Zeytinde özüne dönüş başlıyor...

Ege, Akdeniz, Güney Doğu Anadolu yağlık zeytinleriyle Dünyanın en iyileri arasına girmek hayal değil, yeter ki zeytin ağaçlarını yok etmeyelim...
Zeytinde özüne dönüş başlıyor...

Mardin Halhalı, Kilis, Antakya Sourani, Mersin Sarı Ulak, Silifke, Yağlık, Antalya Tavşan Yüreği, Aydın Memecik, Manisa Uslu, Ayvalık gibi nice bölgenin zeytinyağları. Kimi burunda roka, kimi acı badem, kimi taze kesilmiş yeşil ot, kimi karamel, bal, yeşil elma, kimi de domates, tere, enginar koku notaları bırakıyor.

Evet, binlerce yıllık geçmişi ve kültürü olan Anadolu zeytinlerinin her bir çeşidinden elde edilen natürel zeytinyağlarının ayrı bir öyküsü, kimliği var.

Anadolu'nun doğal ve bölgesel ürünlerini geleneksel yöntemlere bağlı kalarak üretme amacıyla yola koyulan Nar Gourmet’nin mobil zeytinyağı aracıyla Silifke yağlık zeytin hasadı ve sıkımındayız. Tabii ki ilk sorumuz neden mobil sıkım aracı diye sormak oluyor.

MOBİL TIR İLE ZEYTİNİN İZİNDE

Nar Gourmet  dört yıl önce Türkiye genelinde zeytinin gen kaynaklarının korunmasına yönelik bir çalışma başlatmaya karar verir. Ancak bu bölgelerde üretim yapabilmek gerekli koşullara sahip  tesis bulmak mümkün olmayınca “Mobil Zeytinyağı Ünitesi” projesi fikri ortaya çıkar.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın SANTEZ proje hibeleri kapsamında desteklenen ve NAR Gourmet’nin maddi katkılarıyla, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü liderliğinde Hacettepe Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü ve Bornova Zeytincilik Araştırma İstasyonu destekleriyle ülkemiz zeytin gen kaynakları açısından hayati önemde bu proje hayata geçirilir.  

Projenin saha çalışmaları hariç 800 bin lira finansmanı varmış. 400 bin lirayı firma karşıladıktan sonra kalan 400 bin liranın yüzde 75’ini Sanayi Bakanlığı, yüzde 25’ini de yine Nar Gourmet karşılamış.  

Nar Gourmet Genel Müdürü Samir Bayraktar...

Kendi içinde jeneratörü, su tankı olan zeytini mobil olarak işleme donanımlı, iki fazlı çalışan sisteme sahip, zeytinliğin içinde bir alana çekilen mobil araç günde beş saat kadar zeytin sıkıyor. Sonra ise sıra makinenin ertesi gün için temizlenmesine geliyor.

İtalya Toscana’da butik üreticiler için geliştirilmiş bir sistem aslında ama Türkiye koşulları için TIR üzerine monte edilen bir konteyner tasarımı yapılmış ve zeytinyağı işleme makinesi içine monte edilmiş. 

12 Ekim’de Silifke’den yola koyulan “Anadolu Zeytinyağları Projesi” TIr’ının yolculuğu 18 Kasım’a dek sürüyor. Programda sırasıyla Hatay, Kilis, Gaziantep, Antalya, Manisa ve Ayvalık var.

Bu yıl mahsul olmasına rağmen malum güvenlik sorunlarından dolayı ne yazık ki  (yetkililer terör sözünü ağzına bile almak istemiyor) Mardin’e gidilemiyor. Ancak Mardin’den toplanan zeytinler Kilis’e getirilerek orada sıkılacakmış.

Nar Gourmet Genel Müdürü Samir Bayraktar, “Türkiye’de yağlık zeytin alanında Ayvalık, Edremit ve Aydın’daki Memecik zeytinlerinin dünya başarılı zeytinyağı literatüründe rüştünü ispatladığını söyleyebiliriz” diyor. Geçen yıl bu çeşitlerin yanına  Antalya Tavşan Yüreği ve Antalya Beylik olmak üzere iki çeşit daha eklenmiş.

Her iki çeşidin de tek çeşit zeytinden yapılmış zeytinyağlarının mukayese edildiği bir platform olan Milano Monocultivar Olive Oil Expo2015’ten altın madalya alması bu başarının altında imzası olan tüm ekibi çok mutlu etmiş. Ayrıca Antalya Tavşan Yüreği Natürel Sızma Zeytinyağı,  yine zeytinyağı konusunda dünyanın en önemli organizasyonlarından biri olan 2015 New York Uluslararası Zeytinyağı Yarışması’nda (NYIOOC) Altın madalya almış.

Antalya’daki Tavşan Yüreği zeytin üreticileri bu güzel haberleri alınca arayarak Nar Mobil aracını beklediklerini, hatta gelecek yıllarda bu zeytinlerin çeşidini arttıracaklarını söylemişler. Ortaya çıkan başarı hepsini mutlu etmiş.

 

Bayraktar “Silifke yağlıkla, Mardin Derik Halhalıyla Antakya Haşebiyle, Savraniyle bu ivmeyi yakalayabilirsek tüm bölgelerin çeşitleri ortaya çıkarsa biz hem kendimize, hem de Türkiye’nin bir zeytin ülkesi olduğunu uluslararası kamuoyuna daha iyi anlatabiliriz” diyor. Ve kendisini heyecanlandıran bir gelişmeyi de bizlerle paylaşıyor.

Avustralya zeytin plantasyonu ve zeytinyağı üretiminde İtalya, İspanya, Yunanistan gibi ülkelerin üretim modelleri inceliyormuş. Dünyada zeytinyağı konusunda önemli bir figür olan Amanda Bailey bu projeyi duymuş. Samir Bayraktar ile kontak kurmuş.

Bayraktar’ı bu modeli ve gen kaynaklarıyla ilgili çalışmalardan elde ettikleri sonuçları dinlemek üzere kasım ayında Avustralya’ya davet ediyorlarmış. Bu davetin masraflarını karşılamak üzere oradaki üreticiler imece usulü bir fon oluşturmuş.

Şarap gibi bu topraklara ait büyük bir kültür ve değer olan zeytin ve zeytinyağına ilişkin her türlü çabayı canı gönülden destekliyorum. Dileğim gelecekte Türkiye’nin turizmiyle cazibe merkezi ve dünyanın en iyi zeytinyağı ve şarap üreticisi ülkelerinden biri olması...