Abdullah Gül, AKP'nin İstanbul'un Fethi mitingine katılmıyor

Gül, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu'nun da katılacağı 30 Mayıs'taki 'Fetih şöleni'ne gitmeyecek. Gül'ün bu kararı almasının nedeni olarak yakın çevresine, "Cumhurbaşkanlığını devrettikten sonra ne bir siyasi toplantıya, ne bir mitinge katıldım. Bu tutumumu devam ettiriyorum" dediği belirtiliyor.
Abdullah Gül, AKP'nin İstanbul'un Fethi mitingine katılmıyor

On birinci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun katılımıyla 30 Mayıs’ta İstanbul’da yapılacak 'Fetih mitingi'ne katılmayacağı, bu kararını da daveti yapanlara ilettiği öğrenildi.

Yakın çevresinden alınan bilgiye göre Gül bu konudaki sorulara şu cevabı verdi:

· “Mevcut koşullarda aktif siyasette olmama kararımı daha önce açıklamıştım. Bu kararımdan geri dönmüş değilim; şu aşamada aktif siyasette olmayacağım.  

· “Cumhurbaşkanlığını devrettikten sonra ne bir siyasi toplantıya, ne bir mitinge katıldım. Bu tutumumu devam ettiriyorum.

· “Bu bir tepki tutumu değildir; onlar benim arkadaşlarım, bu partinin kurucusuyum, başarılarını isterim, ama 30 Mayıs’taki mitinge katılmama kararımı daveti yapanlara bildirdim.”

İstanbul’un 562’inci fetih yıldönümü olan 29 Mayıs Cuma gününe denk geliyor. Her yıl özel programla kutlanan yıldönümü bu yıl AK Parti tarafından 7 Haziran seçimleri öncesinde daha geniş katılım sağlamak için bir gün sonraya, 30 Mayıs’a, Yenikapı miting alanına alındı.

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya bugünkü köşesinde, AK partili bir kaynağına dayanarak, Gül’ün 30 Mayıs’ta mitinge katılarak Erdoğan ve Bülent Arınç ile birlikte AK Parti’nin üç temel kurucusu olarak birlikte “otobüsün üzerinde" görmek istediklerini yazmış, "Gül Yenikapı'ya gidecek mi?" diye sormuş, gitmeyebileceğini yönündeki kanısını paylaşmıştı.

AK Parti yetkilileri daha önce Erdoğan’ın bu mitinge katılımının seçimde taraf tuttuğu anlamına gelmeyeceğini, çünkü mitingin Fetih amaçlı yapıldığını söylemişlerdi.

Gül bu cevapla hem mitinge katılmayacağını, bunun siyasi bir tepki sayılmaması gerektiğini, çünkü aktif siyasete mevcut koşullarda katılmama kararında devam ettiğini söylemiş oluyor.

http://www.radikal.com.tr/136617713661773

YORUMLAR
(3 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

Duyanlara duymayanlara.. - user387562

Duyan duymayanda, İstanbul'u, AKP Fethetti sanacak. Şuna eminim ki, AKP mitinginde "İstanbul'u kim fethetti?" diye sorsalar, siz fethettiniz diye bağrışırlar. Öyle ya, AKP diye bir partinin olmadığı 1992 yılında kurullan Karaelmas Üniversitesi için "Siz kıurdunuuuuuz!" diye bağrışmışlardı.

Kibirciller İmratorluğunun prolateryası o - user391115

Bu demek oluyor ki Abdullah bey bu mitinge katılmayı her ne sebeple olursa olsun siyaset alanında olmak olarak kabul ediyor. Siyaset alanı olarak görmeyen 'bazı/bir' yol arkadaş(ının)larının da bunu görmesini, aksi takdirde yol arkadaşlığının da sembolik olduğunu, ortak prensiplere dayanmadığını belirtmek istediği beklenir.

GÜL: "BENDE SİZE UZATACAK İP YOK!" - Ali Karatay

O kadar ki, uçurumdan aşağı yuvarlanmalarını keyifle seyredeceğini böylece ilan etti. 7 Haziran'da vur patlasın çal oynasın, sabahlar olmasın!