Sıra Ağar ve Bucak'ta

Eski TSK Özel Harp Dairesi Özel Birlikler Komutanı Korkut Eken...

Eski TSK Özel Harp Dairesi Özel Birlikler Komutanı Korkut Eken, Susurluk davasından aldığı 6 yıl ceza nedeniyle cezaevine girdi. "Türkiye seninle gurur duyuyor" sloganlarıyla Mehmet Ağar tarafından uğurlanarak. Suçunu hatırlatmak istiyorum. Yargıtay kararı, Susurluk Çetesi'nin doğrudan 'hukuk devletini' bütünüyle ortadan kaldıracak bir 'tehdit' olduğunu şöyle vurguluyor: "Terörle mücadele adı altında da olsa, bir hukuk dışı örgütlenmeyle, devletin meşru güçleri gibi güç kullanarak, yürürlükteki yasalar yerine, kendi güç ve kuralları ile sözde yasalar oluşturmak, devleti hukuk devleti olmaktan çıkarır.
Bu koşullarda da güçlünün sözünün geçtiği, nerede başlayıp nerede sona ereceği belli olmayan, her türlü yasadışılığın egemen olduğu bir sistem oluşur, hukuk kuralları yerine korku ve kaygı geçerli olur. Bu durum bir Anayasa ve yasa ihlalinin ötesinde tam hukuk ihlali niteliği taşır, hukuk devletinin bütünüyle ortadan kalkması sonucu doğuracağı göz önüne alındığında da mahkemenin sanıkları TCK 313'e göre mahkûm etmesinde bir isabetsizlik yoktur." Eski Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkan Yardımcısı Hanefi Avcı'nın, Susurluk Komisyonu'na verdiği ifadeden: Çetenin siyasi kolu ve başında bulunan kişi Mehmet Ağar, polis içindeki ayağı İbrahim Şahin'dir. MİT'teki bağlantısı Mehmet Eymür ve Durhan Fırat olan çetede Korkut Eken de bu ekibin sivil ayağını oluşturur. Askeri kanat içindeki sorumlusu da Jandarma Tuğgeneral Veli Küçük'tür." Türkiye bunlarla gurur duymuyor. Ama gurur duyanlar Meclis tarafından korunuyor. İki milletvekili, Ali Arabacı ve İsmail Aydınlı TBMM Başkanlığı'na dilekçe sunarak, "Şimdi görev TBMM'nindir. İki yıldır gündeminde görüşülmeyi bekleyen 'dokunulmazlık' dosyalarını derhal ele alıp yargının önünü açmalıdır," diyorlar. Ağar ve Bucak'ın dokunulmazlıklarının kaldırılması ve yargılanmaları Türkiye'de hukuk varsa şart. Yoksa Parlamento da şaibe altında kalacak.
Yine Karen Fogg
Karen Fogg'un e-postaları meselesinin, aslında Türkiye'de AB yanlıları ve karşıtlarının hesaplaşması olduğunu yazmıştım. Karşıtlar korosuna şimdi de DYP Balıkesir Milletvekili Agah Oktay Güner katılmış. Başbakan Bülent Ecevit'e, "Karen Fogg'u sınır dışı etmek için daha neyi bekliyorsunuz?" diye soruyor. Sorar, ne de olsa eski MHP'li. Şimdi yeni komplo teorisi şu: 11 Eylül sonrası yeni ittifaklar peşinde olan ve Türkiye'yi 'war zone' yani savaş bölgesi ilan eden ABD, Türkiye'nin AB'den uzaklaşmasından yana. Bu işin arkasında da o var. Siyaset ve milliyetçilik ne tuhaf yatak arkadaşlıkları yaratıyor değil mi?
Türklük araştırmaları
Daha önceleri çeşitli tohumlara verdiği isimlerle literatüre geçen MHP'li Tarım Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp'ın Türklüğe yeni katkısı, at meselesinde. Atı ilk evcilleştiren ulusun Türkler olduğunu, toplumsal yaşamlarını da onunla birlikte kurduklarını savunarak, Türk milletinin tarihinin ata, atın tarihinin de Türk'e dayandığını söylemiş. Gökalp attan 'asil bir yoldaş' olarak söz ediyor. "Hâlâ Bektaşi nefeslerinden bozlaklara kadar pek çok güzel türkümüzü dikkatli dinleyenler, ritimlerin arasında atların nal seslerini duyarlar" diyor. Türk atlarının korunması ve geliştirilmesi için bakanlığı çeşitli çalışmalar yapıyormuş, At Yetiştirme ve Eğitim Merkezi kuracaklarmış. Nereye mi? Alparslan Türkeş'in Türklük anıtına bir kilometre uzaklıkta ve doğum yeri olan Kayseri-Pınarbaşı'na.