Ahmet Türk Meclis?te Kürtçe konuşunca

Yerel seçim öncesi AK Parti?ye cevap vermek isteyen DTP?nin çıkışı siyasi dengeleri bozacak etkiye sahip değil

Bundan 15 yıl önce, Leyla Zana Meclis açılışında milletvekili yeminini Kürtçe tekrarladığında doğan tepkiyle, dün Ahmet Türk DTP Meclis Grubu’ndaki konuşmasını Kürtçe yapmaya başladığındaki durumu karşılaştıralım.
Bundan 15 yıl önce yurt çapında oluşan deyim yerindeyse linç atmosferinin sonuçlarını hep birlikte yaşadık. O zamaki adıyla DEP üyesi vekiller deyim yerindeyse ablukaya alınmıştı. DEP milletvekillerinin dokunulmazlıkları kaldırılmış, Tansu Çiller hükümetinin güvenlik bürokrasisine söz geçirememesi sonucu Meclis çıkışında apar topar tutuklanıp yıllarca hapis yatırılmışlardı.
Dün Ahmet Türk’ün Kürtçe konuşmasına da sert tepkiler geldi. Meclis Başkanlığı bu tavrın
‘Anayasa ve Siyasi Partiler Kanunu’nun ihlali’ olduğunu söyledi. CHP ve MHP’nin tepkisi
DTP’den çok AK Parti’ye yöneldi; ‘TRT-Şeş’i açtınız, böyle olacağı belliydi’ teması işlendi daha çok.
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı bu konuda yeni bir dosya açar mı? Açarsa o dosya hâlâ Anayasa Mahkemesi’nde bekleyen kapatma davasıyla birleştirilir mi? Henüz belli değil.
Ancak DTP’nin bir süredir bu davanın 29 Mart yerel seçimleri öncesinde, tercihen kapatma ile sonuçlanması için elinden geleni yaptığı da görülüyor.
Türk’ün dün başta AK Parti olmak üzere rakip partileri tarafından ‘kışkırtma’ olarak nitelenen eylemi, DTP’liler tarafından bir ‘maske düşürme operasyonu’ olarak niteleniyor. Maske düşürmeden kasıt ise başta TRT-Şeş olmak üzere hükümetin Kürt kökenli seçmene yönelik adımlarının DTP’nin henüz kemikleşmemiş seçmenini etkilemesinin önüne geçmek. Ve bir yandan da adli makamların, ya da kolluk kuvvetlerinin DTP ileri gelenlerine yönelik, tam da seçim öncesinde harekete geçmesini sağlamak. Bu amacın bir ‘Avrupa duy sesimizi’ boyutu var elbette.
Türk’ün Meclis’te Kürtçe konuşmasını yankıları olacak bir eylem olarak görmek doğru. Ancak yankılarının genel siyasi denklemi fazla etkilemeyeceği de yine dünkü tepkilerden tahmin edilebilir. Bu Türkiye’nin son 15 yılda Abdullah Öcalan’ın yakalanmasından ölüm cezasının kaldırılmasına, Avrupa Birliğireformlarından Kürt meselesine bakışın değişmesine dek kat ettiği mesafeyi de gösterir aslında.

Dışişleri’nden önemli PKK açıklaması
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Burak Özügergin’in dünkü basın toplantısında Irak’taki PKK varlığı ve Irak Kürtleriyle ilişkiler konusunda önemli bir açıklama yaptı. Özügergin, ‘PKK’nın tasfiyesi çalışmalarının daha etkin yürütülmesini temin etmek üzere alt komitenin bir kolunun Erbil’de faaliyet göstermesi için düzenlemelerin yapıldığını’ duyurdu.
Erbil, Irak’taki Kürdistan Bölgesel Hükümeti’nin merkezi. Açıklamayı diplomatik dilden arındırınca, PKK ile mücadelede önemli bir istihbarat ve operasyon merkezine Irak Kürtleri’nin ev sahipliği yapmaya başladığını anlıyoruz.
Bu yönde haberler bir süredir vardı, ancak Dışişleri tarafından nispeten ayrıntılı olarak ilanı, çalışmaların belli bir aşamayı geride bıraktığını gösteriyor. Yakında Kandil’deki PKK varlığına karşı Irak toprakları içinden yalnız siyasi değil, fiziki baskının da başlaması sürpriz sayılmamalı.
İşlerin bu aşamaya gelmesinde Ankara’nın 1-Irak Kürt varlığına karşı tutumunu, 2-Genel olarak Kürt meselesine bakışını yumuşatmasının büyük rolü oldu.
Türkiye’nin Irak Özel Temsilcisi Murat Özçelik’in yoğunlaşmış temaslara başlaması ardından önce Üçlü Mekanizma, Irak heyetinde Kürdistan Bölgesel Hükümeti temsilcilerini de içerecek şekilde yeniden tanımlandı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un göreve gelmesi öncesinde başlayan ‘askeri yöntem çözüme yetmez’ açıklamaları, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın inisiyatifiyle ilk kez devlet organları arasında kısmen de olsa eşgüdümlü bir çalışmayı başlattı. Devlet eliyle Kürtçe TV kanalı projesi TRT-Şeş bu süreçte doğdu. Geçtiğimiz hafta Erbil’de yapılan ‘Abant toplantılarına’ Türkiye’nin Musul Başkonsolosu Hüseyin Avni Botsalı’nın katılarak bir konuşma yapmış olmasını da bir dönüm noktası saymak gerekiyor.
Dışişleri’nin açıklamasını da Ahmet Türk’ün Meclis’te Kürtçe konuşmasını da bu bölgesel çerçeve içinde değerlendirmekte fayda var.