AB, ABD ve ODTÜ

Richard Cheney, Irak'a saldırı konusunda gittiği Arap ülkelerinden Ürdün, Mısır,</br>Yemen...

Richard Cheney, Irak'a saldırı konusunda gittiği Arap ülkelerinden Ürdün, Mısır,
Yemen, Umman, BAE ve Suudi Arabistan'dan ABD'nin Irak'a müdahalesine ret yanıtını aldı. Şimdi Türkiye'de.
IMF tarafından yönetilen müflis ekonomisiyle Türkiye'nin, ABD'nin isteklerine ne kadar direnilebileceği belli değil. AB karşıtı yamalı cephenin de sesini tam da bu zamanda yükseltmesi ne tesadüf değil mi? Muhalif hiçbir sesin çıkmasının kolay olmadığı bir ortamda ODTÜ'lü bir grup genç, Başkan Yardımcısı Cheney'nin Türkiye'ye yapacağı ziyareti protesto etmiş. Türkiye'de en kolay harcanan kesim gençlik, ama yine de onlardan ses geliyor. ODTÜ'de de gelenek sürüyor. Cheney buradan da İsrail'e gidecekmiş. Türkiye ve İsrail, bölgede Arap olmayan iki ülke. Türkiye'nin Irak'a operasyona direneceğine inananlara son bir hatırlatma. Türkiye, 700 milyon dolarlık tank modernizasyonu projesini, bölgede yaptıklarını onaylarcasına İsrail'e verdi. Bu kabul edilebilir mi? Hükümetin bu kararına karşı da ses yükselmesi gerekmiyor mu?
İfade özgür değil
Türkiye Komünist Partisi'nce geçen pazar Ankara Abdi İpekçi Parkı'nda yapılmak istenen 'Savaşa Hayır' mitingi, Ankara Emniyeti'nin itirazı üzerine valilik tarafından iki ay ertelendi. İfade özgürlüğünün en önemli göstergelerinden olan miting yapabilmek, Türkiye'de deveye hendek atlatmaktan daha zor. Bakın mitingin hikâyesine: Valilik, 17 Mart'taki mitingi, 13 Mart'ta hiçbir gerekçe göstermeden iki ay erteledi. Miting başvurusu 13 Şubat'ta yapılmıştı. Bu sırada TKP afişleri ve gazetesini dağıtan yaklaşık 200 kişi gözaltına alındı. Parti avukatları kararın iptali için Ankara 7. İdare Mahkemesi'ne dava açtı. Mahkeme 15 Mart'ta, hiçbir gerekçe göstermemesi nedeniyle valiliğin kararı için yürütmeyi durdurma kararı verdi. Valilik aynı gün Ankara Bölge İdare Mahkemesi'nden yürütmeyi durdurma kararının iptalini istedi. Mahkeme, mesai saati bitimine 5 dakika kala, istemi kabul etti. Vali Yahya Gür'ün iptal için gerekçesi ne biliyor musunuz? "Komünizm propagandası yapmak suretiyle kamuoyu oluşturmanın mitingin asıl amacı olduğu; mitinge illegal grupların katılacağı duyumunun alındığı, mitingde provokatif eylemler yapılarak
ülkenin uluslararası platformda zor durumda bırakmasının amaçlandığı." Nasıl ama valiliğin gerekçeleri? Bu ülkede vali olmak da, miting ertelemek de ne kolay değil mi?
Çocuklara ayrımcılık
Milli Eğitim, İzmit'in sekiz köyündeki ilköğretim okullarını kapatarak, öğrencileri Akmeşe beldesindeki yatılı ilköğretim okuluna taşımaya başladı. Bunun adına
'taşımalı sistem' deniyormuş. Ancak nasıl bir sistemse, Milli Eğitim Müdürlüğü sadece kız öğrencileri taşıyor. Kızlar servise kuruluyor, erkek öğrenciler ise parasını velilerin ödediği traktörle okula gidiyor. Kocaeli Milli Eğitim Müdürü Cemal Şişman, yatılı okullarda taşımalı sistem zorunluluğu olmadığını, yatılı kontenjanının dolması üzerine evlerinden gelip giden kız öğrencilerin mağdur olmaması için kız öğrencilerin servisle taşındığını söylüyor. Ayrıca okulda sadece taşımalı sistemdeki öğrencilere yemek verildiği için kızlar bir öğün yemek yerken erkekler yiyemiyor. Ne eğitim ama!