Ünlü şef rotasını değiştirdi

Murat Bozok, Perulu ünlü şef Gaston Acurio gibi yetenekli ama maddi olanağı kısıtlı gençlere şeflik eğitimi vermeye başlıyor
Ünlü şef rotasını değiştirdi

Murat Bozok’u, 2009 yılının son günlerinde Beyoğlu Sıraselviler’de 120 yıllık tarihi binada adını turuncu renkli Fransız peynirinden alan Mimolett’i açtığı günlerden beri tanıyorum.

Amerika’da aldığı şeflik eğitimin ardından Gordon Ramsey, Joel Robuchon gibi dünyanın en ünlü şefleriyle birlikte çalışan Bozok, İstanbul’da ayrı bir hava estirdi.

Fransız tekniği, Akdeniz yemekleri ve Türkiye Mutfağının malzemeleriyle şekillenen Mimolett bir şef restoranı olarak çizgisini hep korudu.

Tam bir yıl önce bu günlerde yayımlanan, kendi hikayesi, felsefesi ve restoranın mönüsü anlatan kitabı ‘Mimolett de gastronomi dünyamız için bir eşik oldu.

Yeme-içme sektöründe kişiliği, eğitimi, yeteneğiyle ayrı bir yeri olduğuna inandığım Murat Bozok yeni bir anlayış da getirdi sektöre. Dört yıl kadar önce açılan Mimolett manzara peşinde olanların, görülmek ve görmek isteyenlerin tercih ettiği bir yer olmadı. Her zaman yemekleri için gidildi. Ancak yemekleri için gidenler de restoranı yaşatacak güce ve sayıya sahip değildi.

Bozok, binadan taşınmak zorunda kalınca Mimolett’i yeni bir yerde açmak istemedi. Gerçekleştirmek istediği başka hayalleri vardı onlara öncelik verdi.


MBK İSTANBUL YOLA DEVAM

Murat Bozok’un şimdiki hedefi maddi olanakları kısıtlı ama hayallerini şeflik süsleyen gençlere dört dörtlük bir eğitim vermek. Bu arzunun esin kaynağı ise Peru mutfağını dünya sahnesine çıkaran ünlü şef Gaston Acurio’nun hikayesi, daha doğrusu yaptıkları olmuş.

‘En İyi 50 Restaurant listesinde 18. sırada yer alan Gaston & Astrid adlı restoranın aralarında olduğu yurt içinde ve dışında farklı konseptlerde 44 restoranın sahibi Gaston Acurio ilginç bir kişilik.

Ona göre, “Yemek yapmak geçen yüzyılda Fransızların söylediği gibi sadece eğlenceli ve estetik bir olay değil. Sosyal değişimin, zenginlik yaratmanın, barış ve kardeşliğin taşıyıcısı”.

Acurio, 15 yıl kadar önce bu fikri temel alarak, sponsorların desteğiyle fakir ama yetenekli çocukları seçip eğitim verdiği ‘Pachacutec Institute of Cooking’ adlı bir yemek okulu açar. Mezunlarını da dünyanın dört bir yanındaki Michelen Yıldızlı şeflerin yanına stajyer olarak yollar.

Kimilerine göre günümüzde dünyanın en iyi mutfaklarından biri sayılan, Amerika’da ve Avrupa’da Peru restoranları açılmasının, Peru mutfağının popüler olmasının temeli bu okulla ve bu okulda yetişen gençlerle atılır.

Murat Bozok da Acurio’nun sisteminden etkilenerek Diaggio –Mey kuruluşu olan IWSA / International Wine & Sprite Academy çatısı altında, onların ve gıda sektöründen bir kaç firmanın desteğini alarak böyle bir okul açtı.

Açılımı, “Murat Bozok Kitchen” olan MBK İstanbul, öğrencilerini yetenek sınavıyla belirleyecek. Yaş ve eğitim sınırı yok. Sadece yemek pişirme tutkusuna ve yeteneğine bakılıp kabul edilecekler.

Eğitimin süresi beş buçuk ay. Daha sonra da üç ay staj yapacaklar. Sınıflar sekiz kişilik ve her ocakta bir öğrenci olacak. Murat Bozok Robert Kolej gibi “girmesi de çıkması da zor bir yer olsun ama stajın sonunda zıpkın gibi çıksınlar ve işleri garanti olsun” istiyor.

En başarılı üç kişi de kurs bitiminde yurt dışındaki Michelen yıldızlı restoranlara uçaktan konaklamaya tüm masrafları karşılanarak burslu olarak staja yollanacak. Listede Noma, Pierre Kaufman, Gordan Ramsey gibi dünyanın en ünlü şeflerinin restoranları bulunuyor.

MBK İstanbul’un, profesyonel, amatör eğitim ve danışmanlık olmak üzere üç ayağı var. Amatörler için kısa ve uzun dönemli atölyeler, sektör için de kurslar düzenlenecek. Bozok ayrıca şirketlere, restoran açanlara Ar-Ge ve danışmanlık hizmeti de veriyor.

Mutfak profesyonelleri yetiştirmeye yönelik kursun fiyatı 13.750 lira. Burslar da sınav sonucu ve maddi durumla bağıntılı olarak tam, yüzde 50 ve yüzde 25 olarak belirlenmiş. Bu projenin profesyonel eğitim ayağının, yeteneği olup da okuma olanağı bulamayan yemek tutkunlarına dolayısıyla da Türkiye gastronomisine katkısı büyük olacaktır.

Seçmeler 18-21 Ağustos arası yapılıyor. Bir hafta kayıt süresinden sonra da 2 Eylül’de profesyonel temel aşçılık kursu başlıyor. Murat Bozok dışında sektörün konusunda uzman isimleri, şefleri de dersler veriyor. Okula, sabah, akşam ve hafta sonu olmak üzere üç grup halinde toplam 24 öğrenci kabul ediyorlar.

Bu arada Bozok hafta sonları MBK’da kapalı grup yemekleri düzenlemeyi planlıyor. Umarım bu yemekler ileride uygun fiyatla şef yemeklerinin yeneceği hafta sonu restoranına dönüşür.

İstanbul’un eğer manzarası, bahçesi, terası yoksa yetenekli, yaratıcı şeflerin açtığı, küçük mekanları yaşatamama gibi bir sorunu var. Umarım yeme-içme kültürümüz geliştikçe bu sorunu da aşacağız hep birlikte...