Yeni yılın şerefine şampanya

Şampanyanın içindeki binlerce hava kabarcığı insanlara geleceğe dair umut veriyor galiba...
Yeni yılın şerefine şampanya

Dört hafta önce başladığımız şampanya yolculuğunun sonuna geldik. Her ne kadar her yazıda şampanyanın sadece Fransa’nın Champagne bölgesinde üretilen köpüklü şaraplara verilen ad olduğunu söylesek de hafızalara öylesine kazınmış ki kullanmaktan kaçamıyoruz.
Çünkü üretiminin arttığı ve ticaretinin başladığı yıllarda şampanyanın pazarlaması tam bir başarı örneği. Şampanya üreticileri 1800’lerin son çeyreğinde bu köpüklü şarabı kralların, asillerin içkisi olarak sunmaya başlıyor.
Napoleon Bonaparte’ın “Zafer kazandığında şampanyayı hak edersin, yenildiğinde ise zaten ona ihtiyacın olur” dediği günlerden beri savaşlarda değilse bile spor yarışmalarının vazgeçilmez ritüeli oluyor galibiyeti şampanya açarak kutlamak.
Sonra devreye kadınlar giriyor. Romantik anların, evliliklerin, doğum günleri gibi kutlamaların çıtasını yükselten lüks tüketim ürünü olarak tanıtımı yapılan şampanya 20. yüzyıla gelindiğinde ise orta sınıfın lükse ulaşabildiğini gösteren en önemli sembollerden biri oluyor.
Marilyn Monreo’nun yüzlerce şişe açılarak doldurulan küvette şampanya banyosu, ünlü rapcı Jay-Z’nin Armand de Brignac’lı videosu, Scarlett Johansson’lu Moet Chandon kampanyası bu efsanenin yükselen bir trend ya da moda olmasını sağlayan detaylar.
Evet, yeni yıla bir köpüklü şarap ya da şampanya kadehi kaldırarak girmenin anlamı ne diyenler olabilir. Ben hayatın ritüelleriyle güzel olduğuna inananlardanım. Zarif, kırılgan bir bardağın içindeki binlerce hava kabarcığı insanlara geleceğe dair umut veriyor galiba... 

Şampanyanın İtalyan rakibi Prosecco
Ucuz fiyatı ve lezzetiyle son yıllarda tüm dünyada meşhur olan köpüklü şaraplardan biri de İtalyanların Prosecco’su. Prosecco ikinci fermantasyonun çelik tanklarda gerçekleştiği Charmat metoduyla yapılıyor. Dry ve Extra Dry köpüklü şarap olarak tanımlanan, alkol oranı yüzde 11- 12 civarında olan Proseccolar genellikle İtalya’nın Friuli, Venezia, Giulia bölgesinde ve Treviso tepelerinin eteklerinde üretiliyor.İyi bir Prosecco için DOC ve DOCG işareti olan markaları aramak gerekiyor. Güçlü köpüğü olan Proseccolar spumante, hafif köpürenler frizzante olarak adlandırılıyor. 

Türkiye’de köpüklüler
Türkiye’nin en eski ve köklü şarap üreticilerinden olan Kavaklıdere ilk köpüklü şarabımızı 1950’li yıllarda Emir üzümleriyle üretti. Altın Köpük yıllarca liderliğini ve tekliğini korudu, hatta adı köpüklü şarapla özdeşleşti. Sonra Çal Karası üzümünden Pembe Köpük ve Narince, Emir, Sultaniye ve Misket üzümlerinden İnci Damlası yaptılar. Doluca Sultaniye ve Semillion üzümlerinden Bianca adıyla köpüklü şarap çıkardı. Kayra ise ikinci fermantasyonu tanklarda yapılan ilk köpüklü şarabını Cameo d’oro adıyla çıkardı. Ardından daha düşük fiyat skalasında Leona serisinden suni köpüren Bubble geldi.

Şampanya yıllandırılır mı?
En iyi yıllara ait, en üst kalitedeki şampanyalar yıllandırılabiliyor. Ama yıllanma kabiliyetleri kırmızı şaraplar ya da tatlı şaraplar gibi güçlü değil. En iyi yöntem kızımın evlenmesi, oğlumun mezuniyeti gibi özel günlere saklamaktan vazgeçip, bir bahane bulup içmek! 

