Assos'ta çiftlik isyanı

Bu aralar Assos civarının yerlileri ayakta. Konu Kuruoba sahil köyünde kurulacak balık çiftliği.

Bu aralar Assos civarının yerlileri ayakta. Konu Kuruoba sahil köyünde kurulacak balık çiftliği. Akuadem Deniz Mahsulleri Üretim Şirketi, iki hafta önce sahilden 600 metre açıkta çalışma başlatmış, orkinos çiftliği kuracakmış. Kuruobalılar, Behramkaleliler, Korubaşı, Bektaş ve Sivriceliler ve Sivrice Köyü Balıkçılık Kooperatifi bu işe karşı. Kim yandaş? Şirket! Şirket, açıkta yakaladığı orkinosları ağlarla sürükleyerek çiftliğe getirecek, burada ithal ettikleri dondurulmuş balıkla besleyecek, semiz hale gelen orkinoslar da suşi ve saşemi olarak masaları süsleyecek. Şirket bunun çevreyi kirletmeyeceğini iddia ediyor. Buna mukabil köylülerin savı şu: Balık çiftliği kurulabilmesi için Çevre Etki Değerlendirme raporu alınması zorunlu. Bu rapor hazırlanırken de toplantı yapılarak çevre halkının onayı alınmalı. Yöre halkı bu çiftliği onaylamıyor. Bunu belirten dilekçeleri de nedense kale alınmıyor. İkincisi, çiftliğin kesinlikle çevreyi kirlettiğini savunuyorlar. Biyolojik dengeyi bozduğuna, ayrıca bu çiftliğin balıkların göç yolu üzerinde olduğuna ve çiftlik nedeniyle göç yolunun değişerek Midilli Adası arkasına kayacağına dikkat çekiyorlar. Boğaz olarak görünen bölgenin deniz trafiği açısından da yoğun olduğunu, çiftliğin bunu da zora sokacağını belirtiyorlar. En son olarak da çiftlik yapılan yerin arkeolojik kalıntılarla dolu olduğu söyleniyor. Kalıntı olmadığına ilişkin rapor, Bodrum Müzesi'ne bağlı dalgıçlarca hazırlanmış. Assos'ta yıllardır Profesör Ümit Serdaroğlu başkanlığında kazı çalışmaları yapılıyor. Rapor için bölgenin uzmanı bu heyete başvurulmamış, taa Bodrum'dan uzman getirilmiş. Niçin? İkinci bir Bergama olayı yaratmayı kim ne için göze alıyor? Tüm bir yöre halkı ile bir şirket karşı karşıya, sizce bu çıkar çatışmasından kim galip çıkar?
En büyük barınak
Konya'nın, Türkiye'nin en büyük köpek barınağına sahip olduğunu biliyor muydunuz? DHA'dan Fevzi Kızılkoyun ve Aliye Çetinkaya'nın haberlerine göre Konya Hayvanları Koruma Derneği kontrolündeki barınak barındırdığı 3 bin 500 köpeğin yanı sıra, bünyesinde bulunan tedavi, doğum ve diğer tesisleriyle de Türkiye'nin en büyük köpek barınağı olma özelliğine sahip. Şimdi Karatay Belediyesi ikinci bir barınak daha yapıyormuş. Belediye Başkanı Mehmet Şen, yeni yapılacak barınaktaki köpeklerin bakım ve tedavi giderinin de belediyece karşılanacağını söylüyor. Ne kadar iyi. Ama bir de birinci barınağın sorunları çözülse... Barınakta geçen yıl 500, bu yılın ilk 7 ayında da 200 olmak üzere 700 yavru köpek, pahalılığı nedeniyle 'gençlik aşısı' yaptırılamadığı için ölmüş.
Konya Belediyesi ve hayvanseverler haydi, yavru köpekleri kurtaralım.
Sinan Kayış 22 yaşındaydı
22 yaşında bir tekstil işçisi. 12 Eylül darbesi döneminde doğmuş. Yaşıtlarının çoğunun aksine politika, yaşam, hak ve haksızlıkla ilgili. Bunda belki sınıfının etkisi var, belki yok. Özgürlük ve Dayanışma Partisi'nin üyesi olan Sinan Kayış, yasal parti bültenini bir kıraathanede dağıtmak istedi, işletmeci Ziya Keskin'in açtığı ateşle öldü. Arkadaşı Yalçın Köse de ağır yaralandı. Önce kaçan Ziya Keskin sonra teslim oldu. Okmeydanı ciddi göç almış, altyapıdan üstyapıya yapısal sorunları olan etnik çeşitliliğe sahip bir mahalle. Bu mahallede birkaç yıl evvel uyuşturucu kullanımı ve ticaretine yönelik ÖDP'nin de aralarında olduğu siyasi gruplarca bir çalışma yapıldı. Söz konusu kahve, o zaman da gündemdeydi. Uyuşturucu konusunda uyarılar ve ihbarlara konu oldu. Kahve müdavimleri ve işletmecisinin de Sedat Peker sempatizanı olduğu iddia ediliyor. Tüm bunlara karşın İstanbul Emniyet Müdürü Hasan Özdemir, olaydan hemen sonra 'olayın siyasi bir boyutu olmadığı' açıklamasını yapıyor. Özdemir'in tutumu ÖDP'lilerce 'gayriciddi' bulundu. Haksızlar mı?