Yeşilköy'ün misafirperver balıkçısı: Eski Ev

Eski Ev Balıkçısı 1970'lerin Yeşilçam filmlerini hatırlatan dekorasyonu, müzikleri ve en önemlisi de sahiplerinin misafirperverliğiyle o havayı yaşatıyor.
Yeşilköy'ün misafirperver balıkçısı: Eski Ev

İstanbul’da Avrupa’da ya da Amerika’daki pek çok kentte olduğu gibi mahalle pub’ı, barı geleneği pek yoktur ama özellikle Yeşilköy’deki balık restoranları bu işlevi görüyor. Hemen herkesin müdavimi olduğu bir balıkçısı var. Bunların birçoğu aynı zamanda meyhane gibi de hizmet veriyor.
Yeşilköy sahille kesişen Çamözü de sağlı sollu birbiri yanı sıra dizilmiş balık lokantalarıyla ünlü sokaklardan biri. Ama tabii ki mahallelilerden alınmış referanslarınızla gitmiyorsanız bu lokantaları keşfetmek kolay değil. Hele de İstanbul’un en karlı gününde hiç değil!
Geçen hafta, ancak benim gibi kar delisi ya da arkadaşım gibi evi bir yan sokakta olanların dışarı çıkmaya cesaret edebildikleri bir akşam Eski Ev’le tanıştım.
Eski Ev, 1970’lerin Türk filmlerini hatırlatan dekorasyonu, şöminesi, müzikleri, yemekleri ve en önemlisi de sahiplerinin misafirperverliğiyle Yeşilköy kültürünü devam ettiren, o havayı yaşatan bir mekân. 

Cemal Şeker, Selami Akduman, İsmail Cihan ve Fehmi Sözen adlı ortakların öyküsü de eski Türk filmlerini aratmıyor. Çocuk yaşta kimisi garson kimisi aşçı yamağı kimisi işletmeci olarak yeme-içme sektörüne adım atan dört arkadaşın yolu yıllar önce bu mekânda kesişmiş. Birlikte uzun yıllar çalışmışlar.
Sonra lokantanın eski sahibi “Ben bu işi bırakmak istiyorum, size devredeyim” deyince kendilerini birden patron bulmuşlar. Tabii pratikte hiç bir şey değişmemiş. Gerektiğinde servis sorumlusu da garsonu da oluyor her biri. Hepsi her an işlerinin başında. On yıldır aynı şekilde çalışa çalışa borçlarını ödemişler. 

Mezeler taze ve lezzetli 
Bir balık lokantası ya da meyhanede masaya gelen ilk meze peynir kendinden sonra geleceklerin de teminatı olur çoğu zaman. Rakının yanına birinci kalite koyun-keçi karışık Ezine geldiyse hele bir de yanında nar gibi kızarmış ekmek varsa korkmayın diğer mezeler de iyi olur.
Hardal ve elma sirkesiyle marine edilmiş levrek salatası, deniz ürünlü pazı sarması, tereyağlı karides, balık köftesi, deniz ürünlü sebze buketi, bohça börek, balık kokoreç ve mantı Eski Ev’de denediğim çeşitler arasındaydı. Hepsinin lezzeti yerinde keyifle yeniyor ama en önemlisi kullanılan malzemeler taze ve kaliteli.
Yoksa günümüzde balık lokantalarının hemen hemen hep aşağı yukarı aynı mezeler, ara sıcaklar yapılıyor. Tüm yiyeceklerde ama özellikle de deniz ürünleri ve balıkta tercihim onları en doğal halleriyle tüketmek. Zaten lezzeti muhteşem taze bir karidese bir dakika tuzlu suda haşlamak ya da kabuğuyla ızgara etmek yetiyor aslında. Kalamar da öyle o biraz daha fazla ilgi istese de zeytinyağı ve kekikte bekletip ızgara yapmak lezzetini ortaya çıkarmaya yetiyor.
Izgara kalamar, tereyağlı karides, balık köftesi ve beyaz peynir o akşam en beğendiğim, bir daha gittiğimde isteyeceğim şeyler.
Eski Ev’e tek eleştirimki aslında bu birçok balık lokantası için geçerli, çok fazla kızartma yapmaları ve
yağ kullanmaları.

Lüks bir sofranın sırları
Swisshotel’in içindeki Gaja restoranın genç ve yaratıcı Fransız şefi William Mahi, küçük gruplar için yemek kursları düzenlemeye başlamış. En az 5, en çok 10 kişiden oluşan grup yapanlar Mahi ile Gaja’nın mutfağında farklı ve çok lezzetli yemekler yapmayı ve ‘Fine Dining’in inceliklerini öğrenebilecekler. Üç saat sürecek kursta San Sébastian usulü körpe kalamar’, ‘beyaz trüf soslu dana bonfile Plancha’, ‘Çikolatalı ganaj’ gibi yemekler pişirilecek. Tel. 0212 326 11 00

Raflara Çıkanlar
Doluca en iddialı olduğu, yeni seri şarabı Alçıtepe 2007’yi, 2009 yılında piyasaya çıkarmıştı. Geçtiğimiz günlerde de Alçıtepe 2009 raflardaki yerini aldı. Alçıtepe, Doluca’nın Saroz bağlarında mikro bağcılık yöntemiyle tek bağda üretilen Cabernet Sauvigon – Shiraz üzümlerinden yapılıyor. 13 ay meşe fıçılarda olgunlaştırıldıktan sonra şişelenen Alçıtepe sınırlı sayıda üretiliyor. Bu yüzden de ancak restoranlarda ve belirli kavlarda satışa sunulabiliyor. 80 liraya satılan bu şarap keşke biraz daha ucuz olabilse...