7 Haziran Erdoğan'ın ilk yenilgisi olabilir

Düşünün ki Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yeniden tek başına AK Parti hükümeti kurması, her demokraside olduğu gibi Türkiye'de de seçim zaferi olacak. Ama bu sonuç aynı zamanda Erdoğan'ı süper-başkanlığa taşıyacak bir anayasa çoğunluğu sağlayamayacaksa, Erdoğan'ın gözünde yenilgi sayılacak.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan AK Parti’nin 2001’deki kuruluşundan bu yana girdiği her seçimi kazandı.

O dönem CHP lideri Deniz Baykal’ın engellerin kalkmasına yardımcı olmasıyla girdiği 2003 Siirt seçimi buna dâhil.

Bu az bir başarı değildir.

Ama bu başarılı yükseliş çizgisi 7 Haziran seçimleriyle tehlikeye girebilir, Erdoğan AK Parti’nin kuruluşundan bu yana ilk siyasi yenilgisini tadabilir.

***

Aslında bu cumhurbaşkanlığı seçimi değil; onu Ağustos 2014’de yaptık ve Erdoğan kazandı.

Ama 7 Haziran’ı yeni meclis ve hükümeti seçme amacından çıkarıp, sonrasında süper başkanlığa gidiş amacına yönlendiren Erdoğan oldu.

Düşünün ki Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yeniden tek başına AK Parti hükümeti kurması, her demokraside olduğu gibi Türkiye’de de seçim zaferi olacak.

Ama bu sonuç aynı zamanda Erdoğan’ı süper-başkanlığa taşıyacak bir anayasa çoğunluğu sağlayamayacaksa, Erdoğan’ın gözünde yenilgi sayılacak.

***

Cumhurbaşkanı o nedenle Başbakan Davutoğlu’na paralel bir seçim kampanyası ile işi şansa bırakmama niyetini ortaya koydu.

Görünüşte bu seçim kampanyası değil, “toplu açılışlar” ve meslek gruplarıyla “buluşmalar” şeklinde.

Hepsi bütün televizyonlarda canlı veriliyor. Bu konuşmaların hepsinde Erdoğan muhalefet partilerine hatta Davutoğlu’dan da sert sözlerle yükleniyor, halkı onların vaatlerine kulak asmamaya çağırıyor.

“Burada parti bayrağı yok, ama gönlümde bir parti var” diyerek Türk siyasetinde kullanılan en popülist klişelerden olan “Tarafsız değilim, milletin tarafındayım” ifadesiyle tamamlıyor.

***

Muhalefetin Anayasa ihlali itirazlarından da, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) uzun yıllardan sonra Türkiye’deki seçim adaletinden endişeyle gözlemci heyet göndermesinden de etkilenmiş görünmüyor Cumhurbaşkanı.

Ne yapmak istediğini biliyor, kaybederse bu şansın bir daha eline geçmeyebileceğini hesap ediyor.

Seçim günü yaklaştıkça da en iyi bildiği alan olan din, inanç alanına daha fazla giriyor.

1980 askeri darbesi lideri Kenan Evren’den sonra elinde Kuran ile kürsüye çıkıp siyasi destek isteyen Cumhurbaşkanı oldu Erdoğan.

***

Özetle Erdoğan kendisini ortaya koymuş durumda.

Bu seçimi kendisi için bir tür ön seçime dönüştürmüş durumda.

Bunu yaparak aslında 7 Haziran sonuçları kendisine istediği türde başkanlık getirmezse bundan Davutoğlu’nu sorumlu tutma imkânını da zayıflatıyor.

Zaferin kendisine ait olmasını istiyor; yenilgi çıkarsa o da ona ait olacak, artık öyle görülüyor.

http://www.radikal.com.tr/135200013520008

YORUMLAR
(8 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

Lütfen yapmayın! - Ametalcan

Bugüne kadar hiç yenemediğiniz birini yenmiş gibi hissetmek için, yeni yeni formüller geliştirmeye çalışıyorsunuz. Okuyucunun zekasını hafife almaktır bu!