Şampanya nasıl ve ne zaman içilir?
Şampanya ve köpüklü şaraplar ilk sıkım şıradan elde edildiği için çok hafiftir ve içimi kolaydır. Bu özelliğinden dolayı kahvaltıdan, akşam yemeğinden sonra tatlı servisine dek günün her saati içilen tek şarap cinsi olarak ün yapmıştır. Buz dolu bir kovada 5- 7 derece soğutulduktan sonra mantarı hafifçe çekilerek, fırlamasına izin vermeden açılır. İnce uzun kadehlerde servis yapılır. 

Şampanya ile ne yenir?
Bir zamanlar kaz ciğeri, istakoz gibi lüks yiyeceklerle eşleştirilen şampanya günümüzde kırmızı et, tatlılar ve ağır soslu yemekler dışında dışında her türlü deniz ürünü, beyaz et ve balıkların yanında öneriliyor.

Doğal köpüren şaraplara hangi ülke ne diyor?
Champagne bölgesinde üretilenler dışında şampanya adının kullanımına getirilen katı kurallar aynı yöntemle üretim yapan diğer ülkelerin kendi köpüklü şaraplarına özel adlar vermesini doğurmuş. İtalya’da Prosecco, İspanya’da Cava, Fransa’da Crémant, Almanya ve Avusturya’da Sekt, Güney Afrika’da Cap Classique, Portekiz’de Espumante olarak adlandırılıyor.

Kavaklıdere Altın Köpük
Türkiye’nin ilk köpüklü şarabı unvanını elinde bulunduran Kavaklıdere Altın Köpük’ün ikinci fermantasyonunu çelik tanklarda gerçekleştiriliyor.
Fiyat: 40 TL

Taittinger Brut Reserve
Şampanya bölgesi bağlarından %40 Chardonnay, %60 Pinot Noir kupajı. 1734 yılında Reims’de üretime başlayanTaittinger dünyanın en iyi markalarından biri kabul ediliyor. Fiyat: 250 TL

Nicolas Feuillatte Brut Reserve Chardonnay
Pinot Noir ve Pinot Meunier üzümleriyle yapılıyor. Fransa’da fiyat kalite dengesiyle en çok satan markalardan.
Fiyat: 169 TL Nicholas Feuillatte one four Brut ve Rose 45 TL

Moet&Chandon Dom Perignon
Şampanyayı keşfeden keşişin adıyla anılan bu marka 1743 yılından beri piyasada. Kalitesiyle olduğu kadar fiyatıyla lüksün sembollerinden biri ve doğal olarak kolay ulaşılır değil. Dom Perignon Vintage Fiyat: 690 TL

Billecart- Salmon
1818’den beri Mareuil-sur/Ay’da şampanya üretiyor. Pinot Noir, Chardonnay ve Pinot Meunier
üzümlerinin farklı yıllarda yapılan şaraplarının blendi Billecart-Salmon Brut Réserve Fiyat: 240 TL

Cava Codorniu
Cava Codorniu ‘Seleccion Raventos’, İspanyolların bu doğal köpüren şarabı da birçok şampanyayla boy ölçüşebilecek kalitede. Fiyat: 70 TL; Classico Brut ise 60 TL

Louis Roederer
Reims bölgesinde 1776 yılından beri şampanya üretimi yapan bir marka ama Rus Çarı 2. Alexander için şeffaf cam ve düz tabanlı üretilen şişeli Cristal Brut büyük sükse yaptı. Cristal 2002 Fiyat: 1050 TL

Mumm Cordon Rouge
Mum Cordon Rouge, Fransız şampanyaları içinde kolay ulaşılabilir fiyatlarıyla en çok bilinen ve satılan
markalardan biri.
Fiyat: 157 TL

Vinkara Yaşasın
Vinkara 17 Kasım’da Türkiye’nin ilk doğal köpüren şarabını piyasaya çıkardı. ‘Yaşasın’,
bu topraklara özel kırmızı şaraplık üç üzüm cinsinden biri olan Kalecik Karası’yla ‘methode champanoise’ yöntemiyle yapıldı. Fiyat: 75 TL

Bottega Poeti Prosecco Brut
Mionetto Brut Prosecco İtalya’nın önde gelen köpüklü şaraplarından biri olarak kabul ediliyor.
Fiyat: 90 TL

Kayra Cameo d’Doro
Kayra’nın Denizli bölgesinin Sultaniye üzümleriyle yaptığı doğal köpüren şarap Como d’oro’nun ikinci fermantasyonu çelik tanklarda. yapılıyor. Fiyat: 45 TL

Henkel Trocken
Henkell&Söhnlein, Türkiye’de köpüklü şarap dendiğinde ulaşılabilir fiyatıyla en çok bilinen markaların başında geliyor.
Fiyat: 42.50 TL