Türkiye'nin en iyi 10 kebapçısı

Adana'dan İstanbul'a, Diyarbakır'dan Denizli'ye, Gaziantep'ten Ankara'ya Radikal okurlarının seçimiyle 'Türkiye'nin En İyi Kebapçıları'...
Türkiye'nin en iyi 10 kebapçısı

Mayıs ayında Radikal Gusto okuyucularından en sevdikleri kebapçıları yazıp yollamalarını istemiştim. Süre bir haftayla kısıtlıydı ama dayanamadım daha sonra ay boyunca gelenleri de listeye kattım.

Bu liste ortaya çıkardı ki Adana ve İstanbul ve Gaziantep kebabı en çok seven ve kebapçılarını sahiplenen kentler. İstanbul’dan 50, Adana’dan da 40 yakın kebapçı var listelerde. Ardından da Diyarbakır, Ankara ve Denizli geliyor. Ama diğer kentlerimizin hakkını yemeyelim.

Barajı aşamadılar ama Antakya’da Pöç Kebabı, Şırnak’ta Kebapçı Yusuf, Mardin’de Rido Kebapçısı, Malatya’da Özgüngör, Cici, Siirt’te Kebapçı Ali Osman, Isparta’da Kebapçı Kadir, Konya’da Ehil Fırın Kebap, Urfa, Kütahya’da Ezop Mangal Evi, Trabzon, Kastamonu, İzmir’de Son Urfalının Yeri, Van’da Doğu Kebap, Şırnak, Mersin’de Şahin Usta Ocakbaşı, Kocaeli Derince’ de Kebapçı Mehmet Usta, Urfa Siverek’te Şıh’ın Yeri, Trabzon’da 01 Adanalı İsmail Usta bu kentlerde yaşayanların ‘en iyiler’ listelerine aldıkları yerlerdi.

Elem Adana

Sayılar, kentler, mekanlar arasında uzun bir yolculuk oldu ama değdi.  Listeyi hazırlarken en az beş ayrı kişi tarafından seçilen yerleri ‘en iyiler’ listesine aldım. Adana ve İstanbul’dan  o denli çok mekan geldi ki onların kendi içinde de ‘En İyi 10’ yapmak gerekti.  Ancak araya ramazan girince sonuçları ilan etmenin bayramın ilk gününe daha çok yakışacağını düşündüm. Pazar günü de sırada ‘Türkiye’nin En İyi Dönercileri’ listesi var.

Halil Usta

Bu çalışmaya katılan tüm okuyucularımıza içten teşekkürler. Hepimize mutlu, huzurlu ve ardından umutlu günler getirecek bir bayram olsun...

TÜRKİYENİN EN İYİ KEBAPÇILARI

1.      ELEM/ ADANA

2.      KEBAPÇI HALİL USTA/ GAZİANTEP

3.      ADANA OCAKBAŞI-KURTULUŞ/ İSTANBUL

4.      EYVAN/ ADANA

5.      21 KEBAP-HAZZOPULO PASAJI / İSTANBUL

6.      ONUR OCAKBAŞI/DİYARBAKIR

7.      5 OCAK/ ADANA

8.      PEÇENEK KEBAP/ANKARA

9.      SERGEN KEBAP/ADANA

10. KOCABAYLAR KEBAP/ DENİZLİ