Umudumuz şarap yolu mu?

12 butik şarap üreticisinin kurduğu 'Trakya Bağ Yolu' projesi sayesinde bölge doğal güzellikleriyle, tarihiyle, mutfak ve şarap kültürüyle bir bütün olarak tanıtılacak.
Umudumuz şarap yolu mu?

Haziran ayında ‘İspirto ve İspirtolu İçkiler İnhisarı Hakkında Kanun’da yapılan yeni düzenlemeler ve ardından Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (TAPDK) yönetmelikte yaptığı değişikliklerin üzerinden nerdeyse yarım yıl geçti. Alkollü içkilerin tüketiciye yönelik her tür reklam ve tanıtımının tümüyle yasaklanmasıyla şarap sektöründe olup bitenlerden haber alamaz hale geldik. 

Umarım hukuk sisteminde, kanunlarda düzenlemeler yapılırken kantarın topuzunun kaçtığı kimi abartılı maddelerde değişiklikler yapılır. Yetişkinler ürünleri tanıma üreticileri de ürünlerinin özelliklerini anlatma özgürlüğüne kavuşur.

Trakya’da yeni bir turizm bölgesi doğuyor
Avrupa’nın ünlü şarap bölgelerini dolaştığımda, bağlarının içindeki otellerde konakladığımda, yemek ve şarabın uyumuna verdikleri önemi gördüğümde neden bizde böyle bir kültür kurulamıyor diye hep hayıflanırım. İtalya’da Toscana, Piemonte, Sicilya ve Friuli Venezia Giulia, Portekiz’de Douro, Fransa’da Alsace, Burgonya... 

Yıllar içinde görme şansım olan bu bölgelere ruh veren doğası, tarihi ve mimarisi kadar yeme ve içme kültürüdür. Ülkemizde de özellikle Sevilen, Pamukkale, Kavaklıdere, Küp, Yazgan, Prodom ve LA gibi birçok firmanın bağlarının ve üretim tesislerinin olduğu Ege Bölgesi bu turlar için çok uygundur.

Yıllardır ne zaman birkaç üreticiyle bir araya gelsek böylesi turlar dileğimizi yinelerdik. Finansal ve ulaşım sorunlarını çözdüklerinde olabileceğini söylerlerdi. Ancak son yıllarda inanılmaz bir gelişim ve çeşitlik gösteren Trakyalı üreticiler daha hızlı davrandılar. 

Altı yedi ay kadar önce 12 butik şarap üreticisinin Trakya Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle bir araya gelerek kurduğu ‘Trakya Bağ Yolu’ projesinde sona yaklaşılmak üzere. Yakında Avrupa bağ haritasına girmek için girişimde bulunulacak. Ve Trakya doğal güzellikleriyle, tarihiyle, mutfak ve şarap kültürüyle bir bütün olarak yurtdışından gelenlere tanıtılacak.

Projeye Tekirdağ yöresinden Umurbey, Şato Nuzun, Barel Şarapçılık, Barbare, Şarköy’den Melen Şarapçılık, Gülor, Şato Kalpak, Kırklareli’nden Arcadia, İrem Çamlıca, Vino De Sera ve Gelibolu’dan Gali, Suvla katılıyor.

Aslında yurtdışından gelecek turistlere yönelik planlanan ama yerli turistlerin de çok ilgisini çekeceğini düşündüğüm bu proje başarıyla hayata geçirilirse işsizliğin, umutsuzluğun kol gezdiği Trakya kasabalarına, kentlerine hem ekonomik hem de sosyal büyük bir canlılık da gelir.

Umarız Ege, Trakya, Kapadokya, Ankara ve Doğu Anadolu’daki bağlara, tesislere düzenlenen bu yıl ceza korkusuyla iptal edilen ‘Bağbozumu’ turları da bu yıl tekrar başlar. 

İyi şarap uygun toprakta, iyi bağda yapılır

Geçen günlerde Mey’in CEO’su Galip Yorgancıoğlu, Gözdem Gürbüzatik, Suvla’nın kurucuları Pınar ve Selim Ellialtı’yla bir araya geldik. İkisi de önlerini pek göremeseler de Türkiye’de şarap sektörünün geleceğine dair umutlarını korumaya çalışıyor. Suvla, Gelibolu Bozokbağ’da Kınalı yapıncak ve Karasakız, Syrah, Grenache Noir, Cabernet Frank, Rosanne, Marsanne; Kayra, Şarköy Hamzapınar, Dedeçeşme ve Elazığ bağlarında Öküzgözü, Sauvignon Blanc ve Chardonnay gibi hem geleneksel hem de Avrupa kökenli üzüm cinsleriyle çok başarılı blend ve mono sepaj şaraplar yaratıyor. Aslında tüm bu başarılı denemeler Anadolu topraklarında bağcılık ve şarap üretiminin geçmişinin binlerce yıl öncesine uzanmasının boşuna olmadığını gösteriyor... 

Bir Sergi
Mutfakta sanat var
Mutfak ve sanat... İkisinin arasındaki ilişki neredeyse varoluşlarından bu yana devam ediyor. Hem sanatçılar mutfaktan, yemeklerden etkilenmiş hem de şefler sanata öykünmüş. Türkiye’de mutfak kültürü, yemek ve sanat üzerine en fazla eğilen galeri ise 15 yıl önceki açılış sergisi ‘Damak’tan bu yana Galeri Apel’dir. ‘Mutfak Üzerine’ adlı son sergide de Şebnem Arıkan, Aydan Baktır, Zeynep Birced, Bayram Candan, Özden Erdem, Şakir Gökçebağ, Can Göknil, Aslımay Altay Göney, Raziye Kubat, Kurucu Koçcanoğlu, Nermin Kura, Suzy Hug Levy, Lerzan Özer, Yıldız Şermet ve Gamze Taşdan mutfakta olup bitenler üzerine düşündürüyor bizleri. Her bir iş ince işçilik ve derin bir felsefe ürünü. 

‘Mutfak Üzerine’ 25 Şubat’a dek açık, kaçırmayın derim.

Son Haberler
Karaköy Koloni
Gümüşsuyu’nda birkaç yıl önce açılan Topaz, İstanbul’un manzara-iyi yemek-iyi fiyat dengesini tutturan lüks restoranlarından biridir. Sahibi turizmci Yücel Özalp Karaköy’de klasik kafe brasserie tarzı Koloni adlı yeni bir yer açıyor. İçinde pizza fırınının da yer alacağı Koloni’de yemek ve şarap fiyatları mümkün olduğunca düşük tutulacakmış. Heyecanla bekliyoruz.

yeni açılanlar ATİYE STEAKHOUSE
Nişantaşı Atiye Sokak bir yeme-içme sokağı olma yolunda hızla ilerliyor. Sokağın en yenisi bir et lokantası: Atiye SteakHouse. Mönülerinde 28 gün Dry Aged dolaplarda dinlendirdikleri ızgara etler, başlangıçlar, burgerler ve salatalar yer alıyor.

Etseverlere duyurulur.