Yel değirmenleri arasında bir mola

30'lu yaşlarını süren iki genç Çiğdem ve Orkun evlenmeye karar verdiklerinde tüm yaşamlarını değiştiren radikal bir karar alıp Cunda'ya yerleşirler. Şimdi onlar turizm sektörünün iki neferi...
Yel değirmenleri arasında bir mola

Büyük kentlerde yel değirmenlerine karşı savaştığı duygusuyla yaşayanların ortak bir hayali vardır. Küçük bir yere kaçıp kendi işini yapmak. Sonra günün birinde biraz da biraz daha derken bir bakarsınız ki yıllar geçmiş, yeni bir yaşam kuracak ne güç ne de fazla vakit kalmış...

Ama Çiğdem ve Orçun gibi çabuk karar verip, koşullarını yaratan, büyük kentin dişlilerinden çabuk kurtulanlar da var.

Orçun Özsüt İzmir Amerikan Koleji, İstanbul Üniversitesi Elektronik Mühendisliği, MBA eğitiminin ardından 2000 yılında iş yaşamına başlar. Bir çok ünlü firmada satış uzmanı olarak çalıştıktan sonra IBM’de Grup Satış Yöneticiliği yaparken bir bakar ki aradan 14 yıl geçmiş. 2014'te ben başka bir yaşam istiyorum deyip istifa eder ve İstanbul'dan Cunda'ya taşınmaya karar verir. İzinleri, projesi ve yapımı derken üç yıla yakın süre uğraştığı Mola Cunda Hotel'in başına geçer.

Marmara Üniversitesi’nde Almanca Enformatik okuyan ardından Galatarasaray Üniversitesi’nde Pazarlama yüksek lisansı yapan Çiğdem Yılmaz da alanını pazarlama olarak seçer. Bu arada MSA Mutfak Sanatları Akademisin Yiyecek İçecek İşletmeciliği eğitimi alır. Avea’da pazarlama müdürlüğü yaparken o da kurumsal hayata son verip İstanbul'dan Cunda'ya taşınır . Orçun’la 2014  Eylül ayında Cunda'da evlenirler ve  Mola Cunda Hotel’in yönetimini üstlenir.

Böylece biri otuzlu yaşlarının başında biri sonunda iki genç Cunda’da hayal ettikleri gibi bir hayata adım atarlar.  Onlar çıktı kerevetine demek isterdim ama ‘Mola’ Latince’de ‘Yel değirmeni’ anlamına geliyormuş.

Onlar bu adı Cunda adasının ünlü yel değirmenlerinden esinlenerek ve iki yel değirmeni arasında oldukları için seçmişler. Ama bence yel değirmenlerine savaşları yeniden başlıyor. Turizm sektörü de her ne kadar sakin bir köşe seçmiş olsalar da büyük emek istiyor.

YEL DEĞİRMENLERİNDEN ESİNLENEN PROJE

İki katlı 2 katlı han -avlu şemalı yapı iki köşesindeki silindir kuleleriyle yel değirmenlerini hatırlatan otelin projesi Urla’da yaşayan ödüllü mimar Serhat Akbay tarafından çizilmiş. Tüm alanların dış ve iç tasarımlarını da Ayvalık’ta yaşayan ünlü iç mimar Tulya Madra üstlenmiş. Hatta bahçedeki zeytin ağacı da onun armağanı.

Tam anlamıyla minimalist ve fonksiyonel tasarlanan oteldeki 350 yıllık yekpare sedir ağacı masa, el yapımı aydınlatmalar ve tasarım mobilyalar, Rum mimarisinden esinlenerek yapılan modern tavan ve kepenk detayları gibi ayrıntılar da ince bir düşüncenin ürünü.

Kısacası deniz ve orman manzaralı, taze zeytinyağı kokulu 30 odalı bir kaçış noktası yaratmışlar. Avludaki havuzlu bahçe insana huzur veriyor. İkilinin de her an otelin başında olması fark yaratıyor. Kendileri gibi genç dinamik, güler yüzlü bir ekip de kurmuşlar.

KAHVALTI VE YEMEKLER

Yemeklere gelince onlar da yeni açılmış bir otel mutfağından beklenmeyecek denli başarılı. Bunda Çiğdem Yılmaz Özsüt’ün MSA’da ‘Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği’ eğitimi almasının ve yemek yapmayı sevmesinin payı büyük. Mutfağın başında ise genç şef Özgen Dönmez var.

Ayvalık’ta başka türlüsü beklenmez belki ama zeytinyağlı sebze  yemeklerini, ot kavurmaları, börekleri, deniz ürünleri çok başarılı.  Ot mücver, kıymalı muska böreği, kekikli ızgara ahtapot ve şişte fener balığının tadı hala damağımda.

Tabii bu arada mutfaktaki Cundalı kadınların yaptığı kabak çiçeği dolması da muhteşem. Mola Cunda’nın yörenin zeytinleri, yağları, peynirleri, ev yapımı reçelleri, sıcacık poğaçaları ve börekleriyle kurdukları kahvaltıları sofrası da çok özel. Yöresel ürünlerle çok güzel bir mutfak oluşturmuşlar.

Mönüde gereksiz bulduğum tek şey İstanbul’dan gelen ithal etlerle yapılan pizzalar, İtalyan makarnaları. Onlara Ayvalık gibi malzemelerin bolluğuyla ünlü bir bölgede hiç gerek olduğunu sanmıyorum. Mönüye yeni koydukları ev mantısı ve lorlu, otlu erişte hepsinden daha güzel ve anlamlı.

Stresli bir yılın ortasında mola vermek isteyenler için Mola Cunda iyi bir seçenek yolunuz düşerse uğrayın derim. Çiğdem ve Orçun’un enerjisi, güler yüzleri insana iyi geliyor. Otelde konaklamasanız bile restoranını deneyebilirsiniz.

www.molacunda.com