Muhalefet RTE nin mitinglerini teşvik etmeli. - user386125

Bence ,RTE adını vererek yekten AKP propogandası yapsa bile muhalefet sesini çıkarmamalı hatta teşvik etmeli. Gençler bilmez Darbeci EVREN zamanında bir partiyi desteklemişti o parti seçimde sonuncu olmuştu.

Umarım öyle olur - user419852

Sayın Yetkin umarım da kaybeder.Çünkü aslında yaşanan paradigmanın iflasıdır.Recep Tayyip Erdoğan 13 yıllık bir yetkiyle birikimini bakış açısını icraatlarına yansıtacak vakti fazlasıyla bulmuş ve uygulamıştır. Sonuçta ortadadır.Ülke bütün gelişmişlik kriterleri açısından 80 yıldır neredeyse yine oradadır.Şimdi ise benim bildiğim bitti deyip bir soluklanmak nesnel özeleştiri yapmak ve yenilenmek için kenara çekilmek yerine biz mükemmeliz sistem dandik diye özetlenebilecek bir söyleme sarılmıştır. Açıkçası cahil cesareti diyebileceğimiz bu söylem yanlış ata oynamak konusunda çok başarılı olan halkımızda bir karşılık bulur diye ödüm kopuyor.Çünkü mevcut ve iflas etmiş paradigmayı değiştirmek yerine sistemi değiştirmek paradigmayı doğru hale getirmeyecektir.Sonuçta yaşanan hesapsız değişimin ortada bir ülke bırakmama tehlikesi bile vardır kanaatimce.

bir hatırlatma - hamzaakyol

Tayyip ilk seçimini Fenerbahçede kaybetti. hemde büyük bir hezimet yaşadı. taypip ve bir dönemki paralel arkadaşları fenerbahçeyi ele geçirme planını şu ana kadar gerçekleştiremedi. Fenerbahçe erdoğanın kabusu oldu. ülkedeki teröre teslim olmayan tek kurum oldu.

bu seçim demokratik midir arenada birinin elinde kılıç birisi silahsız gibi. - okkes cavus

seçim propagandaları bana çok enteresan geliyor. bunun normal mi normal dışımı olduğunu iyi bilen birileri anlatsın da bizlerde bilelim. örneğin hükümet tüm gücü ile ayakta il idarecileri hükümetin tayın ettiği kişiler, baş bakanın örtülü ödeneği var ayrıca mecliste gurubu olan partilere ayrılmış hazine yardımları var. her şeyden önce seçim propagandalarını baş bakan olarak yapıyor. bunun halk üzerinde ne kadar etkisinin olacağı belli. birde hiç hazine yardımı almadan kendi kıt olanakları ile seçime giden partiler var. bu partiler reklam amaçlı kendilerini tanıtacak güce sahip değiller, birde yüzde onluk baraj sorunu var. bu şartlarlar seçime girenle elinde bir sürü olanağı olan partilerin aynı şartlarda seçim yaptığını söylemek demokrasinin tam tanımını yapmak anlamı taşır mı. bunu merak saikası olarak soruyorum lütfen benim gibi düşünenleri aydınlatsınlar...

8 haziranı iple çekiyorum... - user1056506

Hani bir yazar var Koray ÇALIŞKAN. O da belediye seçimlerinde CHP'nin AKP'yi geçtiğini rüyasında görmüşcesine anlatan ve buna sonuna kadar inan biriydi. Seçim sonuçları açıklandıktan sonra 3-4 yazı yazamadı. Sizin de haliniz ona dönmesin sayın yazar.

8 haziran - iiinor

biz Ermeniler, Kürtler, Türkler, Araplar, Çerkezler, Romanlar, Karaçiler....Dindarlar, Aleviler, Hristiyanlar, Zerdüştler, Ateistler, Geyler, Lezbiyenler.... AKP yi öyle bir yenecez ki 8 haziran akşamından sonra gözlerine bir daha uyku giremeyecek. aha da şuraya yazıyorum böyle biline..