Türkiye'nin en iyi dönercileri...

Türkiye'nin en iyi dönercilerini radikal okurları seçti. İpi göğüsleyenler İstanbul, Ankara, Bursa, Trabzon, İzmir, Malatya ve vatanı denen Kastamonu kentleri oldu...
Türkiye'nin en iyi dönercileri...

Radikal okuyucuları ile birlikte güzel bir çalışma ortaya çıkardık. Okuyucularımız Türkiye’nin en iyi kebapçılarının yanı sıra dönercilerini de seçti. Ancak nedense kebapçılarda olduğu gibi dönerciler için katılım kentlerimizin büyük bir bölümünü kapsayacak kadar yüksek olmadı. Bunun nedenlerinden biri  kebapçıların büyük bir bölümünde döner servisi de olması.

Nedeni ne olursa olsun, ortaya çıktı ki İstanbul başta olmak üzere Ankara, Bursa, Trabzon, Kastamonu, Malatya, İzmir gibi kentlerimizde yaşayanlar döner seviyor ve dönercilerine güveniyor.

Eğer kebap ve döner arasında bir seçim yapmam gerekirse ben tercihimi her zaman dönerden yana kullanırım. Sıcacık ve yumuşacık bir lavaşa sarılmış iyi kızarmış ama suyunu kaybetmemiş, ayarında kesilmiş -içine biraz da turşu konmuş- bir et dönerin kokusu ve tadını hiç bir şeye değişmem.

Hijyen ve iyi et, sağlıklı pişirme tekniği dışında dönercilerde konfor aranmaz, hatta içeriği gibi ona basitlik, yalınlık yakışır.

Kebap gibi döner de hangi bölgeye yöreye ait olursa olsun, artık yurt içinde ve dışında Türkiye mutfağına mal olmuş önemli bir yemek. Bu lezzetin kalitesinin, standartlarının yükselmesine katkıda bulunmak hepimizin görevi.

Ve işini iyi yapanların bir anlamda ödüllendirilmesi olan bu gibi listelerin olumlu etkisini de  küçümsememek gerek... 

 

TÜRKİYE’NİN EN İYİ DÖNERCİLERİ

1.      Maslak Konsept/ İstanbul

2.      Bayramoğlu Döner- Kavacık/ İstanbul

3.      Kebapçı Hüseyin Usta/ Bursa

4.      Azim Beşiktaş Döner- Ulus/ Ankara

5.      Karadeniz Pide ve Döner Salonu- Beşiktaş/İstanbul

6.      Naila Döner/ Kastamonu

7.      Cici/ Malatya

8.      Muharrem Usta/ Trabzon

9.      Zeycan Döner-Bornova/ İzmir

10.  Kardeşler Lokantası-Kemerburgaz/ İstanbul