Mardin Kzıltepe

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde 12 yaşındaki Uğur Kaymaz'ın, babası Ahmet Kaymaz ile Emniyet güçlerince öldürülmesi, bir vaka olarak, sadece 12 yaşındaki bir çocuğun ve kamyon şoförü bir vatandaşımızın 'terörist' diye öldürülmesinin çok ötesinde.

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde 12 yaşındaki Uğur Kaymaz'ın, babası Ahmet Kaymaz ile Emniyet güçlerince öldürülmesi, bir vaka olarak, sadece 12 yaşındaki bir çocuğun ve kamyon şoförü bir vatandaşımızın 'terörist' diye öldürülmesinin çok ötesinde. Ölümden hemen sonra Mardin Valisi Anadolu Ajansı'na açıklama yaparak, "İki terörist öldürüldü" dedi. Emniyet'ten yapılan açıklamada, bu iki kişinin çatışmada öldüğü söylendi. Uğur'un annesi, oğlunun ensesinden tutularak infaz edildiğine şahit olduğunu söylüyor.
Bölgede bu ve benzer birçok olayda bir devlet refleksi var. İdare, bu tür bir olaya neden olan devlet memurlarını korumak adına, sıkça 'terörist', 'çatışma' ifadelerine başvuruyor. Ancak bu kez bu gerekçelerle öldürülen, ayağında terlikleriyle babasına kamyonu hazırlaması için yardım eden 12 yaşında bir çocuk. Bu gerekçelerle bir çocuğun öldürülmesi o kadar çarpıcı ki, babayı gündeme getirmeyi unuttuk bile.
Devlet refleksi nedeniyle özellikle bölgede yaşayan vatandaşlarımızın vicdanları kanıyor, adalet duyguları sarsılıyor. Öyle ya, aynı şey İzmir veya İstanbul'un bırakın varsıl mahallerini, bir varoşunda meydana gelse, halkın, medyanın ve devletin yaklaşımı aynı mı olurdu? Bölgede şiddeti önleme, hukuk düzeninin egemen kılınmasından, adaletin hızla ve adil olarak işletilmesinden geçmiyor mu? Şimdi İçişleri Bakanlığı olayı araştırması için bölgeye iki müfettiş gönderdi. TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu'ndan bir heyet de bölgede. Aile, savcılık ve bölgedeki sivil örgütlerle görüşüyorlar. Ancak hukuken işi takip eden, savcılık. Soruşturma yapıyor. Ahmet Kaymaz'ın ve eşi Makbule Kaymaz'ın silahlı örgütle ilişkisini araştırıyor ve güvenlik güçlerinin silah kullanma yetkisinin aşılıp aşılmadığını soruşturuyor. İddianame aşamasına varılır ve iddianamede Emniyet görevlileri suçlanırsa, yargılama konusunda mülki amirin izni gerekecek. Ancak bir çocuğun öldürülmesi gibi tüm toplum için çarpıcı olan bir olayda bile, mekanizmanın işlemesi için baskı gerekiyor. Eğer bölgede hukuk düzeni hâkim kılınmazsa, ne hâkim kılınacak? Mardin Kızıltepe de, Türkiye Cumhuriyeti'nin bir parçası değil mi?
Hakkâri Şemdinli
Mardin Kızıltepe'deki öldürülme ile uğraşırken, bir iddia da Hakkâri'nin Şemdinli ilçesinden geldi. Örencik Köyü'nde 19 yaşındaki Fevzi Can adlı bir çobanın, askerlerin açtığı ateş sonucu öldüğü iddia ediliyor.
DİHA'nın haberine göre, önceki gece saat 01.00 sularında koyunlarını köye getiren Fevzi Can, askerlerce 'dur ihtarına' uymadığı gerekçesiyle vurulmuş. İki kurşun yarası almış ve ölmüş. Şemdinli Devlet Hastanesi'ne kaldırılırken, yakınlarına haber verilmiş. Cenazeyi almak isteyen yakınlarına, 'dur ihtarına uymayan bir terörist ölü ele geçirildi' diye bir tutanak imzalatılmak istenmiş.
Fevzi Can'ın ailesi kaymakama başvurmuş. Kaymakam olayı takip edeceğini söylemiş. Can'ın dayısı Enver Seyit, "Eğer tutanak düzeltilmezse, cenazeyi almayacağız. Öldürülen terörist değil, çobandır," diyor. Karakol, tabii ki açıklama yetkileri olmadığı için bilgi vermiyor. AB sürecinde, Türkiye'ye gelen heyetlerin gerek Diyarbakır'ı, gerekse bölgeyi ziyaretine sinirleniyoruz. Niçin?
Batman'da barış fidanları
Batman Demokrasi Platformu üyelerinden oluşan 40 kurum temsilcisinin, bölgede kalıcı barış için Mawa Dağı'na çıkarak, bölgede öldürülenler için fidan dikme girişimini yazmıştım. Pazar günü yola çıktılar. Valilik tarafından dağa gitmeleri yasaklandı. Dağ, operasyon bölgesi olarak kabul ediliyor. Mawa Dağı'nın eteklerine giderek çadır kurmuş, etrafa 'kardeşine ateş etme' yazılı pankartlar asmış, dağın eteğinde alınan geniş güvenlik önlemiyle, geceyi geçirmişler. Sabah iki çam fidanını bulundukları yere dikmişler. Petrol-İş Batman Şube Başkanı Nimetullah Sözen, diktikleri fidanların barış için yeşereceğine inandıklarını söylemiş. Önümüzdeki günlerde Çanakkale Şehitliği'ni ziyarete gidecekler.