Kadın düşmanları ve kadın dostları

İktidara, gericiliğe, ülkemizi geriliğe mahkûm eden her şeye öfkemizi haykırmak için son fırsatı bakanın karısının ayrı masada yemek yemesi olayında bulduk.

İktidara, gericiliğe, ülkemizi geriliğe mahkûm eden her şeye öfkemizi haykırmak için son fırsatı bakanın karısının ayrı masada yemek yemesi olayında bulduk. Şimdilerde bir veryansındır, gidiyor.
Bu ülkede ve genel olarak İslam dünyasında, daha genel olarak da bilumum pre-kapitalist, pre-modern dünyada, erkekle kadının hayatlarını birbirinden ayıran düzenlemeler, tek kelimeyle, korkunçtur. Bu ayrım, erkeği de, kadını da, sonunda toplumu da, hastalıklı hale getirir.
Buna diyecek hiçbir şey yok.
'Bakan ve karısı' konusunda kopan vaveylaya baktığımda, bu söylenenlerin kime, niçin söylendiğini anlamakta güçlük çekiyorum. Bu sorun burada ezelden beri var; oysa medyada kulağıma çalınan tını, sanki böyle bir derdi olmayan bir toplumda bu iktidar gelmiş de, durduk yerde kadın-erkek ayrımı yapmış izlenimi bırakıyor.
AKP, varolan dönemde, bu ayrımın ortadan kaldırılması için yeterince -tabii, bana göre yeterince- çaba göstermeyen bir parti olabilir.
Bunu da partinin tamamı için söyleyebileceğimiz kanısında değilim; ama en azından bazı kesimleri ve şüphesiz geniş destekçi kesimleri için söyleyebiliriz. Söyleyebiliriz de, dünyada 'muhafazakârlık' diye bir şey vardır ve bazı partiler öbürlerinden, gene bazı partiler içinde belirli kesimler ötekilerden daha muhafazakâr olabilirler- birilerinin birilerinden daha 'radikal', daha 'devrimci' vb. olabilmeleri gibi.
Ancak önemli olan bu değil. AKP için 'İslamcı' deniyor, 'muhafazakâr' deniyor. Bu sıfatlarla anılmayan toplumsal kesimler kadın-erkek ilişkilerinde nasıl davranıyor, bu toplumda? Hayatı birlikte, yan yana geçirme özlemi, işleri paylaşma tutkusu, eşit olarak yaşama isteği bütün bu toplumda son derece yaygın ve köklü, ama bir tek AKP'de mi ayrımcılık yapılıyor?
Benim bunca yıllık hayatım boyunca edindiğim izlenimler hiç böyle değil. Benim kuşağımın benim kafamdaki insanları, 'meyhane' denilen yere sevgilimiz ve kadın arkadaşlarımızla girmenin ilk mücadelesini biz yaptık. Yanımızda kadınla bir meyhaneye girdiğimizde tuhaf tuhaf bakanlar, rahatsızlıklarını özellikle belli edenler, 'şeriatçılar' değildi doğal olarak- 'meyhane müdavimi' olan Türk vatandaşlarıydı. Müslüman'ın değil, Lefter'in meyhanesine yanımızda kadınla gidemezdik, çünkü kadının geleceği düşünülmediği için kadına göre yüznumara yapılmamıştı.
Şimdi hiç değilse belirli çevrelerde bunları aştık. Ama kurulduğundan beri içine bir kere kadın ayak basmamış bütün o kahveleri düşünün. Oyun oynayan, fosur fosur duman saçan o adamlar 'şeriatçı' mı hepsi birden? İçeri giren kadına kötü kötü bakmayı AKP mi öğretti onlara?
Taşra kentlerinde, kasabalarında, yerel ilerici çevrelerle gittiğimiz yerlerde yanımızda kadınlar da olunca, ortalığa nasıl sıkıntılı bir hava çöktüğünü ve kadınların kendilerini ne kadar iğreti hissettiğini çok iyi hatırlarım. Evde veya dışarıda, uygun fırsat çıkar çıkmaz masadakilerin kadınlar ve erkekler olanak ayrıldığını ve bu gerçekleştikten sonra herkesin rahatladığını da yüzlerce kere gözlemlemiş ve kahrolmuşumdur.
Devrimci köylünün köyünde, evinde kaldım. Aile reisi Mao'cu olmuştu. Aile içinde herkes de onu izlemişti, doğal olarak. Ama o kalabalık ailede ev halkı akşam yemeğine bir arada oturmuyordu. Yemek, ayrı odalarda yeniyor, bizim oturduğumuz odaya kadınlar yalnız dolu tabak getirip boş tabak götürmek için geliyorlardı.
Tıpkı evinde ziyaret ettiğim devrimci arkadaşımın, yanımızda oturmayan ve yalnız çay getirip boş bardak almak üzere gelen sevgilisi gibi.
'Kadınlar', 'erkekler', 'aynı masada oturmak' gibi konularda konuşacaksak, bu ülkede durum budur. Bu durum faciadır. Ama sahiden bunu değiştirmek istiyorsak, bunu olanca genişliğiyle alıp öyle mücadele etmemiz gerekir. Sevmediğimiz partiye karşı darbe havası estirmek için fırsat bu fırsat kullandığımız araçsa bu, o faciadan kurtuluşu daha çok bekleriz. Şimdi 'gericiler!' diye haykıranların kendi hayatlarında bu işi nasıl götürdükleri de merak edilecek bir konudur.