işareti gibiydi. Nida Dai ve en büyük destekçisi eşi Erol Dai’nin bu girişimi Anadolu kentlerinde neredeyse içkili yerlerin kalmadığı bir dönemde özgürlüklere sahip çıkma açısından saygı duyulası bir davranış...