Yemek dünyasında güneş kuzeyden doğuyor

Bocuse d'Or Yemek Yarışması, "Benim daha önce izlediklerim yarışma değilmiş" dedirtecek kadar mükemmeldi.
Yemek dünyasında güneş kuzeyden doğuyor

Fransa’nın efsanevi şeflerinden Paul Bocuse’un öncülüğüyle 1987 yılında başlayan Bocuse d’Or Yemek Yarışması’nın Avrupa seçmeleri 20- 21 Mart tarihlerinde Brüksel’de yapıldı. Yemek dünyasının Oscar’ı olarak anılan Bocuse d’Or, bugün yeni yeteneklerin ortaya çıkmasını sağladığı kadar; farklı kültürlerin ve tekniklerin sentezi diyebileceğimiz yeni mutfak trendlerini de belirliyor.
Bu yıl Fransa, İngiltere, Belçika, Finlandiya, İspanya, Almanya, İzlanda, Hollanda, Polonya gibi 20 Avrupa ülkesinin katıldığı yarışmada Avrupa birincisi Norveç oldu. Onu İsveç ve Danimarka takip etti. Bu üç İskandinav ülkesi son yıllarda neredeyse sırayla birinciliği alıyor, liderliği kimselere bırakmıyor.
İronik ama gerçek, kim derdi ki uzun yıllardır ününü “mutfak geleneği yok” diye yapan İskandinavya Avrupa’yı da etkisi altına alan yeni bir mutfak geleneğinin temsilcisi olacak?
Teknik, yaratıcılık, yapmacıksız hijyen kuralları, konsantrasyon bütünlüğü içinde adeta dans eder gibi yemek yapıyorlar. Tutucu değiller, yerel olduğu gibi dünyanın herhangi bir köşesinden gelebiliyor malzemeler. Farklı kültürlerin mutfaklarından etkilenmek de onları rahatsız etmiyor.
Günümüzde kuzeyde gelişen bu bakış açısı beni mutfak kültürü adına çok mutlu ediyor. Yerelden evrensele mottosunu başarıyla uygulamaları çok etkileyici. Zaten günümüz koşullarında dünyanın ihtiyacı olan da bu. Yöntemlerinin, bakış açılarının bizim şeflerimize, sektörü yönlendirenlere örnek olmasını çok isterim.
Yarışmaya dönecek olursak, Paul Bocuse’un adına gölge düşürmeyecek ve “Benim daha önce izlediklerim yemek yarışması değilmiş” dedirtecek kadar mükemmeldi.
Her ekibe beş buçuk saat veriliyor. 20 kişilik jürinin, basının ve destekçilerin izlediği bu süre içinde deniz ürünleri ve et olmak üzere içinde soğuk ve sıcak çeşitlerin yer aldığı iki farklı tabak hazırlıyorlar. Ölçülen sadece lezzet değil, zamanlama, teknik ve temizlik değerlendirmesi de yapılıyor.
Bu yıl üçlü jüri başkanlığı görevini Bocuse d’Or Dünya Başkanı ve dünyaca ünlü Brezilyalı şef Alex Atala, Avrupa Başkanı ve Belçika’nın en ünlü şefi Peter Goosen, ve Belçika mutfağının en önemli temsilcisi ‘Comme chez Soi’ restoranın sahibi Pierre Wynants üstlenmişti.
Fransız şef Gilles Gaujon, New York’un ünlü restoranı Daniel’in karizmatik şefi ve sahibi Daniel Boulud ve Yves Mattagne jüri üyeleri arasındaydı.
Sohbet etme fırsatı bulduğum bu şeflerin hepsi de çok fazla bilgi sahibi olmadığı Türk mutfağını merak ediyor. İçlerinden sadece Daniel Boulud İstanbul’a gelmiş.
Sıra Türkiye’de
Bocuse d’Or Avrupa 2012 finalinin en büyük ana sponsorlarından biri METRO Cash&Carry’ydi. Avrupa finalinin yanı sıra Temmuz ayında Şanghay’da yapılacak Asya ayağının ve 2013 Lyon dünya finalinin sponsoru olmuşlar. Ayrıca Fransa, Almanya, Belçika Macaristan ve Bulgaristan Metro’ları da ulusal yarışmaların sponsorluğunu üstlenmiş.
Bu kadar başarılı ve etkili bir yarışma izledikten sonra şimdi, otel ve restoran sektörüne kaliteli malzeme sunmasının yanı sıra yeme-içme kültürüne yayınları ve yaptığı etkinliklerle büyük katkısı olduğuna inandığımTürkiye Metro Toptan Gıda’dan bir beklentim var.
Bocuse d’Or yarışmasına katılabilmemiz için gerekli olan organizasyonun Türkiye’de kurulmasına ön ayak olmaları ya da destek vermeleri. Bu tarz yarışmaların ülke mutfağının tanınması kadar genç şeflerin yetişmesine, eğitilmesine, dünyaya açılmasına da yararı büyük. Umarım bu dileğim yakın bir zamanda gerçekleşir...

Atala İstanbul’a geliyor
Ünlü şefimiz Murat Bozok da yarışmayı izlemek üzere Brüksel’deydi. Bozok, geçen yıl dünyanın en iyi 50 restoranı listesine yedinci sırada giren Sao Paulo’daki D.O.M.’un şefi Alex Atala’nın konuk şef olarak Mimolett’e geleceği müjdesini verdi.

Bocuse d’Or sonuçları
1.Orjan Johannesen:
Bekkjarvik Gjestgiveri / Norveç
2.Adam Dahlberg:
Stefan Eriksson Matstudio/ İsveç
3.Jeppe Foldager:
Sollerodko/ Danimarka
Balık Özel Ödülü:
Sigurdur Haraldasson/
İzlanda