Ünlü tasarımcı Karim Rashid'in tasarladığı kadehte Anadolu bereketi

Dünyaca ünlü tasarımcı Karim Rashid, asma yaprağı ve geleneksel cam işçiliğinden esinlenerek Kayra için kadeh ve şarap kovası tasarladı. Rashid, "Anadolu'nun bereketli topraklarında tutkuyla üretilen bu şarabın kadehteki dansını yansıtmaya çalıştım" diyor.
Ünlü tasarımcı Karim Rashid'in tasarladığı kadehte Anadolu bereketi

Şarapla ilgilenenlerin çok iyi bildiği gibi şarap topraktan kadehe uzanan derin bir kültür barındırır. Toprağın, bölgenin, bağın, üzümün işlenme süreçleri kadar şaraptan alınan tatta ve keyifte kadehin de önemi büyüktür. Kısacası hepsi puzzle’ın bir parçasıdır.

Şarap önce rengi sonra kokusu daha sonra da tadıyla bizi etkisine alır. Her ne kadar tarih içinde seramik ve metal kaplarla sunulmuş olsa, hatta hala kullanılsa da el yapımı kesme ya da kristal cam kadehin inceliği ve şeffaflığı duyularımız için çok önemlidir.
Genel olarak beyaz şaraplar avuç içinin sıcaklığıyla ısınmaması için uzun ayaklı ve küçük, köpüklü şaraplar dar ve uzun flüt kadehlerde sunulur. Kırmızı şaraplar ise altı geniş oval ya da yuvarlak ağza doğru daralan kadehlerde servis edilir.

TASARIM KADEHLER
Mey İçki çatısı altında 2004 yılında topraktan kadehe kusursuz şaraplar iddiasıyla yola koyulan Kayra da sektörde bir ilke imza attı. Şarap kültürüne katkı amacıyla ünlü sanatçı Karim Raşit’le işbirliğine giderek kadeh tasarlattı.
Bu işbirliğinin gerçekleşmesini sağlayan isim ise 2000’li yılların başında Karim Rashid’le bir araya gelen ve sanatçıya kendi markası Gaia&Gino için için yemek takımları, dekoratif aksesuarlar tasarlatan Gaye Çevikel.

Orrefors, Nambe, Arnolfo di Cambio, Purho gibi tasarımlarıyla ünlü İtalyan, İskandinav ve Amerikan markalarla çalışan Karim Raşit cam eşya konusunda bir uzman. Yalın ama bir o kadar da özgün çizimleriyle fark yaratan sanatçı bugüne dek 3000’nin üzerinde obje tasarlamış.
Estetik ve fonksiyonelliği bir potada eriten Karim Rashid’in tasarımları, New York Modern Sanat Müzesi, San Francisco Modern Sanat Müzesi ve Paris Centre Georges Pompidou gibi büyük müzelerde de sergileniyor.
Karim Rashid felsefesini “Çok karmaşık bir dünyada yaşadığımızın farkındayım ve bu gezegendeyken elimden geldiğince estetik katkıda bulunmaya herkesin erişebildiği ürünler yaratmaya çalışıyorum” diyerek özetliyor.

ASMA YAPRAĞI VE NEFES

Bir tasarımcı için markanın, özüne inmek, onu anlamak kadar ilham alacağı kullanılacağı kültürün ait esin kaynakları da önemli. Rashid’in yola çıkış noktası geleneksel Anadolu cam işçiliği ve ziyaret ettiği üzüm bağları olmuş.
Tarzını fütüristik ve modern diye özetleyebileceğimiz Karim Raşit “Tasarımcının çözmek zorunda olduğu mesele insanların yaşamlarına dokunan, onlara haz ve mutluluk veren ve aynı zamanda özgün olan bir şeyler yaratmaktır. Kayra, şık ve işlevsel şarap kadehleri yaratmam için bana büyük özgürlük tanıdı, çünkü cam eşya işinde değiller ve güzel şaraplarının temelini inşa etmek istediler” diyor.

ŞİMDİLİK LÜKS RESTORANLARDA...
‘Karim for Kayra’ kadehinde eski Türk cam sanatından izler var. Ama bu etkilenme sanatçının zaten çok karşı olduğu ne ‘antik’ kopyalama ne de eklektizm barındırıyor içinde.
Doğanın mucizesi her biri kendine özgü bir farklılığa sahip asma yapraklarından aldığı ilhamla cam ustalarının nefesleri bir araya gelince ortaya ruhu olan, içindeki şarapla bütünleşen, hata biraz da eğlenceli kadehler çıkmış.
Şimdilik bu zarif ve alışılageldik formlardan oldukça farklı kadehler lüks restoranlarda kullanılacakmış. Keşke makul fiyatlarla satışa sunulsa da, bu tarz restoranlara gitmeyen ama kaliteli şarap ve kadehten anlayan şarap severlere de ulaşabilse...

Karim Rashid

HİSSETTİKLERİMİ ELLE TUTULUR FORMA SOKTUM
O gece tadılan hepsi birbirinden başarılı şaraplara gelince onlar da bir başka yazının konusu diyelim ve son sözü duygularını şiirsel bir dille anlatan Karim Rashid’e bırakalım: “Şarabın mükemmelliğini ve karakterini, Kayra için somut hale getirdim. Hissettiklerimi gözle görülebilir, elle tutulabilir forma soktum. Anadolu’nun bereketli topraklarında tutkuyla üretilen bu şarabın kadehteki dansını düşündüm. Dansın kıvrımlarında, şarabın her yüzeyde aynı heyecanla hareket edişini gördüm. Lezzetin damakta bıraktığı izi takip ettim. Rüzgarın asma yaprakları üzerinde yaptığı gezintiye kulak verip kadehin içine hayatı üfleyen o sanatçıyı düşledim...”


Not: “Karim for Kayra” imzasını taşıyan özel tasarım kadeh ve şarap kovaları, önümüzdeki günlerde İstanbul'un tanınmış restoranlarından Beymen Brasserie, Fenix, Frankie, La Scarpetta, Papermoon, St Regis Spago, Sunset, Topaz ve Ulus 29’da servise sunulacak.