Öteki ekonomi

Antalya'nın Kemer Belediyesi'nden çıkarılan 14 işçi, belediye aleyhine açtığı tazminat davasını kazandı.

Antalya'nın Kemer Belediyesi'nden çıkarılan 14 işçi, belediye aleyhine açtığı tazminat davasını kazandı.
14 işçinin 1-6 milyar arasında değişen kıdem tazminatını, belediye ödeyecek. Ama 1.5 yıl sonunda karara varan mahkeme, işçilerin 'iş güvencesi' ve 'kötü niyet tazminatı' talebini reddetti.
İzmir Basma Fabrikası'nda 346 işçi, geçen mayıs ayından bu yana eylemdeydi. Fabrikanın İzmir Ekonomi Üniversitesi'ne tahsisi yönündeki gelişmeler üzerine başlattıkları 'işyerini terk etmeme' eylemini sona erdirmek zorunda kaldılar. TEKSİF İzmir Şube Başkanı Hacıbekir Yalçınkaya, işçilerden 119'unun haklarının verilmesi koşuluyla çıkışını istediğini, 160'ının da emekliliğinin geldiğini belirtti. İşçilerin tazminatları ödenerek iş akitleri feshedildi. İşçilerden 67'si ile ilgili karar önümüzdeki günlerde netleşecek.
Yalova Elyaf Fabrikası'nda üretimin durdurulması nedeniyle 11 aydır 'ücretsiz izin' kullanan 1400 işçi, izinlerinin bitmesine rağmen işbaşı yapamadı. Fabrikayı terk etmeme eylemi başlatan işçiler, işbaşı yapana kadar aileleriyle fabrika önünde oturacaklarını, üretimin başlamaması halinde ölüm orucuna başlayacaklarını söyledi.
İşveren, maaşların bir kısmını ay sonuna kadar ödeyeceğini, ay sonunda üretime geçileceğini açıklayınca, işçiler bekleme kararı aldı.
Avrupa'nın hukuk zaferi
KKTC Anayasa Mahkemesi, 1974 askeri harekâtı sonrası kurulan askeri mahkemenin, yasalara aykırı olduğuna karar verdi. Askeri mahkemede
yargılanan Avrupa gazetesi yazarlarının başvurusu üzerine verilen bu karar sonucu, yargılama askıya alındı. Bianet.org'un haberine göre maaşını Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı'ndan alan ve Türkiye Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı'nca atanan hukukçu kimliği olmayan bir askerin başkanlık yaptığı mahkemede, askeri suçluların yanı sıra siviller de yargılanabiliyor. Avrupa gazetesine 7 Temmuz 2000'de baskın düzenlenmiş ve yayın yönetmeni Şener Levent ile bazı çalışanlar, 'casus' oldukları iddiasıyla gözaltına alınmıştı. Gazete bugün Afrika adıyla yayınını sürdürüyor.
Polislerin suçu ne?
Sakarya Emniyet Müdürlüğü, 25 milyar liralık borç nedeniyle dört aydır kesik telefonlarının faturalarını ödemek için, personel maaşından 5 milyon 800 bin lira kesinti yapıyor. Emniyet Genel Müdürlüğü'nün telefon faturalarının ödenmesi için bugüne kadar ödenek göndermemesi üzerine Telekom Başmüdürlüğü, makam, haber merkezi ve faks telefonunu önemli olduğu için kapatamazken, şube ve karakolların telefonlarını kesti. Sakarya Emniyet Müdürlüğü, tüm isteklerine rağmen ödenek gelmeyince, dört aydır kesik olan telefonlarının açılması için son çare olarak personelden telefon faturasını tahsis etmeye başladı. Memur ve amir olmak üzere 1030 personelin görev yaptığı Sakarya Emniyet Müdürlüğü'nde bazı görevliler uygulamaya tepki gösterdi.
İzlemenin tam zamanı
Hücre tipi cezaevleriyle ilgili olarak Hüseyin Karabey'in yönettiği 'Sessiz Ölüm' adlı film gösterimde. Cezaevlerindeki 'tecrit' gerçeğinin farklı ülkelerdeki örneklerinin etkileyici bir belgesel diliyle anlatıldığı filmde dramatik bölümler de, oyuncu Julide Kural tarafından büyük başarıyla canlandırılıyor. 19 aylık çalışmanın ürünü olan ve büyük bölümü yurtdışında çekilen film, 13. Ankara Uluslararası Film Festivali'nde Ulusal Belgesel Yarışması'nda 2.'lik ödülü aldı. 'Sessiz Ölüm', Kadıköy BEKSAV ve Beyoğlu Akademi İstanbul salonlarında gösteriliyor.