Yıl bitmeden, en yeniler...

Yeme-içme söz konusu olduğunda yeni yerler arayışımız bitmiyor. Yılın son birkaç ayında açılan mekânlardan küçük bir seçki...
Yıl bitmeden, en yeniler...

Ortalık yemenin bir başka boyutu ile tozduman ama yıl sona ermeden yeni açılan, daha önce yer vermediğim kafeleri, restoranları, lokantaları, meyhaneleri kayda geçelim istedim. Malum dostlar, arkadaşlar oturup konuşacak çok şey var. Hiç olmazsa bu arada yeni yerleri de keşfetmiş olalım...

Surplus
Türkiye mutfağını modern bir sunumla servis etmek üzere 20 yıl önce yola koyulan birçok mekâna imzasını atan Vedat Başaran’ın son projesi. Eminönü’nde Zindan Han’da açılan restoran yemekleri kadar tarihi Yarımada manzarasıyla da İstanbul’un yeni ‘fine dining’ restoranlarından biri olmaya aday.Ragıp Gümüşpala Cad., No 54 Eminönü Zindan Han (0 212 520 10 02)

WOM
Karaköy’ün yeni açılanlar sayfası hiç kapanmayacakmış gibi... Wom et, balık, çay, kahve, şerbet Uzakdoğu, Çin, Akdeniz, sabah, öğle, akşam tam bir mutfaklar ve çeşitler karması. Gençlerin yeni buluşma noktası olabilir. Kemankeş Rıhtım Cad. Yuva Sok. No 4 Karaköy (0 212 706 07 00)

Baltazar
Yaz başı olmalı Karaköy’ün ara sokaklarında dolaşırken açılış hazırlıkları sırasında önünden geçtiğim Baltazar Burger Steak House kömür ateşinde yapılan hamburger ve et çeşitleriyle önünden aç geçiyorsanız duraklatacak sevimli bir yer. Kılıçali Paşa Mescidi Sokak No 12/A (0 212 243 64 42)

Ma’na Karaköy
Eylül gibi açıldı ama henüz gidemediğim için daha önceki listelerimize girememişti. Son günlerde Karaköy’de bir yer dense ‘adı neydi mezeleri olan bir yer var’ sözü ortalıkta çok dolaşıyor. Gidenler sıcak ve soğuk mezelerden mutlu. Yeni yıl listemdeki yerler arasında. Kemankeş Rıhtım Cad. Fransız Geçidi 53/8 (0 212 293 09 93)

Maçka Günaydın Et Restaurant Günaydın yeni bir şubesini daha Swiss Otel’in hemen yanındaki Naz Cuisine’in yerine açtı. Gaziantep geleneğinin yaşatıldığı kebapları, çorbaları, salataları ve fındık lahmacunları denemek için gitmeye değer. Bayıldım Cad. No 2 Maçka (0 212 258 12 03)

Tom’s Kitchen
Zorlu Center’da açılan, ünlü Michelin yıldızlı şef Tom Aiken’in konseptini yarattığı Tom’s Kitchen sabahtan akşama dek servis veren klasik İngiliz tarzı brasserie. Londra’da gittiğim Tom’s Kitchen’ın patates kızartması ve bonfilesinin tadı damağımda kalmıştı. O lezzeti burada bulacak mıyım, bilmiyorum. Zorlu Center, AVM/Zincirlikuyu (0 212 336 91 60)

Floripa
Rumelihisarı İskelesi’nin tam karşısında, İstanbul’un en güzel manzaralı kafelerinden biri olarak aklımda kalan ve pizzalarını çok sevdiğim Mama’nın yerine açılan Akdeniz mutfağı sunan yeni bir kafe-bar-restoran. Yemekleri, kokteylleri, dj performansları ve sabah kahvaltılarıyla iddialılar. Rumelihisarı Cad. No 4 (0 212 287 62 20)

Enstitü Restoran
Tepebaşı’ndaki İstanbul Culinary Institute’ün restoran olarak hizmet de veren uygulama mutfağının bir şubesi Kadir Has Üniversitesi Cibalikapı Kampüsü’nde açıldı. Restoran öğle ve akşam yemeklerinde öğrenciler gibi dışarıdan gelen konuklara da açık. (0212 533 65 32)

Balıkev
İstinyePark, Aqua Florya ve City’s Mahalle’den sonra Balıkev Nispetiye Caddesi’nde yeni bir şube açtı. Balık sadece deniz kıyısında yenir anlayışını kırmak üzere yola çıkan ve bunda başarılı da olan Balıkev, kebapçı ve steakhouse’ların egemenliğindeki Etiler’e yeni bir soluk olabilir. Nispetiye Cad. No 104 (0 212 263 87 20)